Machina Czasu
Radio Szczecin » Audycja Agaty Rokickiej - w niedzielę, po 20.

21.04.2019 - Lwowskie baby wielkanocne

Lwowskie baby wielkanocne. Fot. pixabay.com
Lwowskie baby wielkanocne. Fot. pixabay.com
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt religijnych na całym świecie. Jest symbolem odradzania się życia. A równocześnie kojarzy się z rodzinnymi spotkaniami i smakołykami - od jaj z chrzanem począwszy, przez białą kiełbasę na wielkanocnych babach skończywszy.
O świątecznych zwyczajach (nie tylko kulinarnych) we Lwowie opowiadają jego polskie mieszkanki: Amalia Hunkiewicz i Wiesława Ryglan oraz Teresa Pakosz i Maria Pakosz-Pyż, dziennikarki Radia Lwów.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej

14.04.2019 - „Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy”

Hanka Ordonowna
Hanka Ordonowna
O jej romansie, dziewczyny z robotniczej Woli i arystokraty z rodu Tyszkiewiczów, plotkowała cała Warszawa. Kiedy w 1939 roku aresztowali ją Niemcy, w sprawie jej uwolnienia z Pawiaka osobiście, u Adolfa Hitlera interweniował sam włoski król Wiktor Emanuel. W czasie II Wojny Światowej zorganizowała akcję poszukiwania i ewakuowania z głębi Rosji polskich sierot wojennych.
Bohaterką dzisiejszej Machiny Czasu będzie Hanka Ordonówna, pieśniarka, tancerka, aktorka okresu międzywojennego.
Ordonka na scenie pojawiła się w 1915r. Jednak na prawdziwy debiut musiała trochę poczekać. Na dobre publiczność pokochała ją dopiero w 1924r. Przełomem w jej życiu, zarówno osobistym, jak i artystycznym, było spotkanie z Fryderykiem Jarosym - reżyserem teatralnym.
Nieprzemijającą sławę przyniosło jej wykonanie piosenki "Miłość ci wszystko wybaczy" z filmu "Szpieg w masce".
O Hance Ordonównie opowiada jej biografka Anna Mieszkowska, autorka książki „Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy”. Zapraszam, Joanna Skonieczna.
„Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy"

07.04.2019 - „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”

"Polskie piękno. Sto lat mody i stylu". Karolina Żebrowska[Wydawnictwo Znak]
"Polskie piękno. Sto lat mody i stylu". Karolina Żebrowska[Wydawnictwo Znak]
Spódnica z pieluchy, sukienka ze spadochronu czy zimowy płaszcz z wojskowego uniformu – to tylko jedne z wielu przykładów na to, że Polki potrafiły się dobrze ubrać nawet w trudnych czasach.
Dla słynących z urody Polek XX wiek był czasem walki: o wolną ojczyznę i o własne prawa. Wydawałoby się, że w wielu momentach nie było czasu na zajmowanie się modą. Ale to właśnie ona dodawała odwagi i pozwalała poczuć się wyjątkowo.
O polskiej modzie, ostatnich stu lat, w „Machinie Czasu” opowie vlogerka Karolina Żebrowska - z wykształcenia reżyser filmowy, z zamiłowania kostiumolog, autorka książki „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”.
Zapraszam, Joanna Skonieczna.

24.03.2019 - Walizki na wpół nierozpakowane

Okladka książki "Bagaż osobisty. Po Marcu" Agaty Tuszyńskiej. Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią. Fot.
Okladka książki "Bagaż osobisty. Po Marcu" Agaty Tuszyńskiej. Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią. Fot.
Walizki na wpół nierozpakowane - takiej metafory używa Agata Tuszyńska, autorka książki "Bagaż osobisty. Po Marcu". To lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć ludzi, którzy po 1968 roku musieli opuścić swój kraj na zawsze.
Punktem wyjścia jest seria 24 czarno-białych fotografii przedstawiających sceny z Dworca Gdańskiego. Na fali antysemickiej kampanii opuszcza Polskę młody student politechniki, Jurek Neftalin. Odprowadzają go rodzice, przyjaciele, znajomi. Agacie Tuszyńskiej udaje się dotrzeć niemal do wszystkich. Powstaje opowieść o bagażu, który pomarcowi emigranci zabrali ze sobą i o tym, co pozostawili.
Agata Tuszyńska - pisarka, poetka, reportażystka jest gościem "Machiny czasu". Autorka "Bagażu osobistego..." przyjechała do Szczecina na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej

17.03.2019 - Kwestia wyboru (-ów)

Plakat wyborczy z 1989 roku w Europejskim Centrum Solidarności. Fot. Andrzej Łazowski
Plakat wyborczy z 1989 roku w Europejskim Centrum Solidarności. Fot. Andrzej Łazowski
W tym roku minie ważna rocznica. 30 lat temu, 4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu. Warto przypomnieć sobie atmosferę tamtego wydarzenia, tę nadzieję Polaków na to, że po długiej przerwie znów będą mieć wpływ na losy państwa. Czy korzystamy z tej możliwości?
Jedną z bardziej znanych wypowiedzi na temat wyborów są gorzkie słowa, które wypowiedział amerykański polityk, Al Gore: „Jeśli ktokolwiek kiedyś powie, że pojedynczy głos się nie liczy, przyślijcie go do mnie. Ja mu wyjaśnię.” Al Gore w głosowaniu powszechnym w roku 2000 uzyskał większość ponad pół miliona głosów, ale przegrał z George’em W. Bushem w Kolegium Elektorów za sprawą nie do końca uznawanych przez wielu za rzetelne oficjalnych wyników na Florydzie różnicą pięciu głosów elektorskich.
Gościem „Machiny czasu” jest Bartosz Lech, który jest obserwatorem wyborów.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej

10.03.2019 - Kwiatek dla Ewy

Kwiatek dla Ewy. Fot. pixabay.com
Kwiatek dla Ewy. Fot. pixabay.com
Jest to święto obchodzone na pamiątkę pierwszego, masowego strajku kobiet, który odbył się w Nowym Jorku, 8 marca 1908 roku. Świętowanie Dnia Kobiet ma więc długą tradycję, także w Polsce. Jednak na obecny - często mocno zdystansowany - stosunek Polek i Polaków do tego święta, ma wpływ państwowa celebra, urządzana w czasach PRL. Jej symbolem jest "kwiatek dla Ewy" - tak poetycko mówiono o zwykle nieco zwiędniętym goździku wręczanym każdej przedstawicielce płci pięknej w Międzynarodowym Dniu Kobiet.

Dziś w "Machinie..." wędrówka po czasie i archiwum Radia Szczecin.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej. W "Machinie..." wykorzystano fragmenty audycji z archiwum Radia Szczecin z lat 50., 60., 70., i 80.

3.03.2019 - "Korzenie są mocne"

1923 rok. Józef Piłsudski z drużynami "Pogoni" i krakowskiej "Wisły"
1923 rok. Józef Piłsudski z drużynami "Pogoni" i krakowskiej "Wisły"
W zeszłym roku miłośnicy piłki nożnej w Szczecinie obchodzili jubileusz. Najpopularniejszy klub sportowy w naszym mieście został bowiem założony 21 kwietnia 1948 roku. Najpierw funkcjonował pod nazwą Sztorm, potem Kolejarz, a od 1955 roku - Pogoń. Nazwa i barwy nawiązują do tradycji jednego z największych i najlepszych klubów II Rzeczypospolitej - Pogoni Lwów. Tym raazem w Machinie czasu - podróż do przedwojennego i wojennego Lwowa.
Będzie to opowieść o pionierach polskiego futbolu, pierwszym meczu, który trwał... 7 minut, zielonych trybunach, ale i turniejach rozgrywanych w czasie wojny.

Naszym gościem jest Bogdan Lupa - jak sam o sobie mówi - lwowski batiar z Kleparowa, który wraz z Jarosławem Hryso i Iwanem Jaremko napisał "Kroniki lwowskiego futbolu". Tom 1, obejmujący czas od drugiej połowy XIX wieku do 1965 roku.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej

24.02.2019 - Sarenka, jedna z legendarnych Kóz

Okładka książki "Wileńska łączniczka AK. Z Danutą Szyksznian-Ossowską „Sarenką” rozmawia Magdalena Semczyszyn". Fot. ze strony ipn.gov.pl
Okładka książki "Wileńska łączniczka AK. Z Danutą Szyksznian-Ossowską „Sarenką” rozmawia Magdalena Semczyszyn". Fot. ze strony ipn.gov.pl
We wprowadzeniu do książki czytamy o okolicznościach jej powstania: "Były to spotkania pełne wspomnień o ludziach, których już od długiego czasu nie ma; opisów miejsc, które dawno temu zatrzymały się w pamięci, a także pouczających refleksji nad kondycją moralną człowieka w obliczu prawdziwego zła. O swoich przeżyciach Danuta Szyksznian-Ossowska potrafi mówić niezwykle ciekawie, ukazując złożoność sytuacji, w której znaleźli się niegdyś młodzi ludzie. Jest bardzo wyrozumiała dla innych i skromna wobec własnych dokonań. Jej przesłanie ma głęboko pacyfistyczny wymiar: koncentrując się na okropnościach wojny, dekonstruuje mit walki dla samej tylko demonstracji siły". "Wileńska łączniczka AK. Z Danutą Szyksznian-Ossowską „Sarenką” rozmawia Magdalena Semczyszyn" - bohaterka tej książki podczas II wojny światowej była łączniczką Garnizonu "Dwór" Armii Krajowej w Wilnie, jedną z dziesięciu młodziutkich dziewcząt z legendarnej, konspiracyjnej grupy "Kozy", więźniarką łagru w Jełszance koło Saratowa...
W Radiu Szczecin powstał audiobook w odcinkach, których będziemy mogli słuchać w Radiu Szczecin od 1 marca o 9.40 i 14.40. Natomiast premiera "Wileńskiej łączniczki AK", z udziałem bohaterki oraz autorki, odbędzie się w czwartek (28.02), o godzinie 17 w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin.
Dziś w "Machinie czasu" - Danuta Szyksznian-Ossowska. W podróż do przeszłości wybierzemy się w towarzystwie występujących w audiobooku aktorek: Haliny Łabonarskiej i Małgorzaty Lewińskiej. W "Machinie..." wykorzystano fragmenty audiobooka oraz archiwalnych audycji Grzegorza Fedorowskiego i Aliny Głowackiej.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej

17.02.2019 - "Bardzo dobry kawał życia"

Teresa Hulboj. Fot. Andrzej Łazowski
Teresa Hulboj. Fot. Andrzej Łazowski
W nocy z 5 na 6 lutego zmarła Teresa Hulboj, pedagog i logopeda, w czasach PRL działaczka opozycji demokratycznej. Była jedną ze współzałożycielek Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie.
"Wcześniej nigdy się w nic nie angażowałam. To znaczy nie byłam w żadnych organizacjach, nie występowałam publicznie, nie byłam osobą jakąś bardzo aktywną - do tej pory. Natomiast wtedy miałam takie poczucie, że trzeba coś zrobić i po raz pierwszy w życiu wiedziałam, że nie można czekać, aż ktoś to zrobi, tylko trzeba to zrobić samemu." - powiedziała mi w 2010 roku.
Ta archiwalna rozmowa jest punktem wyjścia do podróży "Machiną czasu", w którą wybierzemy się z Pawłem Bartnikem, działaczem pierwszego NZS, a obecnie radnym w szczecińskiej Radzie Miasta oraz dr. Michałem Siedziako z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej

10.02.2019 - Przeciw przemijaniu

Repordukcja z albumu "Nyczka. Miasto kobiet"
Repordukcja z albumu "Nyczka. Miasto kobiet"
"Za swego mistrza obrał Picassa. Bogactwo interpretacji grafiki wielkiego twórcy stało się dla Nyczki przedmiotem dociekliwych analiz i studiów, przyswajania zabiegów warsztatowych, sposobu rozczłonkowywania i zespalania formy i jak się okazało, także akceptowania postkubistycznych idei. Z wielorakich poczynań Picassa w grafice Nyczka skupiał uwagę tylko na niektórych, tych przydatnych do wypracowania i formułowania własnego stylu" - tak o szczecińskim artyście, Marianie Nyczce pisała Jadwiga Najdowa, historyczka sztuki, wieloletnia kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Nyczka uprawiał malarstwo i grafikę, ze szczególnym upodobaniem do tej drugiej dziedziny. Był cenionym autorem ekslibrisów.

Niedawno ukazał się album prezentujący jego twórczość - "Nyczka. Miasto kobiet". Pomysłodawcą takiego uhonorowania artysty jest Andrzej Łazowski, fotografik, prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość, natomiast autorką opracowania - Maria Łopuch, historyk sztuki.
Premiera książki, prezentacja filmu "Fenomen Mariana Nyczki" autorstwa Dominika Sienkiewicza i Andrzeja Łazowskiego oraz otwarcie wystawy prac Nyczki oraz jego żony, Grażyny Harmacińskiej-Nyczki, a także dyskusja "Jaka jest w nas pamięć?" - odbędą się we wtorek, 12 lutego o godzinie 17 w Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej.

Teraz jednak wyruszamy "Machiną czasu" na spotkanie z artystą. Przewodnikiem po jego świecie będzie Maria Łopuch - historyk sztuki, autorka albumu "Nyczka. Miasto kobiet". W audycji wykorzystano fragmenty audycji z archiwum Radia Szczecin: Jerzego Jurczyka i Grzegorza Fedorowskiego.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej
1234567

FOTOGALERIA

21.04.2019 - Lwowskie baby wielkanocne
21.04.2019 - Lwowskie baby wielkanocne
21.04.2019 - Lwowskie baby wielkanocne
21.04.2019 - Lwowskie baby wielkanocne
21.04.2019 - Lwowskie baby wielkanocne
21.04.2019 - Lwowskie baby wielkanocne
21.04.2019 - Lwowskie baby wielkanocne
21.04.2019 - Lwowskie baby wielkanocne
14.04.2019 - „Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy”
07.04.2019 - „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.