Promocja książki odbędzie się w Pałacu Młodzieży przy al. Piastów 7, w najbliższy czwartek (12 grudnia) o godzinie 17.30.
Szanujmy więc małe księgarnie. Dziś 'Machiną czasu" zawędrowałam do klubo-kawiarni FiKa. Naszym przewodnikiem jest Małgorzata Narożna, księgarka, zwyciężczyni w konkursie IBBY za upowszechnianie czytelnictwa w 2018 roku.
Wspólnie poszukamy książek z najwyższej półki, które ocieplą grudniową, szaro-burą bezśnieżną rzeczywistość i wprowadzą nas w atmosferę przygotowań do świąt.
Czyli tym razem Machina FIKa.
W październiku w lokalu, który powstał w miejscu dawnego "Pocztyliona", odbyło się spotkanie z okazji podwójnego jubileuszu - 90. urodzin Ludwika Zdanowskiego i 50. rocznicy powstania Hajduczków. Poprzedziło je wiele przygotowań, ale wyszło... śpiewająco.
Wokół tej sprawy narosła legenda, według której Cyppek miał zabić kilkadziesiąt osób, a ludzkie mięso po przemieleniu sprzedawać handlarzom z pobliskiego targowiska.
Do sprawy wraca Jarosław Molenda w swojej książce "Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u?"
Tak napisał o niej miłośnik historii Szczecina, autor publikacji poświęconych temu miastu: "Najsłynniejsza kryminalna historia powojennego Szczecina i zaskakujący wynik dziennikarskiego śledztwa. Gdy byłem mały, Rzeźnik z Niebuszewa (mieszkałem tuż obok) rozpalał także moją wyobraźnię. Był tematem plotek i rozmów w kolejkach. Wielkie brawo dla Jarosława Molendy, który sięgając do oryginalnych dokumentów zrobił z tego niezwykłą opowieść. Szczerze polecam. Roman Czejarek – ambasador Szczecina."
Premiera książki 19 listopada, dzień później, o godz. 17 spotkanie autorskie w kawiarnio-księgarni "Między wierszami" w Szczecinie.
A my już teraz wspólnie z Jarosławem Molendą powędrujemy śladami Józefa Cyppka, by spróbować oddzielić fakty od legendy narosłej wokół tej makabrycznej zbrodni.
Zainteresowanych tą historią zapraszamy również 11 listopada, o godzinie 17 do Ratusza Staromiejskiego na Podzamczu w Szczecinie. Odbędzie się tam promocja wydanej przez Muzeum Narodowe książki "W programie - wystawa pamiątek po Józefie Jęczkowiaku ze zbiorów wnuka, Ludomira Niemca oraz spotkanie z autorem, dr. Jackiem Jekielem.
Gościem "Machiny czasu" będzie dr hab. Radosław Ptaszyński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, autor książki "Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy". Otrzymała ona nominacje do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, Nagrody im. Jana Długosza. ”Stommizm” został również nagrodzony Zachodniopomorskim Noblem.
Gośćmi "Machiny czasu" są autorzy "Morza i ziemi". W audycji wykorzystałam fragmenty tekstów zamieszczonych w tej antologii: księdza Jarosława Rejowicza, Charlesa Wassermanna, Hanny Krall, Kazimierza Błahija oraz stare i bardzo stare szczecińskie piosenki z archiwum Radia Szczecin.
Zapraszam na trzecią, ostatnią część filmu bez obrazka "Kieślowski. Trzy kolory". Wspólnie z naszym gościem - Iwoną Poczopko, krytykiem filmowym pozostawiłyśmy naszego bohatera w 1980 roku. Zatem ciąg dalszy następuje...
Radio Szczecin prezentuje film bez obrazka "Kieślowski. Trzy kolory".
Występują: Iwona Poczopko, krytyk filmowy i Agata Rokicka, autorka.
Będzie to opowieść nie tylko reżyserze, Krzysztofie Kieślowskim, ale ludziach, miejscach, wydarzeniach, które go tworzyły. W pierwszej części tryptyku, zajrzymy do legendarnego Państwowego Liceum Techniki Teatralnej i do łódzkiej Filmówki.