Machina Czasu
Radio Szczecin » Audycja Agaty Rokickiej - w czasie wakacji w niedzielę, po 16.

18.06.2017 - Dolina, której nie ma na mapie

Okładka książki Magdy Gacek "Ścigając Steve
Okładka książki Magdy Gacek "Ścigając Steve'a Jobsa: historie Polaków w Dolinie Krzemowej".
Tej doliny nie znajdziesz na żadnej mapie. Chociaż istnieje - znajduje się w północnej Kalifornii. Kiedyś był to teren rolniczy. W czasie II Wojny Światowej zostały tam zainicjowane badania nad użyciem elektroniki w przemyśle zbrojeniowym. To tu zaczęto produkować półprzewodniki oparte na krzemie. I tak powstała Dolina Krzemowa - mekka technologicznych gigantów. Google, Apple, eBay, Intel, Yahoo!, Facebook, Hewlett-Packard - to tylko kilka przedsiębiorstw z branży high-tech, które mają tu swoje siedziby. Jednak to miejsce ściąga nie tylko genialnych programistów, ale również wizjonerów z dziedziny biotechnologii.
Czy technologie, które tu powstają, czynią świat lepszym czy też jest to miejsce, gdzie wymyśla się nowe zabawki, gadżety? Jaka jest korzyść z bycia częścią społeczności genialnych wizjonerów? A jaka jest ciemna strona tego miejsca? Jak w Dolinie Krzemowej radzą sobie Polacy?
W podróż do przyszłości wybierzemy się z Magdą Gacyk, dziennikarką, socjolożką, autorką książki "Ścigając Steve'a Jobsa: historie Polaków w Dolinie Krzemowej" oraz dr Natalią Maksymowicz, antropolożką kultury z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uwaga! "Machina czasu" - w czasie wakacji - w niedzielę po godzinie 16.

16.06.2017 - Kim Ty jesteś dla mnie.

Okładka płyty Poświatowska/Radek. Kim Ty jesteś dla mnie
Okładka płyty Poświatowska/Radek. Kim Ty jesteś dla mnie
"Poezję tworzą wizjonerzy, a taka była właśnie Halina Poświatowska. Ta młoda, bezkompromisowa kobieta, zachłanna wiedzy i ciągle ją poszerzająca, stworzyła niezwykle uniwersalne wiersze. Nie tylko o miłości, nie tylko dla kobiet" - czytamy na okładce nowej płyty Janusza Radka "KIM TY JESTEŚ DLA MNIE", na którą składają się kompozycje Radka napisane do tekstów Poświatowskiej.
O tym, co ma wspólnego poezja z poradnikami wędkarskimi; a poważnie: o czytaniu poezji i tym szczególnym sposobie czytania - przez muzykę; o świeżości (mimo upływu lat) wierszy Poświatowskiej i o szczęściu porozmawiamy z Januszem Radkiem.

11.06.2017 - Dla niej wszystko

Mariusz Zielke podczas spotkania z cyklu "Rozmowy w drodze". Fot. ProMedia.
Mariusz Zielke podczas spotkania z cyklu "Rozmowy w drodze". Fot. ProMedia.
"Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek nie robił nic" - to zdanie Edmunda Burke'a, irlandzkiego filozofa i polityka jest mottem jego debiutanckiej książki "Wyrok". Jak przyznaje, to zdanie jest także jego własnym mottem życiowym. Naszym gościem będzie Mariusz Zielke - dziennikarz, który został pisarzem. A jego własne losy mogłyby stanowić kanwę sensacyjnej powieści.
- To nie jest tylko chwyt reklamowy, moje życie rzeczywiście bardzo podobnie się ułożyło, jak bohatera powieściowego "Millennium" Stiega Larssona, też miałem proces z bogatym nieskazitelnym (wówczas) przedsiębiorcą, Markiem Falentą, który po latach okazał się przestępcą – mówi Mariusz Zielke - Też zostałem wyrzucony z zawodu, musiałem założyć swoją gazetę, i też dostałem zlecenie napisania książki od bogatego przedsiębiorcy, które to zlecenie sprawiło, że natrafiłem na jedną z najbardziej tajemniczych spraw kryminalnych w historii Polski.
Mariusz Zielke przyjechał do Szczecina na zaproszenie działającej przy klasztorze Dominikanów Fundacji Veritas, która organizuje cykl spotkań pod hasłem "Rozmowy w drodze". Kolejne - po wakacjach, we wrześniu.

4.06.2017 - "Czarna" od deski do deski

"Czarna" Wojciecha Kuczoka - okładka książki
"Czarna" Wojciecha Kuczoka - okładka książki
To jedna z najczarniejszych książek, jakie czytałam, jedna z najczarniejszych historii, o jakich słyszałam.
Sprawa Marioli Myszkiewicz, nauczycielki z Czarnej Białostockiej, okrutnej morderczyni stała się dla Wojciecha Kuczoka punktem wyjścia do napisania "Czarnej", książki wydanej przez oficynę Od Deski Do Deski w serii Na F/Aktach.
Dziś w podróż "Machiną czasu" wyruszamy z pisarzem, autorem powieści "Gnój", "Senność", "Spiski", a także zbiorów opowiadań "Opowieści słychane", "Szkieleciarki", "Widmokrąg" i „Obscenariusz" czy tomiku snów "Proszę mnie nie budzić" - Wojciechem Kuczokiem.

28.05.2017 - Awantura o Matyldę. Część druga

Michalina Olszańska w filmie "Matylda". Kadr ze zwiastuna [YouTube]
Michalina Olszańska w filmie "Matylda". Kadr ze zwiastuna [YouTube]
Przed nami druga część opowieści o Matyldzie Krzesińskiej, rosyjskiej primabalerinie polskiego pochodzenia, którą łączyło płomienne uczucie z młodym Mikołajem, zanim został carem Rosji. Ostatnim, bo 17 lipca 1918 roku car Mikołaj II Romanow i jego rodzina zostali zamordowani w Jekaterynburgu przez oddział Czeka.
O tej historii opowiada film "Matylda", który jeszcze nie powstał, a już w Rosji toczą się boje o zakaz jego publikacji.
Wspólnie z krytykiem filmowym, Iwoną Poczopko zapraszamy na drugą, ostatnią część opowieści o pięknej Matyldzie i burzliwych czasach, w których przyszło jej żyć.

21.05.2017 - Awantura o Matyldę

Matylda Krzesińska na pocztówce z ok. 1900. Fot. ze strony Wikimedia.
Matylda Krzesińska na pocztówce z ok. 1900. Fot. ze strony Wikimedia.
Polska aktorka, Michalina Olszańska zagrała tytułową rolę w rosyjskiej superprodukcji historycznej "Matylda". Wcieliła się w rolę Matyldy Krzesińskiej, rosyjskiej primabaleriny polskiego pochodzenia. Film w reżyserii Aleksieja Uczitiela opowiada o romansie pięknej tancerki z przyszłym carem Mikołajem II.
Ponoć film nie został jeszcze do końca zmontowany, ale w Rosji trwa już związany z nim obyczajowy skandal. W rezultacie nie wiadomo, czy film wejdzie na ekrany. Problem w tym, że car Mikołaj II, zamordowany wraz z rodziną w 1918 r. przez bolszewików, po upadku komunizmu został kanonizowany na świętego cerkwi prawosławnej. A według niektórych nie wypada szargać świętości...
O Matyldzie Krzesińskiej opowiada Iwona Poczopko, krytyk filmowy.
Ciąg dalszy nastąpi...

7.05.2017 - Przestrzeń między ludźmi

Szczecin. Owocowa róg Kaszubskiej. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Szczecin. Owocowa róg Kaszubskiej. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Miasto to ludzie. Oni tworzą i zmieniają miasta. Są ważniejsi od kamieni: od budynków, placów, ulic, od ich układu. Zostawiają na tych kamieniach ślady swojej obecności.
Szczecin to szczecinianie.
Trzy portrety szczecinian to trzy portrety Szczecina.

1.05.2017 - "Chwała ludziom dobrej roboty!"

Kartka z albumu Marka Czasnojcia "Szczecin w czasach PRL".
Kartka z albumu Marka Czasnojcia "Szczecin w czasach PRL".
Obchodzone 1 maja święto pracy było najważniejszym dniem peerelowskiego "roku liturgicznego". Tego dnia obywatele brali udział w pochodzie. Na jego czele szedł zwykle poczet sztandarowy PZPR, tuż za nim kadra kierownicza "przewodniej siły narodu". Poszczególne zakłady pracy, grupy społeczne, dzielnice maszerowały w specjalnie wyznaczonych kolumnach. Idący w pochodzie nieśli flagi, czerwone sztandary i transparenty z hasłami propagandowymi. Wznosili okrzyki. Wypracowany w okresie stalinowskim rytuał pierwszomajowy przetrwał - naturalnie z pewnymi modyfikacjami - do końca istnienia systemu komunistycznego w Polsce. O tym, jak w PRL wyglądało majowe święto opowie prof. Paweł Sowiński, historyk dziejów najnowszych w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor książki "Komunistyczne święto. Obchody 1 Maja w latach 1948 - 1954".

30.04.2017 - Zwiać za wszelką cenę

Jarosław Molenda i Agata Rokicka zwiewają za wszelką cenę "Machiną czasu". Fot. Artur Bursakowski [Radio Szczecin]
Jarosław Molenda i Agata Rokicka zwiewają za wszelką cenę "Machiną czasu". Fot. Artur Bursakowski [Radio Szczecin]
"Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla..." - ten fragment wiersza z kultowego filmu Stanisława Barei "Miś" w przewrotny sposób ukazuje, czym był paszport dla obywatela PRL. Wyjaśniając znaczenie tego dokumentu Jarosław Molenda, autor książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL", powołuje się na słowa pisarza, Henryka Grynberga: „Paszport, za który, jadąc do Izraela, zapłaciłem pięć tysięcy – moje trzy miesięczne gaże – ważny był na pięć lat, ale musiałem grzecznie poprosić, żeby władza mi go znów łaskawie dała do rąk." Władze komunistyczne robiły wiele, by wyjazd z peerelowskiego raju był trudny. A jednak niektórzy decydowali się opuścić go na zawsze, zwiać za wszelką cenę.

Gościem "Machiny czasu" będzie Jarosław Molenda, autor książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL", która ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.

23.04.2017 - Wojna braci według Marcina Mamonia

Książka Marcina Mamonia "Wojna braci Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy". Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Książka Marcina Mamonia "Wojna braci Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy". Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Z wykształcenia jest historykiem. W czasach PRL był działaczem opozycji antykomunistycznej. Od ponad 20 lat jako dziennikarz, twórca dokumentów filmowych, zajmuje się tematyką Bliskiego Wschodu i terroryzmu. Pracuje w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi - między innymi na Ukrainie, w Czeczenii, Iraku, Afganistanie, Pakistanie, Somalii, Strefie Gazy, Kongo i w Syrii. To właśnie w Syrii w 2015 roku razem z Tomaszem Głowackim - przyjacielem i operatorem - zostali porwani przez syryjski odłam Al-Kaidy. Po 6 tygodniach odzyskali wolność i wrócili do kraju. W książce "Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy" opisuje nie tylko swoje przeżycia związane z uwięzieniem, ale tłumaczy świat, którego nie znamy. Kim są ludzie, którzy, powołując się na Allaha, toczą wojnę na całym świecie? Dlaczego powstańcy walczący kiedyś o wolność stali się dżihadystami? Co jest źródłem determinacji bojowników, braku skrupułów, a w końcu okrucieństwa? - to pytania, na które odpowiedzi można znaleźć w tej książce.
W podróż "Machiną czasu" wybiorę się w towarzystwie Marcina Mamonia, który przyjechał do Szczecina na zaproszenie działającej przy klasztorze Dominikanów Fundacji Veritas, która organizuje cykl spotkań pod hasłem "Rozmowy w drodze". Kolejne - w maju.
1234567

FOTOGALERIA

18.06.2017 - Dolina, której nie ma na mapie
18.06.2017 - Dolina, której nie ma na mapie
16.06.2017 - Kim Ty jesteś dla mnie.
16.06.2017 - Kim Ty jesteś dla mnie.
11.06.2017 - Dla niej wszystko
4.06.2017 - "Czarna" od deski do deski
28.05.2017 - Awantura o Matyldę. Część druga
21.05.2017 - Awantura o Matyldę
7.05.2017 - Przestrzeń między ludźmi
Szczecin retro - Odra
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".