Machina Czasu
Radio Szczecin » Audycja Agaty Rokickiej - w niedzielę, po 20.

„Knebel. Cenzura w PRL” - rozmowa z Błażejem Torańskim

„Knebel. Cenzura w PRL”, wyd. Fronda
„Knebel. Cenzura w PRL”, wyd. Fronda
Największym zwycięstwem cenzury PRL-u było wmówienie zainteresowanym, że właściwie nie istnieje. choć przenikała wszystkie aspekty życia – uważa Błażej Torański autor książki „Knebel. Cenzura w PRL”
21 rozmówców Torańskiego: dziennikarzy, reżyserów, seksuologów, plastyków, kompozytorów odsłania kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy
Gościem „Machiny Czasu” będzie dziś Błażej Torański. Zapraszam, Joanna Skonieczna

2.12.2018 - Po paprykarzu w kargerówce na Junaku do kina Kosmos z Romanem Czejarkiem

"Sekrety Szczecina. PRL". Fot. Krzysztof Ślusarz [Radio Szczecin]
"Sekrety Szczecina. PRL". Fot. Krzysztof Ślusarz [Radio Szczecin]
"Była symbolem marzeń i dumą pracowników Polskiej Żeglugi Morskiej. Dla ludzi z głębi Polski stanowiła taki sam charakterystyczny znak Szczecina, jak paszteciki, paprykarz czy sukienki z  „Dany”, dżinsy marmurki z  „Odry” lub kasety magnetofonowe z "Wiskordu".
Tak zaczyna się opowieść o kargerówce, ortalionowej kurtce, której nigdzie nie można było kupić. Kolejna książka Romana Czejarka - dziennikarza, miłośnika historii - "Sekrety Szczecina, część 3 - PRL" przynosi opowieści o wielu ważnych dla miasta miejscach, wydarzeniach i ludziach.
To historie związane z pierwszym wodolotem, hotelem Arkona, kinem Kosmos i kulisami wybuchu armaty pod Zamkiem Książąt Pomorskich. Także szokujące informacje o handlowaniu szczątkami na Cmentarzu Centralnym oraz tajemniczych świecących pociągach. Opowieści o pechowym rejsie „Gaudeamusa”, statku, który zabijał i taksówkarzach naciągających klientów. Także rajdzie Monte Carlo, meczu Polska - NRD, wieży spadochronowej oraz loterii „Gryf”, która przyciągała… przestępców!
Wspólnie z Romanem Czejarkiem wyruszamy "Machiną czasu" do Szczecina lat PRL-u.

25.11.2018 - Co się stało w 1018 roku?

Okładka ksiżki "Co się stało w 1018 roku?". Fot. materiały prasowe.
Okładka ksiżki "Co się stało w 1018 roku?". Fot. materiały prasowe.
"Obchody początku II Rzeczypospolitej, czyli stulecia odzyskania niepodległości, zdominowały refleksję historyczną w 2018 roku, spychając na margines wspomnienia o innych ważnych rocznicach. Jedną z nich jest tysiąclecie największych sukcesów Bolesława Chrobrego, któremu udało się prawie wszystko, ale najbardziej udał mu się rok 1018." - czytamy we wstępie książki "Co się stało w 1018 roku?"
To właśnie pytanie postawimy wybitnym mediewistom, znakomitym znawcom problematyki początków państwowości polskiej: autorowi wspomnianej książki, prof. Przemysławowi Urbańczykowi z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz prof. Stanisławowi Rosikowi z Uniwersytetu Wrocławskiego.

18.11.2018 - Gwiaździsty Szczecin

Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Dokładnie 115 lat temu, 18 listopada 1903 roku w Poznaniu przyszedł ma świat najsłynniejszy polski astrolog, Leszek Szuman. W 1945 roku zamieszkał w Szczecinie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Był niezwykle barwną i nieco kontrowersyjną postacią. Z całej Polski przyjeżdżali do niego ludzie po poradę, po nadzieję na lepsze jutro. Był autorem licznych bestsellerów książkowych, takich jak: "Astrologia i polityka", "Życie po śmierci", "W kręgu znaków zodiaku" oraz zaskakujących przepowiedni, m.in. dotyczących przyszłości Polski. Współpracował z Milicją Obywatelską przy wykrywaniu zbrodni i poszukiwaniu osób zaginionych.
Ta rocznica zainspirowała mnie do rzucenia okiem na gwiazdy i... uchem do przebogatego archiwum Radia Szczecin.

11.11.2018 - Orlęta z Miasta Lwów

Cmentarz Obrońców Lwowa. Fot. Barbara Patlewicz
Cmentarz Obrońców Lwowa. Fot. Barbara Patlewicz
22 listopada 1920 roku Józef Piłsudski przybył do Lwowa, aby uhonorować miasto najwyższym polskim odznaczeniem wojennym - Krzyżem Virtuti Militari.
Działo się to w drugą rocznicę zakończenia, po ciężkich walkach, konfliktu polsko-ukraińskiego o to miasto. Walki wybuchły 1 listopada 1918 roku. Choć wówczas Polacy stanowili zdecydowaną większość mieszkańców Lwowa (bo aż 60%, tylko 10% mieszkańców stanowili Ukraińcy), w mieście nie było polskich oddziałów wojskowych. Dlatego w jego obronie wystąpili lwowiacy, w większości młodzi ludzie - studenci, harcerze, gimnazjaliści i uczniowie, czyli słynne Orlęta Lwowskie.
Naszym przewodnikiem będzie dziś Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

28.10. i 4.11.2018 - Sąsiad nie z papieru

W domu Bernda Aischmanna. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
W domu Bernda Aischmanna. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Ucieczka z Prus Wschodnich w ostatnich dniach wojny, życie w brytyjskiej strefie okupacyjnej, potem rosyjskiej, fascynacja samolotami, praca przy produkcji B 152, przygody enerdowskiego dziennikarza radiowego...
Bernd Aischmann, dziennikarz i pisarz, autor książek "Sąsiad z papieru" i "Meklemburgia-Pomorze Przednie”, wyjąwszy miasto Szczecin" mówi znakomicie po polsku. Twierdzi: "patrząc na swoje życie, mogę powiedzieć, że wiele w nim było i jest związane z Polską". Jakie to związki? Jakie jest ich źródło? I jakie są tego skutki?

21.10.2018 - "To było moje pożegnanie ze Szczecinem"

Hans-Gerd Warmann, były mieszkaniec Stettina. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Hans-Gerd Warmann, były mieszkaniec Stettina. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]

Trudno jest sobie wyobrazić czas tuż po wojnie. To - jak opowiadają ci, którzy go przeżyli - mieszanina sprzeczności: święto, radość, wielkie nadzieje, ale i bieda, strach, poczucie klęski. Wszystkie oznaki powrotu do normalności: wstawione w okna szyby, naprawione drzwi, woda w kranie, odgruzowany kawałek ulicy czy jadący po szynach tramwaj - cieszyły, jakby to były epokowe wydarzenia. W Szczecinie i w innych miejscach tzw. ziem odzyskanych dochodziło jeszcze jedno: poczucie obcości. Z kolei Niemcy długo nie mogli uwierzyć, że te tereny będą polskie.
I choć coraz więcej wiemy na ten temat, jeszcze ciągle istnieją historie niedopowiedziane. Jedną z tych historii przedstawiamy w tej „Machinie czasu”. Jej bohaterem jest Hans-Gerd Warmann. Kim jest? Posłuchajcie.Historie niedopowiedziane - to hasło wspólne dwóch wydarzeń:Poniedziałek, 22.10., o godzinie 16.30 w Teatrze Polskim.
"Nikt nie jest u siebie? Polsko-niemieckie rozważania o Pomorzu" - dyskusja oraz przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Było sobie Pomorze” w reż. Michała Majerskiego.
Wtorek, 23.10., także o 16.30 w Teatrze Polskim.
Debata "Niemiecki Stettin – polski Szczecin. Czego jeszcze o jego przeszłości nie wiemy? Pamięć otwarta, pamięć zamknięta, kultura pamięci wspólnej".

14.10.2018 - Przepis na rewolucję październikową

Przepis na rewolucję październikową. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Przepis na rewolucję październikową. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Ten odcinek "Machiny czasu" jest przeznaczony dla ludzi o mocnych nerwach.
Wskrzesimy język, którego już nie ma. W każdym razie taką mam nadzieję...
W nocy z 6 na 7 listopada 1917 krążownik "Aurora" oddał strzał, który był sygnałem do rozpoczęcia rewolucji październikowej. Według obowiązującego wtedy w Rosji kalendarza juliańskiego, był to 24 i 25 października - stąd nazwa. Każda rocznica wybuchu rewolucji była świętem, po II wojnie światowej nie tylko w ZSRR, ale także w bratnich krajach bloku wschodniego. Rzecz jasna również w PRL obchody tego święta były groteskową mieszanką poezji patosu i uproszczeń w interpretacji wydarzeń.
Dzięki audycjom z archiwum Radia Szczecin z lat 50., 60. i 70., przeniesiemy się w czasie.

7.10.2018 - Fortepian Rachmaninowa

"Fortepian Rachmaninowa". Fot. pixabay.com
"Fortepian Rachmaninowa". Fot. pixabay.com
"Po wyjeździe z Rosji straciłem ochotę do twórczości" - napisał 2 lata przed śmiercią. "Straciwszy ojczyznę zagubiłem samego siebie. Wygnaniec, który utracił źródła swej muzyki, tradycję i rodzinną glebę, nie ma wcale ochoty tworzyć. Nie pozostaje mu nic innego prócz martwej ciszy smutnych wspomnień".
Sergiusz Rachmaninow, genialny rosyjski kompozytor, będzie dziś bohaterem "Machiny czasu".

30.09.2018 - "Tu Polskie Radio Lwów"

Polskie Radio Lwów. Fot. Barbara Patlewicz
Polskie Radio Lwów. Fot. Barbara Patlewicz
W 1939 roku Lwów był najbardziej zradiofonizowanym miastem w Polsce. Radio Lwów było niezwykle popularne - miało blisko 6 milionów słuchaczy. Miłość i wierność odbiorców zaskarbiły mu przede wszystkim programy rozrywkowe, nadawane przez Wesołą Lwowską Falę, które były słuchane w całej Polsce. Audycją kierował Wiktor Budzyński. Do dziś znane są jej gwiazdy: Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfanger - popularni Szczepko i Tońko oraz Włada Majewska. Rozgłośnia działała od 1930 do 1939 roku. Po 53 latach, w 1992 roku znów w eter popłynęły słowa: "Tu Polskie Radio Lwów".
W "Machinie czasu" byliśmy gośćmi Teresy Pakosz i Marii Pyż z Polskiego Radia Lwów oraz najmłodszych radiowców.
W audycji wykorzystałam fragment wywiadu Anny Gordijewskiej z Władą Majewską z archiwum Radia Lwów oraz piosenki nagrane przez legendarnych lwowskich radiowców oraz fragment skeczu Szczepcia i Tońcia.
1234567

FOTOGALERIA

„Knebel. Cenzura w PRL” - rozmowa z Błażejem Torańskim
2.12.2018 - Po paprykarzu w kargerówce na Junaku do kina Kosmos z Romanem Czejarkiem
25.11.2018 - Co się stało w 1018 roku?
18.11.2018 - Gwiaździsty Szczecin
11.11.2018 - Orlęta z Miasta Lwów
11.11.2018 - Orlęta z Miasta Lwów
11.11.2018 - Orlęta z Miasta Lwów
11.11.2018 - Orlęta z Miasta Lwów
11.11.2018 - Orlęta z Miasta Lwów
11.11.2018 - Orlęta z Miasta Lwów
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.