Machina Czasu
Radio Szczecin » Audycja Agaty Rokickiej - w niedzielę, po 20.

15.01.2017 - "Wojaczek, poeta nieanalogiczny..."

Okładka książki "Nie te czasy. Utwory nieznane" Rafała Wojaczka. Redakcja - Maciej Melecki i Konrad Wojtyła. Wydawca - Instytut Mikołowski. Fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
Okładka książki "Nie te czasy. Utwory nieznane" Rafała Wojaczka. Redakcja - Maciej Melecki i Konrad Wojtyła. Wydawca - Instytut Mikołowski. Fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
NOWOODNALEZIONY FRAGMENT SAFONY ALBO NAJKRÓTSZY WIERSZ, W DODATKU MOCNO NIEWYRAŹNYM GŁOSEM
Jakbym smakowała gwiazdę…!

To jeden z 67 niepublikowanych dotąd wierszy Rafała Wojaczka, które obok nieznanych utworów prozatorskich i pełnej wersji "Dziennika dla Teresy", znalazły się w tomie "Nie te czasy".
Nieco ponad rok temu Maciej Melecki, poeta, dyrektor Instytutu Mikołowskiego i Konrad Wojtyła, poeta i dziennikarz Radia Szczecin dokonali we wrocławskiej bibliotece Ossolineum odkrycia, którego efektem jest ta właśnie książka. Rzecz, która wzbudziła sensację zanim została opublikowana.

8.01.2017 - Konkretnie o muzyce

Pierre Schaeffer - Études de bruits (1948). Fot. z Youtube - Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Pierre Schaeffer - Études de bruits (1948). Fot. z Youtube - Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Lubię bawić się dźwiękami. To ta część radiowej pracy, która przynosi mi najwięcej radości i satysfakcji. A wszystko to zawdzięczam pewnemu skromnemu Francuzowi.
Człowiek, który zrewolucjonizował muzykę nie był kompozytorem - był realizatorem dźwięku. Dzięki niemu kapłan sztuki zszedł piedestału, a tworzenie muzyki przestało być męką - stało się zabawą (naturalnie nieco upraszczając).
Pierre Schaeffer, twórca muzyki konkretnej w "Machinie czasu".
W świat posklejanych dźwięków wprowadzi nas kompozytor, Piotr Klimek.

1.01.2017 - Szczecińskie bale w karnawale

Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
W co była ubrana podczas dyplomowego balu Danuta Walas-Kobylińska, obdarzona kapitalnym poczuciem humoru pierwsza w Polsce kobieta kapitan żeglugi wielkiej?
Dla kogo i dlaczego twist jest nieestetycznym tańcem?
Wojskowe buty do sportowej sukienki czyli jak wyglądały pierwsze zabawy sylwestrowe w powojennym Szczecinie?
Co wódowano (sic!) na plaży w Świnoujściu?
Dlaczego "największy wpływ na ustalenie nazwy Klubu XIII Muz miał... koniak"?
Jaka jest zależność między falami radiowymi a umiejętnościami tanecznymi?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w noworocznej "Machinie czasu". Będzie to podróż do przeszłości, a zarazem wędrówka po archiwum Radia Szczecin.

25.12.2016 - Najlepiej w życiu ma Twój kot

Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy. Wisława Szymborska. Kornel Filipowicz. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy. Wisława Szymborska. Kornel Filipowicz. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Byli niezwykłą parą. ONA - to Wisława Szymborska, poetka. ON - to Kornel Filipowicz, pisarz. Spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali.
Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się ich korespondencja "Najlepiej w życiu ma twój kot". Są to niewątpliwie listy miłosne, ale niebanalne - mało sentymentalne, za to pełne dystansu i poczucia humoru.
Oboje uwielbiali zabawy literackie - stąd tę korespondencję zaludniają nie tylko postaci autentyczne, ale i wymyślone przez nich. Szymborska pisze na przykład jako hrabina Lanckorońska, a Filipowicz odpowiada jako pan Tulczyński, pojawia się też służąca Rózia zakochana w Filipowiczu, a także Gienia, będąca w ich korespondencji figurą zazdrości. Zakładali różne maski, by wyznać to, czego nie chcieli nazywać wprost. Pisali też o zwykłych sprawach: o chorobach, brakach na rynku, rybach (łowienie ryb było wielką pasją Filipowicza)... Ale jak pisali!
O książce, ale i o samych korespondentach opowiada Michał Rusinek - literaturoznawca, pisarz, sekretarz Noblistki, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

18.12.2016 - "Szczecin, którego nie ma"

Okładka książki Romana Czejarka "Szczecin, którego nie ma"
Okładka książki Romana Czejarka "Szczecin, którego nie ma"
Żadne inne miasto w Polsce nie zmieniło tak swojego oblicza w ciągu ostatnich stu lat, jak Szczecin- twierdzi autor tej niezwykłej książki. Wszystko przez niezwykle skomplikowaną historię. Dynamicznie rozwijający się przedwojenny Stettin zachwycał wielkością, monumentalnością budowli, rozmachem inwestycji. Tamtego miasta już nie ma.
Także czasy późniejsze przyniosły zmiany. W 1981 roku w płomieniach ognia zniknęła słynna „Kaskada”, a w XXI wieku rozebrany został „Grzybek” – popularne miejsce spotkań szczecinian.
Zatrzymany na fotografiach czas, pozwoli przenieść się do miasta, którego już nie ma, a nam o tych miejscach w "Machinie Czasu" opowiadał będzie autor publikacji "Szczecin, którego nie ma", Roman Czejarek.

11.12.2016 - Przerwany bieg

Okładka książki Rafała Podrazy "Kłobukowska. Przerwany bieg"
Okładka książki Rafała Podrazy "Kłobukowska. Przerwany bieg"
"Jest 21 października 1964 roku. Kłobukowska przejmuje pałeczkę od Haliny Góreckiej i rusza do przodu. Z ogromną siłą, pewnością siebie, niesłychaną stanowczością w dążeniu do zwycięstwa. Pokonuje 100 metrów jak prawdziwa królowa sprintu. Po minięciu linii mety siłą rozpędu robi jeszcze kilka kroków i ogląda się za siebie. W jej oczach jest jakaś niepohamowana energia. Uśmiecha się i ginie w ramionach koleżanek. Nigdy wcześniej i nigdy później polska sztafeta 4×100 metrów nie zdobyła złotego medalu olimpijskiego." - tak bieg po zwycięstwo podczas XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio opisuje Oskar Berezowski, dziennikarz i maratończyk we wstępie do książki "Kłobukowska. Przerwany bieg".
Dlaczego zapomniano o jednej z najwybitniejszych polskich sportsmenek, Ewie Kłobukowskiej? - opowiada Rafał Podraza, autor książki.

4.12.2016 - Zapalniczka Roosevelta

Badania archeologiczne w Szadzku. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Badania archeologiczne w Szadzku. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Ruiny zamku i kościółka, a nieco dalej, za niewielkim laskiem pusta przestrzeń, gdzie z jednej strony wyrasta wzniesienie zwane Wzgórzem Szubienicznym lub Wzgórzem Czarownic, a z drugiej pagórek, który jest miejscem po późnośredniowiecznym gródku...
Na początku listopada w Szadzku, wiosce położonej 2.5 km od Dobrzan naukowcy i studenci z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzili badania magnetyczne i elektrooporowe, które są nieinwazyjnymi metodami, dzięki którym nie niszczy się śladów przeszłości.
Na czym polegają te badania? Na jakie pytania mają odpowiedzieć? Jaka jest przeszłość tego miejsca? I co ma z tym wspólnego zapalniczka Roosevelta? - proszę posłuchać opowieści dr. Grzegorza Kiarszysa i Marcina Majewskiego z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz prof. Krzysztofa Misiewicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

27.11.2016 - "Spadający do walki orzeł"

Znak Cichociemnych.
Znak Cichociemnych.
"Zatwierdzam Znak Spadochronowy w kształcie spadającego do walki orła. Na obczyźnie, gdzie myśli wszystkich Polaków biegną ustawicznie do chwili powrotu (...) ma to sens szczególny. Wojsko Polskie widzi swój powrót w walce, poświęceniu i chwale.
Chcemy, by orły naszych sztandarów zwycięsko spadały na wroga, zanim spoczną na swej oswobodzonej ziemi." - to fragment rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, Generała Broni Władysława Sikorskiego z 20 czerwca 1941 roku. Znak opracował grafik Marian Walentynowicz, ten sam, który stworzył niezapomniane ilustracje do Koziołka Matołka.
W chwili, kiedy znak został ustanowiony, pierwsi z 316 cichociemnych pracowali już w konspiracji w kraju. Kim byli? - o tym opowie dr Krzysztof Tochman, historyk z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, autor "Słownika biograficznego Cichociemnych".

20.11.2016 - Garstka niepokornych inteligentów

Okładka książki "Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników". Wyd. Świat Książki.
Okładka książki "Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników". Wyd. Świat Książki.
"Historia garstki niepokornych inteligentów, którzy w zniewolonym kraju odważyli się żyć jak ludzie wolni, może być dla nas ważna i dziś. Stanowi lekcję postawy, która sprawy publiczne przedkłada nad wygodę prywatności, a ideowe różnice podporządkowuje wspólnocie wartości i celów podstawowych. Dzieliło ich wiele - historyczne generacje, polityczne rodowody i wizje przyszłości, łączyło jednak przekonanie, że najlepszym sposobem walki z dyktaturą jest społeczna solidarność i budowa niezależnych instytucji: podziemnych pism i wydawnictw, komitetów samoobrony, latających uniwersytetów i wolnych związków zawodowych. Przez współczesnych traktowani byli często jako niebezpieczni marzyciele i polityczni romantycy, ale to oni mieli rację, twierdząc, że komunizmowi można się przeciwstawić, będąc uzbrojonym tylko w powielacz i Deklarację Praw Człowieka." - pisze Jan Skórzyński w swojej książce "Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników".
Do lat 70. zabierze nas Joanna Szczęsna - w czasach PRL działaczka opozycji demokratycznej, dziś dziennikarka Gazety Wyborczej.
Pani Joanna przyjechała do Szczecina na zaproszenie Ojców Dominikanów na spotkanie na temat: "Chrześcijańskie inspiracje KOR-u"

13.11.2016 - Józef Piłsudski. Niedotrzymana umowa?

Wspólnie z prof. Januszem Farysiem, historykiem z Uniwersytetu Szczecińskiego wędrujemy do roku 1920, kiedy to zakończyliśmy 1 część opowieści o Józefie Piłsudskim.

"Matki i ojcowie, gdy sami śmiać się nie możecie, w kąt rzućcie instrumenty pedagogiczne, gdy wesoły srebrny dzwonek roześmianych buziaków dziecinnych w waszych domach się rozlega. Niech się śmieją polskie dzieci śmiechem odrodzenia, gdy wy tego nie umiecie! A gdy wam teraz do śmiechu już usta się układają, śmiejcie się do woli, gdy ja z tej trąby was żegnam pustym, dziecinnym, żołnierskim śmiechem i słowem: do widzenia!"

1234567

FOTOGALERIA

15.01.2017 - "Wojaczek, poeta nieanalogiczny..."
8.01.2017 - Konkretnie o muzyce
1.01.2017 - Szczecińskie bale w karnawale
25.12.2016 - Najlepiej w życiu ma Twój kot
25.12.2016 - Najlepiej w życiu ma Twój kot
25.12.2016 - Najlepiej w życiu ma Twój kot
25.12.2016 - Najlepiej w życiu ma Twój kot
25.12.2016 - Najlepiej w życiu ma Twój kot
18.12.2016 - "Szczecin, którego nie ma"
11.12.2016 - Przerwany bieg
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".