Machina Czasu
Radio Szczecin » Audycja Agaty Rokickiej - w czasie wakacji w niedzielę, po 16.

Johann Sedlatzek - "Paganini fletu" ze Śląska

Johann Sedlatzek, fot. [wikipedia.org]
Johann Sedlatzek, fot. [wikipedia.org]
Johann Sedlatzek, nazywany "Paganinim fletu", zapisał się na kartach muzyki w sposób wyjątkowy. Urodził się w Głogówku na Opolszczyźnie w 1789 roku. Od najmłodszych lat wykazywał duże zdolności muzyczne i każdą chwilę poświęcał grze na flecie, dlatego też niechętnie zajmował się krawiectwem, którego wyuczył się u ojca. Miał sporo szczęscia, bo jego talent bardzo szybko dostrzegł Franz von Oppersdorff. W wieku 17 lat Sedlatzek grywa już z Bethovennem, by kilkanaście lat później koncertować przed możnymi tego świata i zapełniać europejskie sale koncertowe. O fenomenie Johanna Sedlatzka opowiada inny Ślązak - Jerzy Ciurlok.

Like a Rolling Stone - być jak Bob Dylan

fot. [Biuro Literackie - wydawca książki "Duszny kraj" z tekstami Dylana w przekładzie Łobodzińskiego]
fot. [Biuro Literackie - wydawca książki "Duszny kraj" z tekstami Dylana w przekładzie Łobodzińskiego]
Muzyk, poeta, malarz, bard, żyjąca legenda i ikona amerykańskiej kultury. Historia muzyki i literatury potoczyłaby się zupełnie inaczej, gdyby nie młody chłopak - Robert Allen Zimmerman, który postanowił chwycić za elektryczną gitarę i wprowadzić ambitne teksty do rocka. Przyjmując pseudonim Bob Dylan zmienił tory muzyki i literatury. Dziś ma na swoim koncie Grammy, Oscara, Nagrodę Pulitzera oraz Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury "za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni". O fenomenie Dylana opowiadają prof. Jerzy Jarniewicz oraz tłumacz Filip Łobodziński.

30.07.2017 - Podboje Boya

Tadeusz Żeleński - fotografia portretowa z 1927 roku. Fot. ze strony książki.
Tadeusz Żeleński - fotografia portretowa z 1927 roku. Fot. ze strony książki.
Był tłumaczem literatury francuskiej, krytykiem literackim i teatralnym, pisarzem, satyrykiem, eseistą i działaczem społecznym.
"Ten człowiek skupia w sobie zmagania i rozterki całej wychodzącej z zaborów inteligencji polskiej. Urodzony w Warszawie pod zaborem rosyjskim, wychowany w Krakowie pod panowaniem Franciszka Józefa, frenetycznie czynny w niepodległej Polsce, rozstrzelany przez Niemców w zdobytym na sowietach Lwowie. Czyż jego losy nie mogą wydać się symboliczne?" - tak o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim w biografii "Błazen - wielki mąż" pisał Józef Hen. Niedawno nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się książka Jarosława Molendy "Podboje Boya. Tadeusz Żeleński - kobieciarz czy feminista?". To swoisty portret pisarza narysowany przez pryzmat jego relacji z kobietami. A były to panie nieprzeciętne: Wanda Grabowska, Zofia Pareńska, Dagny Juel-Przybyszewska, Jadwiga Mrozowska, Izydora Schiller oraz Irena Krzywicka.
Gościem "Machiny czasu" będzie Jarosław Molenda.

16.07.2017 - Od rana mam dobry humor

Machina czasu. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Machina czasu. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Jest autorem ponad pięciuset tekstów piosenek. Pisał dla Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Zbigniewa Wodeckiego, Urszuli Sipińskiej, Majki Jeżowskiej, Krzysztofa Krawczyka oraz grup: Trzy Korony, Skaldowie, Homo Homini i wielu innych wykonawców.
Andrzej Kuryło, poeta piosenki w Machinie czasu.

Ten znakomity tekściarz przyjechał do Szczecina na II Zjazd Młodych Gwiazd.

9.07.2017 - Ostatni wiking Bałtyku

Sarkofag księcia Eryka I Pomorskiego w Darłowie. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Sarkofag księcia Eryka I Pomorskiego w Darłowie. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Był władcą trzech państw: Danii, Szwecji i Norwegii, które jednak zbuntowały się przeciwko niemu. Kiedy został pozbawiony tronu, wyruszył na Gotlandię, skąd dokonywał łupieskich wypraw, napadając na statki kupieckie, najczęściej należące do Hanzy. Zyskał miano "ostatniego wikinga Bałtyku". Po dziś dzień krążą legendy o zgromadzonych przez niego skarbach. Pod koniec życia wrócił do rodzinnego Darłowa. Sarkofag z jego szczątkami spoczywa w tamtejszym Kościele Mariackim.
Pamięć o Eryku I Pomorskim z rodu Gryfitów jest ciągle obecna w tym malowniczym miasteczku, położonym u ujścia Wieprzy do Bałtyku. Z tego i innych względów Darłowo będzie jednym z ważnych punktów tworzonego Szlaku Gryfitów.

2.07.2017 - "Żeby widzieć, trzeba wiedzieć"

Cmentarz wojenny na wzgórzu Golm. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin].
Cmentarz wojenny na wzgórzu Golm. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin].
W 2003 roku, w setną rocznicę pierwszego lotu samolotem (a tego wyczynu dokonali Wilbur i Orville Wright), pewien amerykański tygodnik zorganizował plebiscyt na sto najwybitniejszych postaci w dziejach lotnictwa. Pierwsze miejsce przypadło - co oczywiste - braciom Wright. Drugie - Wernherowi von Braunowi. Patrzę na jego fotografię: spogląda na mnie uśmiechnięty, niebieskooki, opalony, już szpakowaty mężczyzna. Twarz, która była znana powszechnie, bo - dzięki współpracy z Waltem Disneyem - von Braun stał się naukowym celebrytą. Rozbudzał wyobraźnię i nadzieję milionów Amerykanów na zdobycie kosmosu. A przecież Wernher von Braun - to nazista, twórca rakiety V2, która miała przechylić szalę zwycięstwa w II wojnie światowej na rzecz Trzeciej Rzeszy.
V2 produkowana była w ośrodku doświadczalno-konstrukcyjnym w Peenemünde na wyspie Uznam. Po drugiej stronie wyspy, koło wioski Kamminke leży wzgórze Golm. To tu znalazły miejsce spoczynku ofiary amerykańskiego ataku bombowego na Świnoujście z 12 marca 1945 roku.
Peenemünde i Golm - te dwa miejsca są ze sobą mocno związane.

18.06.2017 - Dolina, której nie ma na mapie

Okładka książki Magdy Gacek "Ścigając Steve
Okładka książki Magdy Gacek "Ścigając Steve'a Jobsa: historie Polaków w Dolinie Krzemowej".
Tej doliny nie znajdziesz na żadnej mapie. Chociaż istnieje - znajduje się w północnej Kalifornii. Kiedyś był to teren rolniczy. W czasie II Wojny Światowej zostały tam zainicjowane badania nad użyciem elektroniki w przemyśle zbrojeniowym. To tu zaczęto produkować półprzewodniki oparte na krzemie. I tak powstała Dolina Krzemowa - mekka technologicznych gigantów. Google, Apple, eBay, Intel, Yahoo!, Facebook, Hewlett-Packard - to tylko kilka przedsiębiorstw z branży high-tech, które mają tu swoje siedziby. Jednak to miejsce ściąga nie tylko genialnych programistów, ale również wizjonerów z dziedziny biotechnologii.
Czy technologie, które tu powstają, czynią świat lepszym czy też jest to miejsce, gdzie wymyśla się nowe zabawki, gadżety? Jaka jest korzyść z bycia częścią społeczności genialnych wizjonerów? A jaka jest ciemna strona tego miejsca? Jak w Dolinie Krzemowej radzą sobie Polacy?
W podróż do przyszłości wybierzemy się z Magdą Gacyk, dziennikarką, socjolożką, autorką książki "Ścigając Steve'a Jobsa: historie Polaków w Dolinie Krzemowej" oraz dr Natalią Maksymowicz, antropolożką kultury z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uwaga! "Machina czasu" - w czasie wakacji - w niedzielę po godzinie 16.

16.06.2017 - Kim Ty jesteś dla mnie.

Okładka płyty Poświatowska/Radek. Kim Ty jesteś dla mnie
Okładka płyty Poświatowska/Radek. Kim Ty jesteś dla mnie
"Poezję tworzą wizjonerzy, a taka była właśnie Halina Poświatowska. Ta młoda, bezkompromisowa kobieta, zachłanna wiedzy i ciągle ją poszerzająca, stworzyła niezwykle uniwersalne wiersze. Nie tylko o miłości, nie tylko dla kobiet" - czytamy na okładce nowej płyty Janusza Radka "KIM TY JESTEŚ DLA MNIE", na którą składają się kompozycje Radka napisane do tekstów Poświatowskiej.
O tym, co ma wspólnego poezja z poradnikami wędkarskimi; a poważnie: o czytaniu poezji i tym szczególnym sposobie czytania - przez muzykę; o świeżości (mimo upływu lat) wierszy Poświatowskiej i o szczęściu porozmawiamy z Januszem Radkiem.

11.06.2017 - Dla niej wszystko

Mariusz Zielke podczas spotkania z cyklu "Rozmowy w drodze". Fot. ProMedia.
Mariusz Zielke podczas spotkania z cyklu "Rozmowy w drodze". Fot. ProMedia.
"Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek nie robił nic" - to zdanie Edmunda Burke'a, irlandzkiego filozofa i polityka jest mottem jego debiutanckiej książki "Wyrok". Jak przyznaje, to zdanie jest także jego własnym mottem życiowym. Naszym gościem będzie Mariusz Zielke - dziennikarz, który został pisarzem. A jego własne losy mogłyby stanowić kanwę sensacyjnej powieści.
- To nie jest tylko chwyt reklamowy, moje życie rzeczywiście bardzo podobnie się ułożyło, jak bohatera powieściowego "Millennium" Stiega Larssona, też miałem proces z bogatym nieskazitelnym (wówczas) przedsiębiorcą, Markiem Falentą, który po latach okazał się przestępcą – mówi Mariusz Zielke - Też zostałem wyrzucony z zawodu, musiałem założyć swoją gazetę, i też dostałem zlecenie napisania książki od bogatego przedsiębiorcy, które to zlecenie sprawiło, że natrafiłem na jedną z najbardziej tajemniczych spraw kryminalnych w historii Polski.
Mariusz Zielke przyjechał do Szczecina na zaproszenie działającej przy klasztorze Dominikanów Fundacji Veritas, która organizuje cykl spotkań pod hasłem "Rozmowy w drodze". Kolejne - po wakacjach, we wrześniu.

4.06.2017 - "Czarna" od deski do deski

"Czarna" Wojciecha Kuczoka - okładka książki
"Czarna" Wojciecha Kuczoka - okładka książki
To jedna z najczarniejszych książek, jakie czytałam, jedna z najczarniejszych historii, o jakich słyszałam.
Sprawa Marioli Myszkiewicz, nauczycielki z Czarnej Białostockiej, okrutnej morderczyni stała się dla Wojciecha Kuczoka punktem wyjścia do napisania "Czarnej", książki wydanej przez oficynę Od Deski Do Deski w serii Na F/Aktach.
Dziś w podróż "Machiną czasu" wyruszamy z pisarzem, autorem powieści "Gnój", "Senność", "Spiski", a także zbiorów opowiadań "Opowieści słychane", "Szkieleciarki", "Widmokrąg" i „Obscenariusz" czy tomiku snów "Proszę mnie nie budzić" - Wojciechem Kuczokiem.
1234567

FOTOGALERIA

Johann Sedlatzek - "Paganini fletu" ze Śląska
21.12.2014 - Towarzysz Wiesław (część 2)
26.10.2014 - Podróż do przyszłości czyli podręcznik, którego nie ma, ale będzie
1.06.2014 - Królowa Nina Andrycz
8.06.2014 - Królowa Nina Andrycz - część 2
4.05.2014 - Polak Węgier
20.04.2014 - Robimy sobie jaja
13.04.2014 - Janusz Kondratowicz
16.03.2014 - Ukraińska wieszczka
2.03.2014 - Jego Wysokość Śledź
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".