Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki
Młodzież podczas warsztatów w Browarach fot. organizatorzy
Młodzież podczas warsztatów w Browarach fot. organizatorzy
Konwent Współpracy Samorządowej Polsko-Ukraina współpracuje z samorządami w Polsce i Ukrainie na wielu poziomach. Jednym z nich jest wymiana młodzieży. Tym razem licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie pojechała na Ukrainę, gdzie spędziła 9 dni w Browarach. Spotkania, szkolenia i warsztaty sfinansowane zostały przez Polsko-Ukraińską Rade Wymiany Młodzieży. Właśnie Polacy wrócili z Ukrainy i opowiedzą nam o swoich wrażeniach. W studiu Tomasz Kowalik pracownik konwentu Współpracy Samorządowej Polsko-Ukraina, Oliwia Kacprzyk i Filip Bober z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie.
Nauczyciele i opiekunowie szczecińskiego Erasmusa +fot.ukraincy.org
Nauczyciele i opiekunowie szczecińskiego Erasmusa +fot.ukraincy.org
Niemal dwa tygodnie młodzież z Polski i Ukrainy brała udział w warsztatach z robotyki. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Erasmus+. Zajęcia odbywały się w Szczecinie, a młodzież była z całej Ukrainy, z Polski głównie z Warszawy i jej okolic. Wybrali Szczecin by przy okazji poznać nasze miasto ale też odwiedzić Berlin i morze.
Takie warsztaty to nie do przecenienia czas wspólnej pracy, poznawania się i zrozumienia, a wszystko to w ramach ciekawej pracy. Młodzież projektowała i wykonywała mini roboty, które jednak muszą być zasilane energia odnawialną, najlepiej przy pomocy energii słonecznej. Ich wyobraźnia nie zna granic.
Dziś rozmawiamy o ich pracy i spotkaniu.
Zachować pamięć - wystawa w Cerkwi [fot. Jan Syrnyk]
Zachować pamięć - wystawa w Cerkwi [fot. Jan Syrnyk]
Zachować pamięć o Tych, którzy odeszli, a przez lata budowali wspólnotę mniejszości ukraińskiej w Szczecinie.
W cerkwi Greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej stanęło kilka tablic ze zdjęciami. Wśród nich pierwszy proboszcz szczecińskiej wspólnoty ks. Borowiec, zasłużony chirurg Grzegorz Szumiłowicz i wielu innych. Ale to nie wszyscy mówią pomysłodawcy wystawy ks. Robert Rosa i Iwan Syrnyk.
Około dziesięciu tysięcy osób protestowało w stolicy Ukrainy przeciwko tzw. formule Steinmeiera i polityce wobec uregulowania konfliktu w Donbasie. Protestujący zebrali się na centralnym placu - Majdanie Niepodległości. Część z nich przeszła pod siedzibę administracji prezydenta.
Formuła Steinmeiera, podpisana w tym tygodniu przez ukraińskie władze, zakłada przeprowadzenie w Donbasie lokalnych wyborów i przyznanie temu regionowi specjalnego statusu.
O tym co to wszystko oznacza i jak polityka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wpływa na Ukraińców porozmawiamy w dzisiejszych Posydeńkach.
Powróciły też z Wałcza "Depozyty pamieci", czyli kolekcja koszul, ręczników i strojów Ukraińskich z kolekcji Jana Syrnyka. O wystawie w Wałczu, jej przebiegu u recepcji porozmawiam z trówrcami i muzealnikami Marlena Jakubczyk i Bartłomiejem Baranowskim.

Twórcy nowego wystroju szczecińskiej cerkwi greckokatolickiej
Twórcy nowego wystroju szczecińskiej cerkwi greckokatolickiej
Szczecińska cerkiew grecko-katolicka przy ulicy Mickiewicza 43 zmienia swoje oblicze. Zaczęły się na całego zmiany wystroju wnętrza świątyni. Powstaje Ikonostas z prawdziwego zdarzenia i Ikony zgodnie z kanonem. Jednak choć zachowane będą zasady kształtowania wnętrza cerkwii to jednak będzie to nowoczesny wystrój. Dziś porozmawiamy o tym.
12345