Posydeńki
Radio Szczecin » Posydeńki w niedzielę o godz. 22

Posydeńki 4.08.2019 (posłuchaj audycji)

Mirka, Orest i Dymitro w naszym studiu
Mirka, Orest i Dymitro w naszym studiu
Marzeniem Mirosławy ze Lwowa, która jest dziennikarką, była praca w radiu. Dziś dziennikarstwa uczy na Uniwersytecie Lwowskim. Przychodząc do naszego studia zobaczyła jak wygląda nasze radio i opowiedziała nam co będzie robiła za dwa miesiące w Szczecinie. Od kilku lat pracuje tu jej mąż i on tez opowiedział nam o swoim pobycie w Polsce.
Przypominamy 14 sierpnia o godzinie 18:00 razem - Polacy i Ukraińcy, harcerze i płastuni - zapalą Płomień Braterstwa na mogiłach żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku byli sojusznikami Polski w walce z nawałą bolszewicką. W ten sposób harcerze oddadzą cześć wszystkim bohaterom, którzy w tej wojnie ramię w ramię walczyli za wolną Polskę i wolną Ukrainę.

Posydeńki 28.07.2019 (posłuchaj audycji)

14 sierpnia o godzinie 18:00 razem - Polacy i Ukraińcy, harcerze i płastuni - zapalą Płomień Braterstwa na mogiłach żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku byli sojusznikami Polski w walce z nawałą bolszewicką. W ten sposób harcerze oddadzą cześć wszystkim bohaterom, którzy w tej wojnie ramię w ramię walczyli za wolną Polskę i wolną Ukrainę.
W ponad 30 miejscach w Polsce harcerze odwiedzą rozsiane po polskich cmentarzach groby żołnierzy. Młodzież zaprasza do udziału wszystkich, którzy chcą, w przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej, oddać hołd sojusznikom Polski z 1920 roku.

Posydeńki 21.07.2019 (posłuchaj audycji)

Czasami w jednym grobie chowano Polkę i Ukraińca
Czasami w jednym grobie chowano Polkę i Ukraińca
Barbara Patlewicz i Ryszard Tomczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego od lat jeżdżą na Ukrainę, do Lwowa badać polskie cmentarze. Najbardziej znany cmentarz Łyczakowski doczekał się wielu monografii i jest dość dobrze przebadany. Zupełnie inaczej jest z pozostałymi lwowskimi nekropoliami, gdzie zostało pochowanych wielu Polaków. Przez kilka lat tzw. cmentarz Janowski badali szczecińscy naukowcy, powstały monografia i album. Dziś badacze powracajaą do Lwowa i badają cmentarze z różnych dzielnic Lwowa. czasami towarzyszy im moja koleżanka redakcyjna Agata Rokicka.
O swoich badaniach, pobycie we Lwowie i spotkanych niewykłych ludzi opowiedzą nam w Posydeńkach Barbara Patlewicz i Agata Rokicka.

fragment wstępu do albumu z 2016 roku "Cmentarz Janowski we Lwowie" autorstwa Barbara Patlewicz i Ryszard Tomczyk
We Lwowie, stolicy Królestwa Galicji i Lodomerii w ramach monarchii Habsburskiej, zachodziły na przełomie XIX i XX w. żywiołowe procesy rozwojowe. Szybko zwiększała się liczba mieszkańców i z rozmachem postępował rozwój przestrzenny miasta. W efekcie przyrostu ludności zwiększyła się śmiertelność, a przez to pojawiły się problemy związane miejscami pochówkowymi. W latach osiemdziesiątych XIX w. we Lwowie były czynne dwa cmentarze chrześcijańskie Łyczakowski i Stryjski, wielokrotnie powiększane w szybkim tempie zapełniały się mogiłami. Szczególnie ze względu na brak wolnych terenów stało się trudne dalsze powiększanie cmentarza Stryjskiego. Ostatecznie został on zamknięty 26 października 1893 r.
W schyłkowym okresie funkcjonowania cmentarza stryjskiego, magistrat Lwowa rozpoczął przygotowania do utworzenia nowej nekropolii miejskiej. W 1885 r. powstała komisja złożona z pracowników magistratu i rady miejskiej, która miała wskazać miejsce pod nowy cmentarz. W konsekwencji wybór padł na niezalesione grunty leżące przy rogatce miejskiej, w końcowym odcinku ul. Janowskiej (obecnie ul. Szewczenki). Było to dość odległe miejsce od śródmieścia, jednak przystępne dla północno-zachodnich dzielnic. Nie tylko dla przedmieścia Krakowskiego i Halickiego, ale także i Żółkiewskiego. Nieopodal, na części gruntów Pilichowskich w 1855 r. powstał nowy cmentarz żydowski, który w ocenie magistratu dobrze wypełniał swoją funkcję. Teren pod planowany cmentarz chrześcijański przy rogatce miejskiej po prawej stronie ul. Janowskiej w kierunku wylotowym z miasta był bez zabudowy. Unosił się łagodnie w kierunku Kortumowej Góry. Był pochylony w kierunku miasta, nasypu kolejowego i ku błoniom Biłohoroskim. Od północnego zachodu graniczył z majątkiem Frydrychówka, a od południowego wschodu był w pewnym oddaleniu od cmentarza żydowskiego. Po drugiej stronie ul. Janowskiej znajdowało się kilka parceli z małymi domkami, otoczonymi zielenią.

Posydeńki 14.07.2019 (posłuchaj audycji)

Marek Kosciółek, który pokochał Ukrainę dzięki babci Tatianie
Marek Kosciółek, który pokochał Ukrainę dzięki babci Tatianie
Marek Kościółek lider Teatru KRZYK z Maszewa opowiedział mi w Posydeńkach o swojej fascynacji Ukrainą i jak wyssał ją z miłością babci Tatiany. Pojechał szukać korzeni i zakochał się w babcinej krainie. Dziś wraca tam i pracuje, poznaje ludzi i wspiera kraj gdzie próbuje się normalnie żyć mimo wojny.

Posydeńki 07.07.2019 (posłuchaj audycji)

Tu odwiedziliśmy Huculszczyznę, małe prywatne muzeum regionalne w domu Mikołaja Iluka. [Fot. Małgorzata Frymus]
Tu odwiedziliśmy Huculszczyznę, małe prywatne muzeum regionalne w domu Mikołaja Iluka. [Fot. Małgorzata Frymus]
Mija 9 lat od chwili kiedy zaczęły się nasze wieczorne spotkania. Przez te lata wiele się zdarzyło. Byliśmy na Majdanie kiedy wybuch i kiedy ginęli ludzie. Byliśmy i jesteśmy na wojnie na wschodzie Ukrainy. Ale tez jesteśmy na Dniach Kultury Ukraińskiej zarówno w Szczecinie, jak i Goleniowie. Czasami warto się obejrzeć za siebie i zobaczyć własna drogę. Czasami to robim, wtedy okazuje się, że to droga niezwykle interesująca i bogata.

Posydeńki 30.06.2019 (posłuchaj audycji)

Depozyty pamięci. (fot. ukraincy.org)
Depozyty pamięci. (fot. ukraincy.org)
„Depozyty pamięci" tak została zatytułowana wystawa ukraińskich strojów i tkanin ze zbiorów Jana Syrnyka w Muzeum Ziemi Wałeckiej. Wystawa została otwarta 23 czerwca 2019. Partnerem ekspozycji jest parafia greckokatolicka w Wałczu, która w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia na Ziemi Wałeckiej.
Nad ekspozycją przez ostatni miesiąc pracowała Marlena Jakubczyk. Do muzeum przywieziono rzeczy, które mają po 100 i więcej lat, po ich odświeżeniu, wyprasowaniu i odpowiednim wyeksponowaniu ukazały się prwdziwe dzieła sztuki. Dziś w naszym programie rozmowa z kuratorka wystawy Marleną Jakubczyk.
W drugiej części dziś zapowiadana w ubiegłym tygodniu rozmowa z Pawłem Jurowem, który na Spoiwach Kultury zaprezentował swój - przygotowany specjalnie na nasz festiwal spektakl zatytułowany „EMDR (eyes, movement, donbas, renegade)”.

Posydeńki 23.06.2019 (posłuchaj audycji)

Andreii Sirovatskyi, kierowca z Ukrainy, ratował ludzi z płonących aut podczas katastrofy na A6 pod Szczecinem. (fot. Małgorzata Frymus PRSz)
Andreii Sirovatskyi, kierowca z Ukrainy, ratował ludzi z płonących aut podczas katastrofy na A6 pod Szczecinem. (fot. Małgorzata Frymus PRSz)
Andreii Sirovatskyi, kierowca z Ukrainy, ratował ludzi z płonących aut podczas katastrofy na A6 pod Szczecinem. Za heroiczną postawę otrzymał od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza podziękowania oraz wczasy w Kołobrzegu. Również prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, uhonorował bohatera - pan Andreii otrzymał od niego zegarek. Posydeńki towarzyszyły uroczystości.
W drugiej części zapraszam na spotkanie z Pawłem Jurowem, który pracuje w Teatrze Kana nad spektaklem, który opowiada o jego uwięzieniu na wschodzie Ukrainy w 2014 roku.

Posydeńki 16.06.2019 (posłuchaj audycji)

Rozdanie świadectw z religii. (fot. ukraincy.org)
Rozdanie świadectw z religii. (fot. ukraincy.org)
Świadectwa z religii za rok szkolny 2018/2019 rozdane. Wczoraj (w niedziele w Cerkwi) ksiądz Robert Rosa podsumował miniony rok szkolny. Podziękował dzieciom, młodzieży i rodzicom. to trudny, ale udany rok - powiedział w naszej audycji ksiądz Rosa.
W Domiłce przygotowywane były kolejne dary do wysyłki dla potrzebujących, głównie na wschodzie Ukrainy. Wszystko posegregowane, spakowane i czeka na ... słodycze. Choć maleńki cukiereczek czy lizak do każdej bluzeczki - podkreśla Jan Syrnyk. Mała rzecz a cieszy.
Zapraszamy do wysłuchania naszych kolejnych Posydeniek. Za tydzień, czyli od niedzieli 23 czerwca zapraszamy na 23-cią.

Posydeńki 9.06.2019 (posłuchaj audycji)

Maria Stepan na Słowianaliach (fot. Szczecińskie Słowianalia)
Maria Stepan na Słowianaliach (fot. Szczecińskie Słowianalia)
Maria Stepan Dziennikarka Telewizji Polskiej od lat zajmująca się sprawami ukraińskimi gościła w Szczecinie. Spotkała się ze studentami na Szczecińskich Słowianaliach o opowiadała im i zawiłej sytuacji języka ukraińskiego na Ukrainie. Tożsamość językowa, rola języka ukraińskiego w budowaniu odrębności narodowej na Ukrainie jest inaczej rozumiana niż w Polsce. Wszystko jednak - miejmy nadzieję idzie w dobrą stronę.
123

FOTOGALERIA

Posydeńki 21.07.2019 (posłuchaj audycji)
Posydeńki 21.07.2019 (posłuchaj audycji)
Posydeńki 21.07.2019 (posłuchaj audycji)
Posydeńki 21.07.2019 (posłuchaj audycji)
Posydeńki 21.07.2019 (posłuchaj audycji)
Posydeńki 07.07.2019 (posłuchaj audycji)
Posydeńki 19.05.2019 (posłuchaj audycji)
Posydeńki 16.06.2019 (posłuchaj audycji)
Posydeńki 21.07.2019 (posłuchaj audycji)
Posydeńki 28.07.2019 (posłuchaj audycji)
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.