Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

"Nadia" - reportaż Anny Kolmer

"Nadia" - reportaż Anny Kolmer
"Nadia" - reportaż Anny Kolmer
Choroby rzadkie, wbrew nazwie, występują w Polsce dość często - według szacunków dotykają nawet 3 mln osób. Chorzy zmagający się z nimi zwykle mają te same problemy m.in.: słaby dostęp do diagnostyki, brak kompleksowej opieki lekarskiej i bardzo drogie leki, które rzadko są refundowane przez NFZ.
Mimo że liczba jednostek chorobowych, które należą do grupy chorób rzadkich, sięga 8 tysięcy, wiedza na ich temat jest znikoma. Wiadomo na pewno, że są to choroby o przewlekłym i ciężkim przebiegu, w większości dotykają dzieci i zwykle prowadzą do fizycznego i umysłowego upośledzenia. Prawdopodobnie ich przyczyną jest przypadkowa mutacja genowa w komórce jajowej lub plemniku. Tych nie sposób przewidzieć, dlatego diagnoza choroby rzadkiej przed narodzinami dziecka jest trudna. Naukowcy nie określili także sposobu, w jaki się je dziedziczy.
W Polsce oficjalna, europejska definicja chorób rzadkich nie została przyjęta, dlatego w świetle prawa nie stanowią oddzielnego problemu medycznego i nie są traktowane na równi z innymi chorobami. W związku z tym nie stworzono jednolitego systemu opieki nad osobami z chorobami rzadkimi.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Nadia” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur -Woronieckiej.

"Pani Profesor i okruchy pamięci" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer

Pani Profesor. Fot. ze zbiorów prywatnych Lucyny Turek-Kwiatkowskiej.
Pani Profesor. Fot. ze zbiorów prywatnych Lucyny Turek-Kwiatkowskiej.
Kiedy mama zostawiała karteczki w kuchni z informacjami, co mamy zjeść na obiad czy kolację, podpisywała je "Prof. Lucyna Turek-Kwiatkowska", a nie "Mama" - wspominała z uśmiechem jedna z jej córek.
Pani Profesor była historykiem i archiwistą. Przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie. Oddanie pracy, przenikliwy umysł, poczucie humoru i nienaganne maniery - takie cechy wymieniają Ci, którzy Ją znali osobiście. Dla innych była autorką książek, które przybliżały historię naszego regionu. "Szczecin stary i nowy", "Życie codzienne w Szczecinie w latach 1800-1939", "Zabytki architektury jako walor turystyczny Pomorza Zachodniego" - to tylko kilka tytułów z Jej bogatego dorobku.
Dziś na Cmentarzu Centralnym szczecinianie pożegnali Panią Profesor Lucynę Turek-Kwiatkowską. A my przypominamy reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer "Pani Profesor i okruchy pamięci".

"Komu z nami nie po drodze" - reportaż Małgorzaty Furgi

Stanisław Możejko w 2007 roku. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Stanisław Możejko w 2007 roku. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Mimo, że była Wielka Sobota - Stanisława Możejkę przyszło pożegnać na cmentarz
w Świnoujściu ponad dwieście osób - przyjaciół, kolegów z opozycji i "Solidarności" i zwykłych mieszkańców.
Stanisław Możejko zmarł w środę po długiej chorobie. W okresie PRL działał w opozycji antykomunistycznej. Po 1989 roku był wiceprzewodniczącym NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego i prezydentem Świnoujścia. Miał 63 lata. Był człowiekiem bezkompromisowym. Dlaczego zaangażował się w działalność opozycyjną w czasach PRL? O tym w reportażu
Przypomnimy tę opowieść dzisiaj po 22

„Wszystko w głowie i sercu” - reportaż Małgorzaty Frymus

Iwona Wiśniewska-Salamon -[fot. Małgorzata Frymus]
Iwona Wiśniewska-Salamon -[fot. Małgorzata Frymus]
Iwona Wiśniewska-Salamon bohaterka reportażu Małgorzaty Frymus mieszka w Szczecinie od blisko 30 lat, a od 25 lat prowadzi Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. 4 lata temu po raz pierwszy zorganizowała Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej, który odbywa się na tydzień przed świętami Wielkanocnymi. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Niedzielę Palmową w Szczecinie bez finałowego koncertu chórów wykonujących pieśni pasyjne. Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej na stałe wpisał się na mapę polskich festiwali muzycznych i nie tylko polskich.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Frymus zatytułowanego „Wszystko w głowie i sercu”, w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur – Woronieckiej.

"Blisko ludzi" - reportaż Małgorzaty Furgi

Misterium Męki Pańskiej wystawiane przed Wielkanocą w ruinach augustiańskiego klasztoru w Policach-Jasienicy. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Misterium Męki Pańskiej wystawiane przed Wielkanocą w ruinach augustiańskiego klasztoru w Policach-Jasienicy. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
"Troszeczkę podpadałem tej władzy komunistycznej" - tak lakonicznie i bez patosu określa swoją postawę wobec PRL-u, niezgodę na niesprawiedliwość ks. Waldemar Szczurowski, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy. Czasy się zmieniły, ale jedno nie uległo zmianie - ksiądz Szczurowski chce być blisko spraw zwykłych ludzi. Opowieść o duszpasterzu, który działa, szuka i ciągle jest "w drodze" w reportażu Małgorzaty Furgi "Blisko ludzi", który przedstawimy po 22.

Dziś Wielki Czwartek. W Kościele katolickim to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Dlatego też po reportażu Agata Rokicka porozmawia o wyzwaniach kapłanów w czasach PRL-u i obecnie. Gośćmi "Fonosfery" będą: ks. dr Sławomir Zyga - Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej i dr hab. Krzysztof Kowalczyk - politolog.

"Zachodniopomorski stół" - reportaż Anny Kolmer

fot. Anna Kolmer
fot. Anna Kolmer
Puszyste babki, wyborne pasztety, żurki i mazurki - to najczęściej stawiamy na świątecznym, wielkanocnym stole. Gospodynie domowe czasami starają się wymyślać nowe potrawy, najczęściej jednak korzystają z tradycyjnych, sprawdzonych receptur.
W Kaliszu Pomorskim panie z koła gospodyń wiejskich postanowiły sprawdzić kto i co najlepiej gotuje? Kto wygrał i po co nam takie konkursy? O tym właśnie opowiada reportaż Anny Kolmer "Zachodniopomorski stół" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur Woronieckiej. Zapraszamy po 22.

"Żywot człowieka niepokornego" - reportaż Małgorzaty Furgi

Fotografie - archiwum prywatne bohatera reportażu
Fotografie - archiwum prywatne bohatera reportażu
Trudno jest zawrzeć w krótkim czasie historię całego, długiego życia. Tym trudniej jeśli jest to życie bardzo aktywne. Taką próbę podjęła Małgorzata Furga po wysłuchaniu opowieści Jana Tarnowskiego. Bohater dzisiejszej opowieści wychował się w rodzinie, która zawsze angażowała się w działalność niepodległościową i społeczną. Na jego poglądy miała ogromny wpływ jednak nie tylko rodzina, ale też pierwszy mentor o. Siwek. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi "Żywot człowieka niepokornego". Po reportażu Joanna Skonieczna rozmawia z dr Michałem Paziewskim.

"Katastrofa" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rocznica katastrofy smoleńskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja leciała wtedy na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Reportaż pt. "Katastrofa", Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer, powstał w dniu tej tragedii - 10 kwietnia 2010 roku - i został wyemitowany jeszcze tego samego wieczora na antenie Polskiego Radia Szczecin.

W reportażu wystąpili, w kolejności:
Arkadiusz Litwiński - wówczas poseł PO
Bartosz Kasznia - wówczas radny PO w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
Bazyli Baran - wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego i były przewodniczący Rady Miejskiej Szczecina
Marcin Zydorowicz - wówczas wojewoda zachodniopomorski
Andrzej Milczanowski - członek opozycji demokratycznej w PRL, były minister spraw wewnętrznych w rządach Waldemara Pawlaka i Hanny Suchockiej
Jacek Piechota - były poseł, minister w rządach Leszka Millera i Marka Belki
Piotr Jania - członek PiS, były działacz opozycji demokratycznej
Olgierd Geblewicz - wówczas przewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, obecnie marszałek województwa zachodniopomorskiego
Ewa Gruner-Żarnoch - wówczas prezes Stowarzyszenie Katyń
Piotr Krzystek - prezydent Szczecina
oraz nasi redakcyjni koledzy: Anna Arabska, Agata Rokicka, Przemysław Szymańczyk i Piotr Rokicki.

"Fotograf w mieście śmierci" - reportaż Karoliny Jaskólskiej

Fot. Tomasz Pasula (www.tomaszpasula.com)
Fot. Tomasz Pasula (www.tomaszpasula.com)
Tomasz Pasula - ​z wykształcenia prawnik, z zamiłowania fotograf, samouk. Miesiąc przed głównym egzaminem zawodowym postanowił zrezygnować z kariery prawnika i postawił na fotografię. W podjęciu tej decyzji dużą rolę odegrała żona - nie chcąc patrzeć, jak męczy się robiąc coś, czego nie "czuje" - pomogła kupić mu pierwszy profesjonalny aparat. Zbiegło się to w czasie z wygraniem konkursu we włoskim Vogue. Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Rzucił pracę i poświęcił się robieniu zdjęć. W jego dorobku znajdziemy między innymi fotografie pasterzy w przeklętych górach Albanii, zniszczone ulice Prisztiny w Kosowie, mieszkańców granicy turecko-irańskiej, życie codzienne ludzi w Tajlandii, Kambodży, na Kubie, w Egipcie i wielu innych krajach. Przed narodzinami syna, postanowił wyruszyć w podróż do Indii, do miasta śmierci - Varanasi.
Czy da się - przy pomocy aparatu fotograficznego - opisać jedną z najstarszych cywilizacji świata, kiedy jest się, na dodatek, człowiekiem "z zewnątrz"?
Bohater reportażu mówi, że niektóre z jego zdjęć były robione "kulturowo na nielegalu". Co to oznacza? Czy taki sposób działania ułatwia opisanie świata czy komplikuje sytuację?
O tym w reportażu "Fotograf w mieście śmierci" Karoliny Jaskólskiej w realizacji dźwiękowej Krzysztofa Kowalskiego.

"Zanurzeni.pl" - reportaż Anny Kolmer

fot. Natalia Kasowska
fot. Natalia Kasowska
Przeszłość Szczecina fascynuje miłośników historii bo miasto ma wiele nieodkrytych i nieudokumentowanych tajemnic. Nic też dziwnego, że grupa młodych ludzi postanowiła zgłębić podziemną i podwodną historię miasta i regionu. Powstał program pod nazwą „Zanurzeni”.
Niedawno w jednej z zatoczek Odry przy Tamie Pomorzańskiej w Szczecinie, gdzie spoczywa wrak kilkudziesięciometrowego statku tzw. bocznokołowca miała miejsce podwodna ekspedycja. Bocznokołowce w żegludze dominowały w XIX wieku. Były to statki parowe napędzane dwoma kołami z łopatkami umieszczonymi na obu burtach. Wbrew obiegowym opiniom, boczno- i tylnokołowce nie pływały tylko po wielkich rzekach Ameryki. W drugiej połowie XIX wieku po Odrze pływało co najmniej 17 bocznokołowców, podobne jednostki towarowe i pasażerskie kursowały również na Wiśle. Ostatecznie zostały wyparte przez statki śrubowe, ale z zachowanych dokumentów wynika, że bocznokołowce pływały po Odrze jeszcze po wojnie.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Zanurzeni.pl” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur -Woronieckiej. Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z Przemysławem Głową przewodnikiem miejskim i Michałem Rębasem publicystą i autorem wielu książek krajoznawczych.
1234567

FOTOGALERIA

Szczeciński Weekend Księgarń Kameralnych [ROZMOWA]
72. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbruck [ROZMOWA]
Podpisy pod wnioskiem o referendum oświatowe złożone [ROZMOWA]
"Nadia" - reportaż Anny Kolmer
Siadło Dolne rozwinie się turystycznie [ROZMOWA]
Jadłodzielnie i wyrzucanie żywności [ROZMOWA]
Przewoźnicy obawiają się pakietu przewozowego [ROZMOWA]
"Pani Profesor i okruchy pamięci" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer
Jak zdobyć 1 procent dla niepełnosprawnych?
Kara za zdjęcie nagiego dziecka w internecie [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".