Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

"Od Brzozdowiec do Trzebieszewa - kroniki Kresowian" - reportaż Małgorzaty Furgi

Dwa pokolenia rodziny Horyniów, fot. archiwum domwe bohaterów reportażu
Dwa pokolenia rodziny Horyniów, fot. archiwum domwe bohaterów reportażu
Odkrywanie rodzinnych tajemnic i szukanie ciekawostek w domowych archiwach – Polacy coraz częściej interesują się historią swoich przodków.
Jak i gdzie szukać informacji o sobie i swoich bliskich? O tym porozmawialiśmy po reportażu Małgorzaty Furgi "Od Brzozdowiec do Trzebieszewa - kroniki Kresowian".
Historię i losy mieszkańców Brzozdowiec na Kresach, a dzisiaj mieszkańców Trzebieszewa zbiera i dokumentuje Stanisław Horyń. Jak pisze w swojej książce "Brzozdowianie to byli mimo wszystko dobrzy ludzie, pomagali sobie nawzajem, trzymali się razem, zjednywali sobie przyjaciół z zewnątrz i w dążeniu do swoich celów byli konsekwentni. To pozwoliło im przetrwać trudne lata. Przetrzymali więc zawieruchę wojenną i mimo, że zostali wysiedleni zachowali swoją kresową tożsamość." W reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanym "Od Brzozdowiec do Trzebieszewa - kroniki Kresowian" przeszłość swoich rodzin przywołują panie: Salomea Solska z domu Kłosowska i Stanisława Żyłowa z domu Ciura oraz Krystyna i Edward Burlikowscy. Przewodnikiem po Brzozdowcach i Trzebieszewie jest Stanisaw Horyń.

„Obiad u Filipinek” - reportaż Małgorzaty Frymus

Filipinki. Fot. www.wikipedia.org/Family member of Filipinki vocalists
Filipinki. Fot. www.wikipedia.org/Family member of Filipinki vocalists
„Batumi”, „Serwus Panie Chief” czy „Do widzenia, profesorze” - w latach 60-tych hity szczecińskich Filipinek śpiewała cała Polska.
Filipinki powstały w 1959 roku w szczecińskim Technikum Handlowym. W ciągu piętnastu lat istnienia osiągnęły zawrotny sukces. Dały około 4 tysięcy koncertów w Polsce, Szwecji, USA, Kanadzie, Anglii, NRD, Związku Radzieckim, Czechosłowacji i Bułgarii.
Wydały kilkanaście płyt (m.in. w ZSRR i USA) - przy czym tylko pierwsze trzy sprzedały się nakładzie niemal miliona egzemplarzy, o czym na swoich łamach informował w 1974 r. amerykański tygodnik muzyczny "Billboard".
Na początku miesiąca otrzymały od prezydenta Szczecina, na wniosek Stowarzyszenia OFFicyna, Medal za Zasługi dla Szczecina. Po tej uroczystości Małgorzata Frymus namówiła Filipinki mieszkające w Szczecinie tzn. Iwonę Racz - Szczygielską, Elżbietę Klausz i Zofię Bogdanowicz - Kasprzyk na wspomnienia.
Co po latach zostało z przyjaźni dziewczyn, które tworzyły ten zespół? Reportaż Małgorzaty Frymus w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur - Woronieckiej „Obiad u Filipinek”, zapraszamy.

„Obyś żyła wiecznie” - reportaż Katarzyny Wolnik Sayny

fot. archiwum prywatne autorki reportażu
fot. archiwum prywatne autorki reportażu
Nie ma obowiązku picia, ale jest obowiązek kultury "- takie hasło przyświeca
"Kongregacji Miłośników Krzewienia Kultury Picia Rumu ". Poznawanie historii starych żaglowców to tylko niewielka część tego czym się na co dzień zajmują.
„Obyś żyła wiecznie” - reportaż Katarzyny Wolnik Sayny w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai, już dzisiaj po 21

„Anko to o Tobie ta opowieść” - reportaż Małgorzaty Furgi

Ania Borowska z mamą Aleksandrą i prof. Leszek Sagan, fot. archiwum rodzinne bohaterki reportażu
Ania Borowska z mamą Aleksandrą i prof. Leszek Sagan, fot. archiwum rodzinne bohaterki reportażu
Zadziorny uśmiech, błysk w oku i optymizm – taka na dzień dobry jest 6 letnia Ania. Od urodzenia walczy o siebie. Miała szczęście, razem z nią o to aby było lepiej walczy cała najbliższa rodzina. Dzięki nim świat Ani, to nie tylko sale szpitalne, gabinety lekarskie, rehabilitacyjne i ludzie związani z medycyną. Obok Ani i jej bliskich jest także wielu ludzi, którzy chcą pomóc poruszającej się na wózku, bystrej dziewczynce. „Anko to o Tobie ta opowieść” - reportaż Małgorzaty Furgi.

"Rybacy z Wisełki" – reportaż Małgorzaty Furgi [POSŁUCHAJ]

fot. [archiwum rodzinne państwa Nowaków]
fot. [archiwum rodzinne państwa Nowaków]
Tradycje rybackie powoli odchodzą do lamusa, ale na szczęście nie wszędzie. Bohaterowie reportażu Małgorzaty Furgi to rodzina od początku związana z Wisełką. Kiedy zlikwidowano tam bazę rybacką, musieli zmienić miejsce połowów, ale nie swoje życie. Dzisiaj kuter Dominika Nowaka "Łeba 41" zawija do mrzeżyńskiego portu, a rodzina Nowaków wciąż mieszka w Wisełce i jest związana z Bałtykiem, który daje im pracę i środki do życia. Zapraszamy do wysłuchania rodzinnej historii zatytułowanej "Rybacy z Wisełki", w której usłyszymy wspomnienia p. Bogdana Nowaka i jego żony Anny oraz jego syna Dominika Nowaka, rybaka bałtyckiego.

"Od smaku do szlaku" - reportaż Anny Kolmer

10 letnia Ola, jedna z bohaterek reportażu. Fot. Andrzej Wisniewski
10 letnia Ola, jedna z bohaterek reportażu. Fot. Andrzej Wisniewski
Czyste jeziora obfite w ryby, dobra baza noclegowa, dobrze zorganizowane plaże i wypożyczalnie sprzętu pływającego. To doskonałe miejsca dla wędkarzy oraz miłośników żeglowania, którzy poszukują miejsc jeszcze nieodkrytych przez turystów. Jak można to wykorzystać? W Wałczu pojawił się pewien pomysł. Jaki? O tym w reportażu Anny Kolmer "Od smaku do szlaku" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

„ Kurcyuszowa – Szczecin prezydentówny Słomińskiej” - słuchowisko Sylwestera Woronieckiego

Prezentacja słuchowiska w Studiu S1, Fot. Olaf Nowicki
Prezentacja słuchowiska w Studiu S1, Fot. Olaf Nowicki
To właśnie jej Szczecin zawdzięcza nazwy Jasnych Błoni, ulicy Ku Słońcu, Wiatru od Morza i Bohaterów Warszawy. I Klub 13 Muz, który zakładała wspólnie z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i Jerzym Andrzejewskim. Helena Kurcyuszowa była legendą Szczecina. Wybitna architekt i urbanistka, ale też animatorka życia artystycznego, działaczka opozycji demokratycznej, więźniarka Majdanka i Ravensbruck, do Szczecina trafiła przypadkiem - w drodze z obozu w Neubrandenburgu - i została na resztę życia. Zachwyciła się miastem i przemieszkała w nim ponad pół wieku. Zmarła w 1999 roku. Rok przed śmiercią uhonorowana została tytułem Pioniera Miasta Szczecina, jej imię nadano jednej z ulic miasta. Wciąż jednak jest postacią zbyt mało znaną, nawet mieszkańcom ulicy jej imienia. Helena Kurcyuszowa jest bohaterką audycji dokumentalnej, której premiera odbyła się w czwartek w studiu S1 Radia Szczecin. Słuchowisko wyreżyserował Sylwester Woroniecki, zrealizowała Aleksandra Mazur-Woroniecka.

Goście:

Prof. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
Artur Daniel Liskowacki - dziennikarz, pisarz, krytyk literacki
Ks. kanonik dr Robert Masalski - proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Szczecinie
Dr Michał Paziewski - historyk Uniwersytetu Szczecińskiego, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL
Tomasz Wieczorek - szczeciński przewodnik

„Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać” - reportaż Anny Kolmer

Bohater reportażu w drodze na Aconcaguę. fot. archiwum prywatne
Bohater reportażu w drodze na Aconcaguę. fot. archiwum prywatne
Czy przed osiemdziesiątką można zdobywać najwyższe szczyty? Można, ale tylko wtedy gdy ma się paję do życia i do gór. „Zycie trzeba przeżyć, a nie przeczekać” reportaż Anny Kolmer o tym, że wszystko zaczyna się po 50 urodzinach - już dziś tuż przed 22. Realizacja dźwięku Aleksandry Mazur Woronieckiej.

"Średniowiecze to mój świat" - reportaż Anny Kolmer [POSŁUCHAJ]

fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Chyba każdy z nas, kiedy był dzieckiem, marzył czasami o tym, aby być dorosłym. Wydawało się nam, że będziemy mogli wtedy robić dosłownie wszystko, na co przyjdzie nam ochota. Z perspektywy czasu możemy się uśmiechnąć, wspominając nasze dziecięce plany na „czas dorosłości”. Z kolei ci, którzy są dorośli, często z łezką w oku wspominają czasy dzieciństwa. Trudne wybory pojawiają się w naszym życiu, czy tego chcemy czy nie. Jednym z nich jest wybór drogi życiowej. Czy jesteśmy gotowi podejmować decyzje dotyczące całego życia już w wieku kilkunastu lat? Chyba nie.
Bohater reportażu Stanisław Mazurek – muzykolog, archeomuzykolog, odtwórca archeologii eksperymentalnej, nauczyciel śpiewu archaicznego dokonał wyboru dość późno, ale jak mówi, to jest jego świat i żyje mu się w nim dobrze. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer "Średniowiecze to mój świat" w realizacji Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

"Polska szkoła w Chinach" - reportaż Małgorzaty Furgi

fot.Jerzy Czajewski
fot.Jerzy Czajewski
Miasto Harbin, ważny węzeł kolei wschodniochińskiej założono w 1898 roku, przy dużym udziale Polaków. Ta wyjątkowo silna społeczność w 1906 roku założyła polski kościół, a już 2 lata później pierwszą szkołę powszechną. W 1916 roku polonia harbińska wzbogaciła się o koedukacyjne gimnazjum, któremu nadano imię Henryka Sienkiewicza. Rok później oddano do użytku zbudowany specjalnie budynek gimnazjum. W wyniku doskonalenia programów nauczania oraz pozyskania wykwalifikowanych nauczycieli również z uczelni polskich, gimnazjum w 1923 roku uzyskało prawa polskiej uczelni humanistycznej. Szkoła miała ogromny wpływ na kształtowanie patriotycznych postaw i chroniła młodzież przed wynarodowieniem. O polskiej szkole w Harbinie w reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanym "Polska szkoła w Chinach", opowiadają dzieci uczniów, a potem nauczycieli w tej szkole: Elżbieta Sikorska i Jerzy Czajewski oraz członkowie Klubu Harbińczyków.
1234567

FOTOGALERIA

Osteoporoza atakuje Polaków [ROZMOWA]
Czipowanie psów obowiązkowe? [ROZMOWA]
"Od Brzozdowiec do Trzebieszewa - kroniki Kresowian" - reportaż Małgorzaty Furgi
Szczecin bez Memoriału Kusocińskiego [ROZMOWA]
Co dalej z zachodniopomorskim WOPR-em? [ROZMOWA]
„Obiad u Filipinek” - reportaż Małgorzaty Frymus
Kochamy „kina pod chmurką” [ROZMOWA]
Polska przeciw Nord Stream 2 [ROZMOWA]
Z jednej strony protesty, z drugiej podwójne weto Prezydenta RP [ROZMOWA]
Finał regat coraz bliżej [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".