Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

"My z II Korpusu" – reportaż Małgorzaty Furgi

fot. Małgorzata Furga
fot. Małgorzata Furga
II Korpus został utworzony na Bliskim Wschodzie w 1942 r. z połączenia Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i wyprowadzonych ze Związku Sowieckiego oddziałów polskich. Po blisko 1,5-rocznym szkoleniu II Korpus pod dowództwem gen. Władysława Andersa wylądował na ziemi włoskiej. Bitwa o Monte Cassino 12–18 maja 1944 r. była szczytowym punktem epopei wojennej II Korpusu. Żołnierzem Dywizji Karpackiej wchodzącej w skład II Korpusu był bohater reportażu Pan Marian Zbisław Szpak. Ten syn powstańca wielkopolskiego i policjanta zamordowanego przez Sowietów przeszedł podobną do wielu Polaków zesłanych na Syberię drogę. Na szczęście przeżył i dzisiaj swoim dzieciom i wnukom nie tylko opowiada swoją historię, udało mu się ją wydać w postaci wyjątkowej książki.

„Okołoporodowi” - reportaż Moniki Hemperek

Okołoporodowi- reportaż Moniki Hemperek
Okołoporodowi- reportaż Moniki Hemperek
Marzeniem wszystkich rodziców jest dobre rodzicielstwo. Niestety nie zawsze młodzi ludzie mają wiedzę na ten temat, brakuje często także wsparcia otoczenia. Dlatego ważna jest prawidłowo prowadzona opieka okołoporodowa.
„Okołoporodowo na PLUS” - to nazwa inicjatywy społecznej, która dotyczy świadomego macierzyństwa, aktywnej ciąży i opieki nad dzieckiem. Powstała w środowisku lubelskich rodziców, którzy wspierają się wiedzą. Zapraszam do wysłuchania reportażu Moniki Hemperek zatytułowanego „Okołoporodowi”. Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z Dorotą Fryc położną, pracownikiem PUM i wiceprezesem Stowarzyszenia Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych "Dobrze Urodzeni".

"Coś z niczego czyli radość wspólnego śpiewania" - reportaż Małgorzaty Frymus

"Coś z niczego czyli radość wspólnego śpiewania". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Coś z niczego czyli radość wspólnego śpiewania". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Chór amatorski przy Operze na Zamku powstał niemal dwa lata temu. Powstał na potrzeby realizacji mega-widowiska "Pajace" w reżyserii Michała Znanieckiego. Od samego początku prowadzi go chórmistrzyni Opery, Małgorzata Bornowska.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Opera na Zamku przygotowała wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Co takiego jest we wspólnym muzykowaniu? Na to pytanie szuka odpowiedzi Małgorzata Frymus w swoim reportażu "Coś z niczego czyli radość wspólnego śpiewania", w realizacji dźwiękowej Marcina Mazurkiewicza.

"Od Brzozdowiec do Trzebieszewa - kroniki Kresowian" - reportaż Małgorzaty Furgi

Przed domem w Brzozdowcach, fot. ze zbiorów S. Horynia
Przed domem w Brzozdowcach, fot. ze zbiorów S. Horynia
Historię i losy mieszkańców Brzozdowiec na Kresach, a dzisiaj mieszkańców Trzebieszewa zbiera i dokumentuje p. Stanisław Horyń. Jak pisze w swojej książce "Brzozdowianie to byli mimo wszystko dobrzy ludzie, pomagali sobie nawzajem, trzymali się razem, zjednywali sobie przyjaciół z zewnątrz i w dążeniu do swoich celów byli konsekwentni. To pozwoliło im przetrwać trudne lata. Przetrzymali więc zawieruchę wojenną i mimo, że zostali wysiedleni zachowali swoją kresową tożsamość." W reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanym "Od Brzozdowiec do Trzebieszewa - kroniki Kresowian" przeszłość swoich rodzin przywołują panie: Salomea Solska z domu Kłosowska i Stanisława Żyłowa z domu Ciura oraz Krystyna i Edward Burlikowscy. Przewodnikiem po Brzozdowcach i Trzebieszewie jest Stanisław Horyń, który również odwiedził radiowe studio, aby opowiedzieć o kolejnych działaniach dokumentujących losy mieszkańców Brzozdowiec. Zapraszamy do słuchania.

"Misja doktora Bogackiego" - reportaż Marii Kornagi

Kamil Bogacki, fot. z archiwum rodzinnego
Kamil Bogacki, fot. z archiwum rodzinnego
Kamil Bogacki studiował medycynę na uniwersytetach w Cleveland i Princeton. W Princeton poznał i nawiązał bliską relację z przyszłym prezydentem USA Thomasem Woodrow Wilsonem. Przypomnijmy T.W. Wilson przez 12 lat wykładał w Princeton, a w 1910 roku został rektorem i pełnił tę funkcję do 1912 r. W marcu 1913 r. został 28. prezydentem USA. Kamil Bogacki radził sobie bardzo dobrze na amerykańskiej uczelni. W 1910 r. był już pierwszym asystentem Katedry Histopatologii i Embriologii na Uniwersytecie Stanowym Ann Arbor Michigan, w 1912 r. uzyskał doktorat z medycyny i chirurgii na Western Reserve University w Cleveland. Miał coraz mocniejszą pozycję nie tylko w świecie naukowym, ale również jako wielki patriota, bardzo aktywnie zaangażowany w życie polskiej emigracji i naturalnie w polskie sprawy na rzecz niepodległościowych idei. O jego zaangażowaniu w działania na rzecz powstania niepodległej Polski opowiada reportaż Marii Kornagi zatytułowany "Misja doktora Bogackiego". Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z prof. Krzysztofem Kowalczykiem dyr. Archiwum Państwowego w Szczecinie.

"W jednej chwili stracić wszystko" - reportaż Anny Kolmer

Zniszczona kamienica w Mieszkowicach, fot. Słuchacz PR Szczecin
Zniszczona kamienica w Mieszkowicach, fot. Słuchacz PR Szczecin
10 rodzin straciło dach nad głową w wyniku wybuchu gazu w kamienicy w Mieszkowicach w Zachodniopomorskiem. Do eksplozji i pożaru doszło w środę 31 października po godzinie 12. Nikt nie zginął, ale 3 osoby zostały ranne. Najbardziej poparzony lokator trafił do szpitala w Gryficach.
Minął tydzień od tej tragedii w Mieszkowicach, a mieszkańcy nadal żyją tym co się wtedy wydarzyło. Pomagają pogorzelcom jak potrafią, ale nikt z nich nie odbuduje im mieszkań. Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego " W jednej chwili stracić wszystko", w realizacji dźwiękowej Artura Bursakowskiego.

"Turystycznie zakręceni" - reportaż Anny Kolmer

Szkolne Biuro Turystyczne
Szkolne Biuro Turystyczne
W Czaplinku uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej utworzyli Szkolne Biuro Turystyczne, w którym uczą się swojego przyszłego zawodu. Mają własnych przewodników, organizatorów turystyki, wreszcie swój autorski program zwiedzania krainy tajemniczych jezior. To Szkolne Biuro Turystyczne świetnie wpisuje się w Wojewódzkie obchody Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, jako sposób praktycznej nauki zawodu. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu promocję kształcenia i szkolenia zawodowego. W Szczecinie zakończyły się Targi Kształcenia, zorganizowane pod hasłem „Odkryj swój talent”.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Turystycznie zakręceni" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur – Woronieckiej.
Po reportażu w rozmowie na temat targów i kształcenia zawodowego biorą udział Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza, Urszula Berlińska dyr. Wydziału Kształcenia Branżowego w Kuratorium Oświaty, Elżbieta Paprocka dyr. Zespołu Szkół Rzemieślniczych w Szczecinie, Andrzej Kobylec dyr. Zespołu szkół nr 3 w Szczecinie.

"I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego

Z prawej - bohaterka reportażu - malarka, Jadwiga Markur. Fot. Paulina Muskała [Radio Szczecin]
Z prawej - bohaterka reportażu - malarka, Jadwiga Markur. Fot. Paulina Muskała [Radio Szczecin]
Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem. Tak jak bohaterka audycji - malarka, Jadwiga Markur.
Powtórzymy dziś reportaż Janusza Wilczyńskiego w realizacji Aleksandry Mazur-Woronieckiej pod tytułem "I kto tu kaleka?". Posłuchaj reportaż i rozmowy

"Masz na imię Stella" - reportaż Olgi Mickiewicz

Miejsce Przestrogi i Pamięci Obozu Koncenracyjnego Ravensbrück. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Miejsce Przestrogi i Pamięci Obozu Koncenracyjnego Ravensbrück. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Historie trzech osób, których losy zbiegły się w jednym punkcie. To obóz koncentracyjny w Ravensbrück. Stella Nikiforowa dziś czuje się Rosjanką, ale nie zawsze tak było. Urodziła się w rodzinie belgijskich Żydów. Jako czteroletnia dziewczynka trafiła do obozu i dopiero po wojnie zamieszkała w Rosji. Z kolei Barbara Piotrowska została przewieziona do Ravensbrück jako dziewięciolatka, po powstaniu warszawskim. Janusz Rakowicz natomiast tam się urodził.
"Masz na imię Stella" - to tytuł reportażu Olgi Mickiewicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Naszym gościem będzie dr Barbara Patlewicz z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, z którą porozmawiamy o tym, czy rzeczywiście - nawiązując do tytułu głośnej książki Swietłany Aleksijewicz - wojna nie ma w sobie nic z kobiety. I z dziecka.

„ Dziady XXI” - reportaż Anny Kolmer

„ Dziady XXI” - reportaż Anny Kolmer
„ Dziady XXI” - reportaż Anny Kolmer
Dziady to słowiańskie święto obchodzone w nocy z 31 października na 1 listopada. Jest to szczególny i magiczny czas, gdy styka się świat żywych i umarłych. To wtedy też nawiązujemy relacje z duszami przodków, którzy powracają do siedzib zamieszkiwanych dawniej, za życia. Zapewniając im przychylność, jednocześnie wskazujemy zagubionym duszom drogę powrotną w zaświaty. Dzisiejsze obchody dawnych Dziadów są niszowe, a jest to spowodowane mniejszą wiedzą na temat. 4 listopada na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie będziemy mogli wziąć udział w spektaklu plenerowym „Dziady cz.II” Adama Mickiewicza przygotowanym przez grupę młodych ludzi ze Stowarzyszenia Port Szczecin. Jest to jedna z propozycji organizowanego przez to Stowarzyszenie Festiwalu „40 i 4”, który stawia sobie za zadanie kształtowanie tożsamości lokalnej i narodowej. Młodzi ludzie w przygotowywanym przedstawieniu chcą przedstawić swój punkt widzenia na wartość obrzędów, a co za tym idzie wartość pamięci, odpowiedzieć na pytanie – kto jest bardziej zagubiony, czy dusze z zaświatów czy my żyjący. Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego„ Dziady XXI”, który powstał podczas prac nad tym wydarzeniem. Realizacja dźwiękowa Artur Bursakowski.
1234567

FOTOGALERIA

Będzie nowy wzorzec kilograma oparty o stałą Plancka
Zmiany dla Kół Gospodyń Wiejskich. Projekt ustawy trafił do podpisu prezydenta
Szykują się przepisy dotyczące tzw. "korytarzy życia"
"My z II Korpusu" – reportaż Małgorzaty Furgi
„Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę” – już nieaktualne
Prof. Zembala ostrzega – uważaj na nadciśnienie
Wyrok TK – nie będzie wyższych składek na ZUS dla bogatych
„Okołoporodowi” - reportaż Moniki Hemperek
10 urodziny szczecińskiego pogotowia dla...jeży
Mieszkańcy wielu wsi wykluczeni transportowo?
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.