Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

"Julianka" - reportaż Anny Kolmer

Przedstawienie Rzepka - SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących w Szczecinie, fot. A. Domańskiej
Przedstawienie Rzepka - SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących w Szczecinie, fot. A. Domańskiej
Słuch jeden z najcenniejszych zmysłów człowieka i jednocześnie jeden z najmniej docenianych. Jak żyć w ciszy? Szansę na skomunikowanie się ze światem słyszących, poza językiem migowym daje szeroko rozumiana kultura. Od kilkunastu lat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie organizuje Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży z wadą słuchu. To właśnie tam możemy zobaczyć jak osoby z dużym ubytkiem słuchu radzą sobie z dźwiękiem, ruchem i słowem.
W tym roku odbył się już 14 -ty przegląd teatrów. Przyjechali młodzi artyści, nauczyciele i opiekunowie z ponad 10 ośrodków funkcjonujących w Polsce, w których uczą się dzieci i młodzież z wadą słuchu. Wrażeń było sporo bo i przegląd był nietypowy. Odbywał się w roku w którym Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie obchodzi swoje 60 -lecie istnienia.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Julianka" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej. Początek dzisiaj po 22-ej.

"Z Kolbergiem po ziemi pyrzyckiej" - reportaż Małgorzaty Furgi

Zespół "Kresowianka"
Zespół "Kresowianka"
Zamiłowanie do śpiewu i muzyki ludowej wyniósł z rodzinnego domu. Potem grywając na wiejskich weselach poznawał też inne melodie, które przywieźli ze sobą nowi mieszkańcy zachodniopomorskich wsi. W listopadzie 1983 r. bohater dzisiejszej opowieści Ryszard Głogowski, spotkał ”kobiety swojego życia” czyli mieszkanki podpyrzyckiej wsi Letnin. Namówił je do założenia zespołu śpiewaczego, dzisiaj znanego po nazwą "Kresowianka". Podobnie jak, znany polski etnograf Oskar Kolberg, wędrował od domu do domu spisując słowa i nuty ludowych melodii. Dzięki jego wieloletniej pracy udało się ocalić od zapomnienia wiele starych pieśni, a panie z „Kresowianek” przeżyły przygodę o jakiej nigdy nie marzyły. Zapraszam do wysłuchania opowieści pana Ryszarda i jego żony Haliny o śpiewakach i muzykach ludowych. Reportaż Małgorzaty Furgi "Z Kolbergiem po ziemi pyrzyckiej" dziś po 22.

"Niedokończona historia pewnego przedmiotu" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny.

"Niedokończona historia pewnego przedmiotu". Fot. Marcin Korneluk
"Niedokończona historia pewnego przedmiotu". Fot. Marcin Korneluk
Ręka mężczyzny delikatnie dotyka gładkiej powierzchni. Kiedy przyjrzysz się dokładniej, widzisz czarodziejski instrument. Tak można opisać zdjęcie, które oddaje pasję tworzenia. Lutnik nazywa robione przez siebie instrumenty dziećmi, podobnie jak fotografik swoje zdjęcia. Artystyczna rodzina?
Bohaterami tej opowieści są lutnik, Ireneusz Skoczka i fotografik, Marcin Korneluk. No i Ona...
"Niedokończona historia pewnego przedmiotu" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny. Realizacja dźwiękowa - Wawrzyniec Szwaja.

"Paderewski. Historia niepamiętana" - reportaż Małgorzaty Frymus

Ignacy Jan Paderewski oddał Polsce swój talent i majątek. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Wilson ogłosił ultimatum uzależniające podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego. W traktacie zapisano utworzenie niepodległego Państwa Polskiego. O tym ważnym dla Polski wydarzeniu traktuje sztuka "Fortepian Paderewskiego" Patrycji Fessard, której premiera odbyła się w Teatrze Kameralnym w Szczecinie.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Frymus w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Wronieckiej zatytułowanego "Paderewski. Historia niepamiętana".
Premiera dziś po 22.

„Nasz chleb powszedni”- reportaż Anny Kolmer

„Nasz chleb powszedni”- reportaż Anny Kolmer
„Nasz chleb powszedni”- reportaż Anny Kolmer
Trwa kampania społeczna pod hasłem „Nasz chleb powszedni”. Do udziału w niej zaproszono kilku przedstawicieli mniejszości - Żyda, uchodźcę, muzułmanina i homoseksualistę. Wspólnie z zawodowymi piekarzami wypiekają chleb, który później jest rozdawany w małych miejscowościach w Polsce. Niedawno mieszkańcy Pyrzyc mogli poznać jego smak. Chleb w Polsce jest symbolem czegoś dobrego. Czy fakt, że dzielą się nim z Polakami przedstawiciele mniejszości przypomni o potrzebie szacunku do każdego człowieka?
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Nasz chleb powszedni” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z Dorotą Kowalewską politologiem z Uniwersytetu Szczecińskiego i Ryszardem Kamińskim psychologiem i psychoterapeutą.
W reportażu wykorzystano ścieżkę dźwiękową z filmu opowiadającego o kampanii społecznej ‘Nasz chleb powszedni”. Film został zrealizowany przez Fundację Otwarta Rzeczpospolita oraz „Chlebem i solą”.

"Jestem Rózia" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Róża Lipszyc - w środku [archiwum Róży Lipszyc]
Róża Lipszyc - w środku [archiwum Róży Lipszyc]
Róża Lipszyc długo czekała na to, aby powrócić do Lublina z całą rodziną. Przyjechali tu dopiero na Zjazd Lublinerów w 75. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej w Lublinie.
Po tylu latach poczuła się na tyle bezpieczna, że powróciła odwaga, aby ponownie zagrać w klasy z kuzynką i opowiedzieć wszystkim, w jaki sposób się uratowała. Ani Róża, ani nikt z jej rodziny nigdy nie przyjechałby do Lublina, gdyby nie spotkanie z pewnym człowiekiem...
"Jestem Rózia" - to tytuł reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet z Radia Lublin.
Audycja będzie reprezentowała polską radiofonię w tegorocznym konkursie Prix Italia.

"Koncert na dwa M - muzyka i marzenia" - reportaż Hanny Bogoryja - Zakrzewskiej

Filip Presseisen, Foto: archiwum bohatera
Filip Presseisen, Foto: archiwum bohatera
Opowieść o dojrzewaniu i samotności, gdy się idzie własną drogą. Barwna dźwiękowo opowieść o Filipie Presseisenie, organiście. To 30-latek, który na początku swojej edukacji muzycznej był przekonany, że tylko muzyka Bacha jest warta zgłębiania. Nie widział też siebie w roli koncertującego organisty albo grającego na mszy. A jednak teraz jest organistą w kościele, organistą kinowym, nauczycielem oraz prowadzi własny zespół grający swing. Tak jak w dobrej muzyce musi być harmonia i dysharmonia, tak i w jego życiu były trudne momenty, gdy podążał za swoimi marzeniami na przekór wszystkim. "Koncert na dwa M - muzyka i marzenia" - to tytuł reportażu Hanny Bogoryja - Zakrzewskiej, który zrealizował Maciej Kubera. Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z Pawłem Osuchowskim dyrygentem, dyrektorem artystycznym Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej.

"W słońcu Zbyszka" - reportaż Jakuba Tarki

Zbigniew Wodecki. Fot. Andrzej Ryfczyński/iswinoujscie.pl (Archiwum)
Zbigniew Wodecki. Fot. Andrzej Ryfczyński/iswinoujscie.pl (Archiwum)
"Czasem ludzie się spotykają i albo zaiskrzy albo nie. A tu od razu zaiskrzyło".
Czy można się zaprzyjaźnić ze swoim fanem do tego stopnia, by go regularnie odwiedzać, dzwonić do niego, zapraszać za kulisy, a nawet wspólnie zaśpiewać piosenkę? Czy można tak pokochać artystę, by dać córce tytułowe imię z jego piosenki? Tak, ale musi zaiskrzyć...
Zapraszamy do wysłuchania wspomnienia o zmarłym rok temu piosenkarzu i muzyku Zbigniewie Wodeckim oraz historii jego wieloletniej przyjaźni z fanem, Włodzimierzem Patorskim. "W słońcu Zbyszka" - reportaż Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

"Nazywali go - Oś" reportaż Małgorzaty Furgi

O.Władysław Siwek - "Oś"
O.Władysław Siwek - "Oś"
Ojciec Władysław Siwek przez swoich wychowanków nazywany "Oś" był duszpasterzem akademickim w Szczecinie w latach 1950 -1970 z przerwą od 1955 do marca 1957 roku, kiedy to władze komunistyczne usunęły jezuitów z miasta. Ojciec Siwek odebrał staranne wykształcenie, które pozwalało mu prowadzić dyskusje na wysokim poziomie w salonach inteligencji będącej w opozycji do ówczesnej władzy. Dużo czasu poświęcał młodzieży akademickiej. Jego największym osiągnięciem było zgrupowanie wokół siebie grupy ludzi o antykomunistycznych poglądach, którzy w kolejnych latach stanowili elitę środowisk katolickich w Szczecinie. Wielu z nich współtworzyło opozycję demokratyczną lat siedemdziesiątych, natomiast w latach osiemdziesiątych czynnie włączyli się w budowanie Solidarności. Oś byłby z nich dumny.
Zapraszamy do wysłuchania audycji dokumentalnej Małgorzaty Furgi zatytułowanej "Nazywali go - Oś".
O duszpasterzu Ojcu Siwku - "Osiu" opowiadali: Jadwiga i Tadeusz Kozłowscy, Edmund Bilicki, Bożena i Edmund Glazowie, Jan Tarnowski i Andrzej Tarnowski, Danuta Danieyko, Maria Topor-Kisielnicka i Ewa Tierling-Śledź córka Anny i Wojciecha Tierlingów.

"Rybacy to jedna rodzina" - reportaż Anny Kolmer [POSŁUCHAJ]

fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Stepnica ze względu na położenie nad brzegami Zalewu Szczecińskiego, od początku swego istnienia słynęła z rybołówstwa. Już w XIII-wiecznych zapiskach pisano o rybackim charakterze osady. Ten charakter utrzymała do dziś, choć nie jest już osadą,a miastem z działającym portem rybackim. Port należy do Gminy Stepnica, ale użytkowany jest przez Spółkę Rybak, w której obecnie pracuje 10 rybaków na 10 łodziach. W sezonie można tu nabyć świeżą rybkę, prosto z burty. W ramach swej działalności rybacy oferują organizację wycieczek indywidualnych oraz grupowych, a także zwiedzanie portu połączonego z zapoznaniem się z pracą rybaka.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Rybacy to jedna rodzina" w realizacji Aleksandry Mazur -Woronieckiej.
1234567

FOTOGALERIA

Od piątku Kontrapunkt [ROZMOWA]
Jasne i ciemne strony outsourcingu [ROZMOWA]
Rząd szykuje zmiany w branży transportowej [ROZMOWA]
"Julianka" - reportaż Anny Kolmer
Transgraniczny Piknik Różowej Wstążki [ROZMOWA]
Zjazd Dużych Rodzin [ROZMOWA]
Będzie można pić legalnie alkohol na bulwarach [ROZMOWA]
"Niedokończona historia pewnego przedmiotu" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny.
"Niedokończona historia pewnego przedmiotu" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny.
"Niedokończona historia pewnego przedmiotu" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny.
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".