Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer zatytułowanego "Redaktorka od muzyki". Premiera dzisiaj po 22.
Autorka, od 10 lat, wszystko co ją otacza odtwarza... w miniaturze. Ma na swoim koncie około 250 prac, w tym 30 domków z wyposażeniem.
W skali 1:10 zrobiła już m.in. mieszkanie w którym spędziła dzieciństwo, przy ulicy Marchlewskiego w Gryfinie, odtworzyła też działające w tym mieście zakłady rzemieślnicze: szewski i zegarmistrzowski oraz lokalną księgarnię.
Swoją pracownię artystka ma w mieszkaniu. Pełno w nim rozmaitych przedmiotów, które dla większości z nas są bezużyteczne. Bohaterka dzisiejszego reportażu potrafi zamienić je jednak w piękne przedmioty.
Opowiada o tym reportaż Joanny Skoniecznej „Miniaturzystka”. Realizacja dźwięku Krzysztofa Skoniecznego.
Reportaż a po nim rozmowa o kobietach i literaturze. Nasze studio odwiedziły: Sylwia Trojanowska i Malwina Kozłowska. Zapraszam
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Kolekcjoner czasu” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur –Woronieckiej.
Po reportażu porozmawiamy o książkach i zbliżającej się kolejnej Nocy Księgarń. Zapraszam po 22, Joanna Skonieczna.
Moimi gośćmi będą: Małgorzata Narożna ze szczecińskiej księgarni Fika oraz Anna Karczewska rzeczniczka prasowa Nocy Księgarń 2023.
Dzisiaj po 22-ej przypomnimy państwu reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany "Teatr Ruchu Umownie Ewidentnego".
"Nowe Warpno. Spełnione marzenie" - to tytuł reportażu Anny Kolmer. Realizacja dźwiękowa: Małgorzata Furga. Reportaż przypomnimy dziś po godzinie 22. Po nim rozmowa o literackim Nowym Warpnie. Naszym gościem będzie pisarz Marek Stelar, którego kolejny nowowarpieński kryminał jutro trafi do księgarń. Rozmowa o "Milczeniu" przed 23, zapraszam Joanna Skonieczna
Tym razem autor sięga do powojennej historii miasteczka położonego na polsko-niemieckim pograniczu. "Milczenie" to 20 książka szczecińskiego autora, ukazala się nakładem Wydawnictwa Filia.
Za poprzednią część tego cyklu Marek Stelar otrzymał najważniejszą dla polskich powieści kryminalnych Nagrodę Wielkiego Kalibru 2023.
Audiobooka na podstawie "Krzywdy" będą Państwo mogli posłuchać w Radiu Szczecin już w najbliższy poniedziałek. Powieść na naszej antenie po godzinie 11, od poniedziałku do piątku. Długi odcinek powieści zawsze w poniedziałki po 22 ( emisja od 9 października) w magazynie Fonosfera. Zapraszamy
To jest jacht, obok którego trudno przejść obojętnie. Jest nietuzinkowy - poszycie ma zrobione z drewna mahoniowego, konstrukcja wewnętrzna jest dębowa. Jest wyjątkowy i niepowtarzalny.
"Tytan" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny, w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Po reportażu porozmawiamy o odnawianiu starych, drewnianych jachtów; o tym, czy szkutnicy wyginą jak dinozaury oraz o tym, czy zabytkowe jednostki, którym wymienia się części tracą duszę. Naszymi gośćmi będą: Franciszek Adamczyk - szkutnik, kierujący robotami szkutniczymi w firmie Planker oraz Marcin Wągiel - szkutnik, Fundacja Klasyczne Jachty.
Kiedy idzie ulicą, wzbudza zainteresowanie. Wśród podobnie ubranych, podobnie wyglądających ludzi, wyróżnia się - jest jak kolorowy ptak. Jola jest sobą i jest szczęśliwa, wreszcie szczęśliwa. Od kiedy została bohaterką obsypanego nagrodami filmu "Lekcja miłości", zrealizowanego przez Małgorzatę Goliszewską i Katarzynę Mateję, poczuła, że ma misję do wypełnienia. O swoim szczęściu i nieszczęściu opowiada, by pomagać innym, jak jej mama.
Jola pochodzi ze Szczecina i po wielu życiowych perypetiach wróciła do tego miasta - teraz już na dłużej. Podkielecka wieś, włoska prowincja - to miejsca, gdzie spędziła kilkadziesiąt lat. Dzisiaj kocha, śpiewa, smakuje życie. "Smak życia" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny z 2020 roku. Wykorzystano w nim fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu "Lekcja miłości".
Placówka przeszła kompleksową modernizację, udało się przywrócić historyczny wygląd fasady budynku oraz unowocześnić wnętrza. Powstała też m.in. pracownia kreatywności.
W nowych pomieszczeniach znalazło się także miejsce na zabytkowy neon z dawnej stargardzkiej księgarni.
Książnica, to miejsce bardzo ważne dla mieszkańców Stargardu. Jest ono jednak nie tylko biblioteką i czytelnią, znane jest także ze swoich innowacyjnych działań związanych z historią miasta nad Iną.
Kilka lat temu przygotowano tam wystawę związaną z przedwojennymi, żydowskimi mieszkańcami. Powstał też podcast „Pamięć Miasta” autorstwa Jolanty Aniszewskiej, który prezentowano w mediach społecznościowych Książnicy.
Dzisiaj po 22-ej przypomnimy reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany "Ta pamięć jak kamień przetrwa", który opowiada o tym wydarzeniu.
Po nim porozmawiamy o zmianach jakie czekają Książnicę Stargardzką, naszym gościem będzie dyrektor tej niezwykłej biblioteki, Jolanta Aniszewska.