Radio SzczecinRadio Szczecin » Blog Marcina Gondziuka » Marcin Gondziuk
Konkurs Eurowizji od lat budzi mieszane uczucia. Ma wielu krytyków, ale co roku ludzie w całej Europie się nim emocjonują i dyskutują nad koalicjami i układami, jakie się tworzą w czasie głosowania. A w gronie zwycięzców tego konkursu jest kilka bardzo znanych nazw i nazwisk, między innymi ABBA, Celine Dion, France Gall, Bucks Fizz, Toto Cotugno i Katrina & The Waves. Polski reprezentant nie wygrał jeszcze ani razu. Najbliżej była oczywiście Edyta Górniak, która zajęła w roku 1994 drugie miejsce. Przegrała wtedy z Irlandczykami, duetem Paul Harrington i Charlie McGettigan i to przegrała zdecydowanie, bo aż o 60 punktów. Potem nastąpiła seria naszych klęsk i w ostatnich dwóch latach Polska nie wystawiała nikogo do tych zawodów. Ostatnia była w roku 2011 Magdalena Tul, ale odpadła w półfinale. W tym roku, po dwóch latach przerwy, wracamy jednak do rywalizacji!

Długo trwały debaty nad wyborem naszego reprezentanta. Telewizja Polska zrezygnowała tym razem z eliminacji konkursowych, w których współdecydowali widzowie. I chyba słusznie, bo ten sposób kwalifikacji okazał się nieskuteczny. Trudno to zrozumieć, ale widzowie na spółkę z jurorami wybierali piosenki, które nawet u nas nie stawały się potem przebojami. Dlaczego więc miałyby się spodobać w innych krajach? Czy ktokolwiek pamięta jeszcze piosenkę "Jestem", którą śpiewała bardzo utalentowana skądinąd Magdalena Tul w czasie naszego ostatniego udziału w konkursie Eurowizji? W innych krajach piosenki wybierane na ten konkurs zwykle stają się wcześniej dużymi przebojami w tych krajach. Tym tropem poszła tym razem Telewizja Polska i zaproponowała udział w zawodach Donatanowi i Cleo, którzy mieliby zaśpiewać swój wielki hit ,,My Słowianie". Reprezentantów Polski wybrała specjalna komisja ekspertów powołana przez Telewizję Polską. Decyzja była konsultowana ze Stowarzyszeniem miłośników Eurowizji – OGAE Polska. Donatan i Cleo propozycję przyjęli: "ZOSTALIŚMY POWOŁANI DO BRONI" - pojedziemy i zagramy na Eurowizji chociażby dlatego że gdybyśmy się nie zgodzili to zawsze mógłby się trafić ktoś gorszy od nas! - tak, tak jest to możliwe A tak poważnie reprezentacji kraju się nie odmawia, więc bez ciśnienia i nienerwowo polecimy z tematem. Liczymy na wasze wsparcie, pozytywną energię i ciekawe wspomnienia!" – tak na Faceboku napisał Donatan (pisownia oryginalna).

Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 6, 8 i 10 maja w Kopenhadze. Donatan i Cleo wystąpią podczas drugiego półfinału zaplanowanego na 8 maja. Jeśli przejdą półfinał, zaśpiewają w finale 10 maja. Donatan zapowiada, że szykuje specjalną niespodziankę na Eurowizję i być może wzbogaci utwór "My Słowianie", ale jeszcze nie wiadomo, czy zostanie on zaprezentowany w konkursie po polsku, czy w wersji anglojęzycznej "Slavic Girls".
 

Zobacz także

2015-04-28, godz. 10:53 Powrót Rudego W grudniu roku 2010 odbył się pożegnalny koncert zespołu Simply Red. Jak się jednak teraz okazuje, wcale nie taki pożegnalny, bo Mick Hucknall postanowił… » więcej 2015-03-26, godz. 10:32 Pożegnanie z hitem Sinead O’Connor ogłosiła, że nie będzie już śpiewała na koncertach swojego największego przeboju ,,Nothing Compares 2 U”. Na swoim profilu na Facebooku… » więcej 2015-03-16, godz. 11:13 Kuszyńska jedzie do Wiednia Monika Kuszyńska będzie reprezentowała Polskę w tym roku w Konkursie Piosenki Eurowizji. To spora niespodzianka, bo wcześniej nie typowano jej w ogóle na… » więcej 2015-02-03, godz. 12:43 Muzyczny wypadek Sam Smith to ostatnio jedna z największych gwiazd popu na świecie. Przełomem w jego karierze okazała się piosenka ,,La La La” zaśpiewana u Naughty Boya… » więcej 2014-11-02, godz. 21:45 Jak brat z bratem O tym się mówi i pewnie będzie się mówiło, dopóki się nie stanie. Rzecz dotyczy grupy Oasis, jednego z najpopularniejszych brytyjskich zespołów rockowych… » więcej 2014-10-04, godz. 16:32 Król Popu postraszy w trójwymiarze John Landis pracuje nad trójwymiarową wersją słynnego teledysku do przeboju Michaela Jacksona ,,Thriller". Po raz pierwszy świat zobaczył ten teledysk w… » więcej 2014-09-18, godz. 23:05 U2 w nowych czasach Czekaliśmy długo na ich nowy album. 5 lat i 7 miesięcy minęło od wydania poprzedniej płyty ,,No Line On The Horizon", a tak długiej przerwy grupa U2 jeszcze… » więcej 2014-08-11, godz. 23:05 To, co ich łączy, mocniejsze niż to, co dzieli? 18 września odbędzie się w Szkocji referendum w sprawie odłączenia się tego kraju od Wielkiej Brytanii. Szkoci są podzieleni, ale w tej sprawie głos zabierają… » więcej 2014-06-23, godz. 10:53 Sia prosi wszechświat Ta pani siedzi w branży muzycznej od wielu już lat i od lat ma zagorzałych fanów, ale dopiero teraz stała się gwiazdą popu pierwszej wielkości. Sia Furler… » więcej 2014-06-11, godz. 20:56 Przy muzyce o sporcie (i nie tylko) Niesamowitą popularnością cieszy się nowy, mundialowy teledysk do piosenki Shakiry ,,La La La". Kolumbijska gwiazda nakręciła już wcześniej jeden videoclip… » więcej
123