Aktywna sobota
Radio Szczecin » Aktywna sobota

Ręka walczy, głowa gra, czyli o armwrestlingu i sportowym brydżu słów kilka

Aktywna sobota na siedząco
Aktywna sobota na siedząco
Czy można być aktywnym na siedząco? My dziś udowodniliśmy, że tak. Zaczęliśmy od siłowania się na rękę, bo okazuje się, że mamy w regionie prawdziwych mistrzów tego sportu. To nie wszystko, bo na koniec zagraliśmy sobie w brydża.

Pierwsza godzina to siłowanie na rękę. To z naszego regionu pochodzą mistrzowie w tej dyscyplinie i okazuje się, że trenować może właściwie każdy. Naszymi gośćmi byli armwrestlerzy z Klubu Złoty Orzeł Choszczno: Anna Głowińska, Artur Głowiński i
Patryk Weterle
.

Kolejna część audycji to brydż sportowy. Mówiliśmy o tym, na czym polega sportowość tej aktywności i czy trudno nauczyć się grać. A o brydżu rozmawialiśmy z prof. Przemysławem Klęskiem oraz Wincentym Grelą .

American dream, czyli pozytywnie o życiu i Husaria go, go, go...

Aktywna Sobota
Aktywna Sobota
To była bardzo inspirująca sobota. Najpierw przedstawiliśmy bardzo aktywną rodzinę: mamę, tatę i pewnego chłopca, którzy razem pokazują, że jeśli się chce, można zrobić wszystko. A potem zagraliśmy w amerykański futbol.

Zaczęliśmy od historii pozytywnej rodziny - czyli Edyty, Krzysztofa i Szymona Warychów . Edyta kocha bieganie, jest autorką strony na Facebooku „Edyta Warych - pozytywnie o Życiu”. Było o tym, jak znaleźć czas dla siebie, ale też o tym, jak udało się zarazić pasją do startów w zawodach niepełnosprawnego Szymona.

W drugiej godzinie rządził futbol amerykański. Husaria Szczecin zdobyła tytuł Mistrza Polski i dla nas był to pretekst, aby opowiedzieć, o co właściwie w tym sporcie chodzi i jak zostać futbolistą. Naszymi gośćmi byli Jerzy Wieczorek, Maciej Sonnek, Krzysztof Kossobudzki i Damian Kościelski .

Jesień, jesień piękna pani, czyli jak być bezpiecznym i zdrowym między latem a zimą

as jesień
as jesień
Czy jesień to dobra pora na aktywność? Jak być bezpiecznym biegając czy jeżdżąc rowerem po zmroku? I wreszcie - jak się odżywiać w chłodne dni, by nie płakać wiosną z powodu dodatkowych kilogramów? Na te wszystkie pytania szukaliśmy odpowiedzi razem z naszymi gośćmi.

Zaczęliśmy od bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - a więc pieszych czy rowerzystów. O zasadach, które ratują życie mówił Marek Młodożeniec , ekspert motoryzacyjny i biegły sądowy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wyemitowaliśmy też fragment rozmowy z Eweliną Żyżniewską-Banaszak , z Samodzielnej Pracowni Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Nasza ekspertka odpowiada na pytanie, czy jesień to dobra pora na aktywność.

W drugiej godzinie zajęliśmy się tym, co na talerzu. O jesiennej diecie, o tym, jak nie przytyć zimą rozmawialiśmy z prof. dr hab. n. med. Ewą Stachowską , kierowniczką
Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka.

Z górki na pazurki czyli City Trail i jesienne rowerowanie

Tym razem dużo biegaliśmy, ale wsiedliśmy też na rower, żeby sprawdzić, czy jesień to koniec sezonu na jazdę na dwóch kółkach. Był też konkurs i jeden ze słuchaczy wygrał karnet na wszystkie biegi sezonu szczecińskiej edycji City Trail.

Pierwsza cześć audycji to rozmowa o City Trail. O biegowym cyklu, który już na stałe wpisał się w kalendarz biegowy wielu szczecinian, rozmawialiśmy z "Puszczykami Bukowymi": Małgorzatą Osojcą , Pawłem Erkiertem i jego córką - Kingą Pająk .

Czy jesień to czas na to, aby odstawić rower? To pytanie zadaliśmy w drugiej godzinie Robertowi Grabowskiemu i Annie Drajling ze szczecińskiego klubu rowerowego "Gryfus". Mówiliśmy m. in. o tym, jak przygotować się do jazdy w jesienno-zimowych warunkach.

Rany Julek, co się dzieje! - czyli jak unikać kontuzji i jak pogonić raka

Aktywna sobota - ćwiczymy mądrze
Aktywna sobota - ćwiczymy mądrze
Dziś skupiliśmy się na tym, jak unikać kontuzji. Było o dobrej rozgrzewce, o odpoczywaniu i o tym, jak zachować zdrowy rozsądek przy uprawianiu sportu. Tego dnia startował również bieg "Pogoń raka", dlatego rozmawialiśmy też o raku płuca.

Pierwsza część to rozmowa o raku płuca, o tym, dlaczego warto badać płuca i jak to robić.. Naszym gościem była Anna Żyłowska, prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, które organizowało bieg "Pogoń raka".

Potem było o dobrej rozgrzewce, a mówiła o niej Paulina Łukomska, trenerka personalna z klubu fitness Calyspo.

O tym, czym właściwie są kontuzje i czy da się uprawiać sport zupełnie ich unikając, rozmawialiśmy z dr. n. med. Eweliną Żyżniewską-Banaszak, kierownikiem Samodzielnej Pracowni Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym.

AKTYWNA SOBOTA EKSTRA, czyli jak ruszyć się po długiej przerwie

Od dziś będę aktywny! - mówi wielu ludzi, ale już zdecydowanie mniej potrafi wytrwać w postanowieniu. Jak bezpiecznie rozruszać organizm, ale też o tym, że warto odpoczywać i jak w domowych warunkach zregenerować organizm rozmawiamy z Eweliną Żyżniewską-Banaszak z Samodzielnej Pracowni Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym.

Jeden ćwiczy inny nie, czyli lekcje wychowania fizycznego w wieku komputerów

AKTYWNA SOBOTA - ćwiczymy na wuefie!
AKTYWNA SOBOTA - ćwiczymy na wuefie!
Badania pokazują, że sprawnością dzieci i młodzieży nie jest dobrze. Dlatego tym razem zajęliśmy się lekcjami wychowania fizycznego. Jak powinna wyglądać ta idealna i jak do ćwiczeń przekonać samych uczniów?

W pierwszej części gościliśmy dr. Miłosza Stepińskiego z Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia na Unowersytecie Szczecińskim oraz trenera kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Rozmawialiśmy m. in. o tym, dlaczego warto inwestować w ciekawe zajęcia wychowania fizycznego już od najmłodszych klas.
Wyemitowaliśmy również fragment rozmowy Michała Elmerycha z prof. Danutą Umiastowską , kierowniczką Katedry Wychowania Fizycznego na Uniwersytecie Szczecińskim, która zajmuje się m. in. badaniem sprawności dzieci. Cała rozmowa jest poniżej.

Druga godzina audycji to rozmowa z Hanną Żółtowską , dr nauk o kulturze fizycznej, nauczycielce wuefu w Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie. Było m. in. o tym, jak zachęcić młodych ludzi do aktywności w szkole.

Triathlon, granica i przełaje, czyli aktywne Gryfino

Aktywne Gryfino
Aktywne Gryfino
Tym razem nadawaliśmy na żywo prosto z gryfińskiego Nabrzeża. Skupiliśmy się na aktywnościach, które mieszkańcy Gryfina szczególnie lubią - czyli triathlonie i bieganiu.

Pierwsza część audycji upłynęła pod znakiem triathlonu. Najpierw naszym gościem była Monika Sanecka z Gryfińskiego Klubu Sportowego Delf. Opowiedziała skąd wziął się triathlon w Gryfinie, a także o festiwalu triathlonowym, który tego dnia odbywał się w mieście. O tym, dlaczego to tak pasjonująca dyscyplina sportu opowiadała triathlonowa rodzina - czyli Mariusz Podolak z dziećmi Oliwią i Jakubem .

Druga godzina to bieganie. O swojej pasji opowiedziało nam małżeństwo nauczycieli z Gryfina - Lila Kluza-Howil i Waldemar Howil . Nie tylko biegają ultramaratony, ale też piszą o tym bloga: biegowekaizen.pl. O tym, jak to jest mieć tak rozbieganą nauczycielkę chemii, mówiła jedna z uczennic - Maja Maciejewska . Jeśli mowa o bieganiu w Gryfinie - nie mogliśmy nie wspomnieć o Biegu Transgranicznym i przełajach. O biegach mówił Jacek Stefański z MKS Hermes i gryfińskiego OSiR-u.

By w tenisa wielu grywało na Helu, czyli miszmasz aktywności

Rafał Słowiński i Szymon Seroka
Rafał Słowiński i Szymon Seroka
Dużo się działo w Aktywnej Sobocie. Zaczęliśmy od gry w tenisa, potem poszliśmy na Hel, a na koniec posłuchaliśmy historii o zmaganiu z nowotworem.

Kiedy w mieście trwa turniej Pekao Szczecin Open trudno nie rozmawiać o tenisie. Co się zmieniło przez ostatnie lata, czy tenis to drogi sport i ile można na nim zarobić, ale też kiedy zacząć trenować i czy łatwo się nauczyć gry - o tym wszystkim rozmawiał Artur Dyczewski z Rafałem Chrzanowskim , szefem wyszkolenia Polskiego Związku Tenisowego.

W wakacje zrealizowali swój plan, aby zrobić coś szalonego i poszli piechotą ze Świnoujścia na Hel. Szymon Seroka i Rafał Słowiński dziś opowiedzieli o swojej wyprawie, co im dała, czego nauczyła. Zdradzili też - nie mniej szalony - plan na kolejne wakacje.
Na koniec wysłuchaliśmy historii o tym, że nawet ciężka choroba nie musi przekreślać sportowych planów i ambicji. O swoich zmaganiach z rakiem opowiedział Paweł Kaczyński , zawodnik i trener brazylijskiego jiu-jitsu (opowieści sportowca wysłuchał Radosław Jaczmiński ).

AS ROMA czyli Aktywna Sobota Rzym (i barbarzyńcy)

Dni Twierdzy w Świnoujściu Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Dni Twierdzy w Świnoujściu Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
W czasie, kiedy w Świnoujściu odbywały się 7. Dni Twierdzy, my nadawaliśmy audycję prosto z plaży. Wszystko po to, żeby dowiedzieć się, jak być rekonstruktorem historycznym i czy jest do tego potrzebna tężyzna fizyczna.

W pierwszej części audycji rozmawialiśmy z Bartłomiejem Barteckim ze Stowarzyszenia Wioska Gotów w Masłomęczu oraz Łukaszem Sendyką ze Stowarzyszenia Hellas et Roma i Legio XXI Rapax. Panowie opowiedzieli skąd u nich zamiłowanie do historycznych rekonstrukcji oraz o tym, jak barbarzyńcy i rzymscy legioniści dbają o to, aby mieć siłę i kondycję na czas bitwy.

W drugiej godzinie opowiadaliśmy o tym, jak wygląda życie w obozie rzymskich legionistów. Skąd w ogóle wziął się pomysł na to, aby odtworzyć Legio XXI Rapax i co w obozie robią kobiety.

1234

FOTOGALERIA

American dream, czyli pozytywnie o życiu i Husaria go, go, go...
American dream, czyli pozytywnie o życiu i Husaria go, go, go...
Ręka walczy, głowa gra, czyli o armwrestlingu i sportowym brydżu słów kilka
Ręka walczy, głowa gra, czyli o armwrestlingu i sportowym brydżu słów kilka
By w tenisa wielu grywało na Helu, czyli miszmasz aktywności
AS ROMA czyli Aktywna Sobota Rzym (i barbarzyńcy)
AS ROMA czyli Aktywna Sobota Rzym (i barbarzyńcy)
By w tenisa wielu grywało na Helu, czyli miszmasz aktywności
Triathlon, granica i przełaje, czyli aktywne Gryfino
Triathlon, granica i przełaje, czyli aktywne Gryfino
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".