Sierpień '88
Radio SzczecinRadio Szczecin » Sierpień '88
W 1988 r. w Szczecinie i innych miastach Polski po raz kolejny doszło do strajków przeciw komunistycznej władzy. 5 maja 1988 r. pracownicy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, solidaryzując się ze strajkującymi robotnikami Nowej Huty, przystąpili do protestu, domagając się podwyżek płac oraz pluralizmu związkowego. 22 czerwca strajkujący wystąpili w obronie zwolnionych liderów majowego wystąpienia. Kolejna fala protestów w Szczecinie rozpoczęła się 17 sierpnia w porcie. Strajkujący domagali się m.in. legalizacji „Solidarności”, podwyższenia płac oraz przywrócenia do pracy osób zwolnionych z Zarządu Portu za działalność solidarnościową. Strajk szczeciński został ostatecznie przerwany 3 września. Protesty z 1988 r. były kolejnym krokiem na drodze do wolności.

Dziś, w 30. rocznicę tamtych wydarzeń, organizując okolicznościową wystawę pt. Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku, wzbogaconą o katalog, pragniemy oddać hołd tym, którzy w czasach komunistycznego zniewolenia, narażając swoje zdrowie i nie bacząc na koszty, występowali w obronie praw pracowniczych, godności, prawdy i wolności. Pragniemy tym samym przypomnieć istotne wydarzenie z najnowszej historii Szczecina, Pomorza Zachodniego i kraju w kontekście obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwrócić uwagę na bogatą i ważną w dziejach Szczecina historię portu. Wystawa dedykowana jest ludziom „Solidarności” i innych antykomunistycznych organizacji opozycyjnych.

Patronat Honorowy nad wystawą objął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński

Organizatorami przedsięwzięcia są: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Polskie Radio Szczecin, Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, Fundacja Polskich Wartości oraz Archiwum Akt Nowych, przy współpracy z Kancelarią Sejmu RP, Stowarzyszeniem Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, Stowarzyszeniem Wolnego Słowa i Szczecińskim Klubem Katolików. Materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów prywatnych Jarosława Kaczorowskiego, Kazimierza Nowotarskiego, Artura Kubaja, Wiesława Dętki, Pawła Woźniaka, Beaty Gotowały, Grażyny Lupy oraz z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie, Niezależnej Agencji Fotograficznej Dementi i Polskiej Agencji Prasowej.

Organizatorzy serdecznie dziękują Joachimowi Brudzińskiemu, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji (ówczesnemu wicemarszałkowi Sejmu RP) za pomoc w organizacji wystawy.

Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
Artur Kubaj, prezes Polskiego Radia Szczecin