FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
materiały Wydawnictwa Droga
materiały Wydawnictwa Droga
Zdjęcie ślubne Aliny Srzedzińskiej i Józefa Matiasa
Zdjęcie ślubne Aliny Srzedzińskiej i Józefa Matiasa
bohaterka reportażu, nagrania w Radiu Szczecin
bohaterka reportażu, nagrania w Radiu Szczecin
Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas kiedy staramy się odwiedzić groby bliskich. Czasami jednak jest to bardzo trudne, bo rodzinne mogiły są daleko. Bywa również i tak, że nie wiemy gdzie są pochowani nasi krewni.
Tak było w przypadku bohaterów naszego reportażu. Szczecinianka Joanna Matias przez wiele lat szukała grobu swojego dziadka. Ojca swojego taty nigdy nie poznała, zmarł w Meksyku, kilka lat po zakończeniu II WŚ. Dotarł tam z grupą 1,5 tysiąca polskich uchodźców. Byli to Polacy ze wschodnich Kresów II RP, którzy w ramach sowieckich wywózek, trafili na Syberię. Przez kilka lat w Meksyku uchodźcy mieszkali w specjalnie dla nich przygotowanej kolonii Santa Rosa, w okolicach miasta Leon.
Właśnie z Santa Rosa wiążą się losy Joanny Matias. Tam pobrali się jej dziadkowie, tam urodził się także jej tato - Bogdan Matias. O Polakach z Santa Rosa opowiadają, w reportażu, Joanna i Bogdan Matias oraz producent filmu dokumentalnego o Santa Rosa Piotr Piwowarczyk.
Reportaż Joanny Skoniecznej "Meksyk z facebooka" miała swoją premierę 10 lat temu. W 2013 roku w Szczecinie odbyła się premiera filmu „Santa Rosa – Odyseja w rytmie mariachi“ w reżyserii Sławomira Grünberga. Kilka lat później swoją meksykańską historię Joanna Matias opisała w książce.
Czy bohaterce reportażu udało się odnaleźć grób dziadka? O tym opowie w magazynie Fonosfera. Zapraszamy we wtorek, po godzinie 21
"Meksyk z facebooka" - reportaż Joanny Skoniecznej
posłuchaj rozmowy z Joanną Matias
posłuchaj rozmowy z Piotrem Piwowarczykiem
 

Zobacz także

2023-01-24, godz. 01:37 "To jest składnik mojego życia" - reportaż Anny Kolmer "Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia. Uczynimy wszystko, co w naszej mocy - nie tylko. by pomóc ci spokojnie… » więcej 2023-01-25, godz. 09:26 "Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia"[ROZMOWA] Arystokratki, stenotypistki, początkujące aktorki - wybory przedwojennej Miss Polonia były niezwykle demokratyczne. Zdjęcie do prasy, która zajmowała się… » więcej 2023-01-19, godz. 05:15 "Kafle kręcą mnie bardziej" - Reportaż Małgorzaty Frymus Czy można zakochać się w piecach, zabytkowych kaflach, żeliwnych drzwiczkach? Tak, bo stare rzemiosło potrafi urzekać. Ma w sobie niepowtarzalność i wyjątkowość… » więcej 2023-01-18, godz. 10:24 „Za drutami był las” - słuchowisko dokumentalne, dziś po godzinie 22 Słuchowisko Waldemara Modestowicza i Ryszarda Wołągiewicza, powstało na podstawie dzienniczków i listów jeńców obozu w Kozielsku, którzy zostali zamordowani… » więcej 2023-01-16, godz. 23:48 "Ludzie z Domysłowa" - reportaż Anny Kolmer Domysłów to mała wieś leżąca w powiecie kamieńskim, 11 km od Wolina. Jest oazą ciszy i spokoju. Także dzisiaj, choć trzy okalające wieś jeziora zwabiły… » więcej 2023-01-16, godz. 06:00 "Instrumenty głośne i hałaśliwe czyli Kapela Teatru Brama" - reportaż Małgorzaty Frymus Kapela Teatru Brama powstała w 2015 roku na potrzeby wielkiego, międzynarodowego projektu z udziałem Stowarzyszenia Teatr Brama "Karawana next". Kiedy młodzi… » więcej 2023-01-12, godz. 06:00 "Długa droga do adopcji" - reportaż Małgorzaty Furgi Kandydaci na rodziców adopcyjnych trafiają do Ośrodka Adopcyjnego najczęściej wtedy, kiedy nie ma już szansy na urodzenie dziecka. Za nimi uciążliwe leczenie… » więcej 2023-01-11, godz. 06:00 „System ludzkich serc" - reportaż Anny Kolmer "Region Dobrego Wsparcia" to tytuł projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Fundację Nauka dla Środowiska… » więcej 2023-01-10, godz. 06:00 "Kociarka wspiera Ukrainę" - reportaż Małgorzaty Furgi Kilka miesięcy temu wolontariusze ze Stowarzyszenia Kociarka w Szczecinie postanowili pomóc ukraińskim kotom przywożonym do Polski przez tamtejszych wolontariuszy… » więcej 2023-01-09, godz. 12:47 "Muttersprache - polski; Nationalität - polska" - reportaż Małgorzaty Furgi Swoje korzenie polskie harcerstwo na terenie Niemiec zawdzięcza pierwszym drużynom skautowym konspiracyjnie zakładanym jeszcze przed I wojną światową. Pierwsza… » więcej
12345