FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Enea i Mateusz, jedni z bohaterów reportażu pt."Rodzeństwo z wyboru"
Enea i Mateusz, jedni z bohaterów reportażu pt."Rodzeństwo z wyboru"
Zwykle, kiedy mówimy o wolontariacie to myślimy o pracy bez wynagrodzenia na rzecz ofiar klęsk żywiołowych, o pomaganiu osobom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom. Od kilku lat toczy się dyskusja; czy wolontariat młodzieży szkolnej oceniany punktami to dobry początek przygody z wolontariatem? Rok szkolny za nami. Młodzi ludzie powinni wypoczywać na wakacjach. Wielu jednak z nich to właśnie w czasie wolnym od obowiązków postanawia podziałać wolontaryjnie. Jednym z ciekawszych programów realizowanych również w Polsce jest wolontariat „Starszy brat, starsza siostra”, skierowany do dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Pomocą może im służyć dorosły wolontariusz czyli starszy brat lub starsza siostra i mający za zadanie przede wszystkim wspierać i uzupełniać działania rodziny. Program ten przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest realizowany od 100 lat jako swoista służba. Pierwszym krajem w Europie Środkowo – Wschodniej, który wprowadził go w życie była Litwa, a następnie Czechy. Stowarzyszenie POLITES w Szczecinie od 2004 roku realizuje Program Starszy Brat Starsza Siostra. W jego ramach młodzi ludzie otrzymują możliwość spotkań z wolontariuszami, starszymi od siebie, którzy działają na zasadach mentoringu - dają dzieciom wsparcie, służą dobrym przykładem i spędzają regularnie czas wolny. Celem programu jest również tworzenie więzi między dzieckiem znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a jego opiekunem-wolontariuszem i przewodnikiem z którym rozwiązują swoje problemy; wspólnie rozwijają pasje i zainteresowania. O starszej siostrze i starszym bracie opowiada reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany "Rodzeństwo z wyboru", który przypomnimy dzisiaj po 21-ej.
Po reportażu rozmawiać będziemy o różnych wolontariatach realizowanych w Polsce i poza granicami kraju.
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
O rożnych obliczach wolontariatu mówią Beata Hedzielska organizatorka pomocy dla uczniów indiańskich szkół muzycznych w Boliwii, założonych przez o. prof. Piotra Nawrota – werbistę – misjonarza w tym kraju; ( Pani Beata organizuje zbiórki funduszy na zakup instrumentów muzycznych i akcesoriów potrzebnych do edukacji muzycznej oraz przekazuje pochodzące z darów instrumenty) oraz wspierający ją w tych działaniach Przemysław Landowski nauczyciel z powołania, wolontariusz, działacz społeczny i miłośnik podróży.
 

Zobacz także

2023-12-07, godz. 06:00 "Nasz głos" - reportaż Agaty Rokickiej To zaledwie 3 spotkania, tylko 9 godzin, a jak wielkie pokłady dobrej, kobiecej energii zostały uwolnione. "Siła kobiecej opowieści" - to hasło warsztatów… » więcej 2023-12-06, godz. 06:00 „ Sala bez Kabli” – reportaż Anny Kolmer Znaczący rozwój technologiczny sprawia, że coraz więcej zawodów w Polsce zanika. Ręczne wykonywanie pewnych rzeczy przestało się opłacać. Dlatego coraz… » więcej 2023-12-05, godz. 01:12 „W męskim świecie brody i tatuażu” – reportaż Małgorzaty Furgi Stowarzyszenie Broda i Tatuaż- Beard Clan to grupa specyficznych facetów. Wszyscy noszą brody i mają liczne tatuaże. Wywodzą się z 19 tysięcznej grupy… » więcej 2023-12-04, godz. 17:05 "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin Kto odpowiada za śmierć Reginy Remus? "Krzywda" - nagrodzona książka Marka Stelara jeszcze przez kilka tygodni w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał… » więcej 2023-11-30, godz. 09:00 "Siga, siga" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Siga, siga" - to nasz czas na refleksję, rozmowę i zabawę mówią Grecy, którzy odwiedzają co roku Dziwnów. Po II wojnie światowej, na terenie bazy wojskowej… » więcej 2023-11-29, godz. 03:23 „Opowieść na otwartej ranie” – reportaż Agaty Rokickiej. W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2023-11-28, godz. 08:44 "Stać mnie na wiele" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zbudował siebie od nowa, swoje talenty zamienił w moc. Artystyczne działanie daje mu siłę do życia. Fotografuje, pisze wiersze i teksty piosenek, śpiewa… » więcej 2023-11-23, godz. 06:00 "Portugalczyk ze Szczecina" - reportaż Małgorzaty Frymus Emanuel Salwador to koncertmistrz ze Szczecina i najpopularniejszy Portugalczyk w naszym mieście. Nad Odrę przywiodła bohatera dzisiejszego reportażu - miłość… » więcej 2023-11-22, godz. 06:00 „Nie żałuję” – reportaż Anny Kolmer Wietnamska diaspora w Polsce zaczęła kształtować się pod koniec lat 50 ub. wieku, kiedy to do naszego kraju zaczęli przyjeżdżać Wietnamczycy, chcący… » więcej 2023-11-21, godz. 05:27 "Zrobione z miłością" – reportaż Małgorzaty Furgi Środek miasta z dużą ilością połączeń tramwajowych i autobusowych to dobre miejsce na stworzenie Centrum Integracji Polsko – Ukraińskiej w Szczecinie… » więcej
12345