Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły.
Jak podkreśliła dr hab. Mirosława Jarmołowicz, rektor Akademii Sztuki: „Wybór obu artystów do tego najwyższego wyróżnienia akademickiego jest spójny z przyjętą strategią uczelni i jej wiodącym kierunkiem rozwoju artystycznego”.

Wśród uhonorowanych w dyscyplinie sztuk muzycznych znalazł się światowej sławy pianista jazzowy Adam Makowicz, a w dyscyplinie sztuk wizualnych prof. dr hab. Jarosław Kozłowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1981-1987.

Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. Zrewolucjonizował model kształcenia na uczelniach artystycznych.

Praktyka twórcza profesora obejmuje 50 lat, w tym okres realnego socjalizmu, w którym wykonywał tytaniczną pracę. Zdaniem słynnego prof. dr. hab. Łukasza Skąpskiego „był jednym z niewielu w Polsce artystów bezkompromisowo tworzących i promujących zachodnie, europejskie, i w owym czasie progresywne wartości.”

Nie sądziłem, że doczekam tytułu doktora honoris causa – powiedział prof. Kozłowski.

- To wielki zaszczyt dla mnie i ogromnie się cieszę, że właśnie Akademia Sztuki zaprosiła mnie do tej ceremonii. Ta uczelnia w Szczecinie w tej chwili jest moim zdaniem najbardziej progresywną i najważniejszą uczelnią artystyczną w Polsce – stwierdził profesor.

Z twórczością prof. Kozłowskiego można się spotkać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Otwarta dziś wystawa pod tytułem „Palec w oko” prezentuje Jego wybrane prace z lat 1970-2022. Będzie dostępna do 8 stycznia 2023 roku.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki w Szczecinie pasuje prof. Jarosława Kozłowskiego na doctora honoris causa Akademii Sztuki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki w Szczecinie pasuje prof. Jarosława Kozłowskiego na doctora honoris causa Akademii Sztuki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty