Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Zarówno oferta na kartę, jak i abonament telefoniczny mają mocne i słabsze strony. Wybór zależy więc przede wszystkim od potrzeb użytkownika. Zobacz, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku.

Oferta na kartę – w czym jest lepsza niż abonament komórkowy?

W przeciwieństwie do abonamentu telefonicznego, telefon na kartę, czyli inaczej prepaid nie wymaga długoterminowej umowy z operatorem. Po prostu kupujesz i rejestrujesz kartę SIM, którą następnie doładowujesz, kiedy skończą się dostępne na niej środki.

Z jednej strony masz więc większą wolność i elastyczność – gdy tylko znajdziesz ciekawszą ofertę na rynku, możesz zmienić dostawcę usług bez czekania na koniec umowy. Co więcej, w ofercie na kartę możesz swobodnie aktywować pakiety z różną liczbą gigabajtów, w zależności od tego, ile GB potrzebujesz w danym miesiącu. Koszt usługi zależy zatem od tego, jak korzystasz ze smartfona. Jeśli robisz to mniej intensywnie, prepaid będzie zwykle bardziej opłacalny niż abonament komórkowy.

Z drugiej strony, oferta na kartę na też słabsze strony, bo:

  • musisz pamiętać o regularnych doładowaniach;
  • paczki gigabajtów są zwykle mniejsze i wychodzą drożej w przeliczeniu na 1 GB;
  • znacznie rzadziej możesz liczyć na atrakcyjne promocje od operatora;
  • usług dodatkowych jest mniej i z reguły są droższe;
  • nie możesz kupić nowego telefonu w pakiecie z usługą.

Abonament telefoniczny – jakie ma zalety i kiedy sprawdzi się lepiej niż prepaid?

Abonament komórkowy jest bardzo wygodny, bo płacisz stałą, miesięczną opłatę za usługi. Jeśli nie potrzebujesz dodatkowych usług, wystarczy więc ustawić automatyczną płatność i korzystać ze smartfona bez ryzyka, że nie możesz zadzwonić czy wysłać wiadomości ze względu na brak środków.

Rozwiązanie ma też wiele innych zalet, co dobrze widać na przykładzie oferty Orange na abonament (sprawdź szczegóły na https://www.orange.pl/abonament/abonament-komorkowy). Abonament komórkowy od operatora to:

  • Duże paczki gigabajtów do wyboru (30 GB, 140 GB lub nawet 300 GB);
  • Atrakcyjne promocje, zwłaszcza na start (jeśli przenosisz numer do Orange, abonament telefoniczny masz za 0 zł nawet przez pierwsze 3 miesiące);
  • Dostęp do sieci 5G bez względu na wybrany plan komórkowy;
  • Szeroki wybór usług dodatkowych, z których część masz już w cenie planów Orange (abonament obejmuje CyberOchronę przed zagrożeniami z sieci oraz podstawowy pakiet Telewizji mobilnej);
  • Duże rabaty na zakup nowego smartfona (w Orange na abonament zniżka na sprzęt jest tym większa, im droższy plan wybierzesz).

Abonament telefoniczny ma też oczywiście wady. Miesięczny koszt zwykle będzie wyższy niż w najtańszych usługach na kartę. Podpisujesz również terminową umowę – w Orange na abonament trwa ona 24 miesiące.

Podsumowanie: telefon na kartę czy abonament komórkowy?

Większość użytkowników smartfonów w Polsce wybiera abonament telefoniczny, co potwierdzają dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2022 roku. Wśród wszystkich zarejestrowanych kart SIM aż 72,5% jest właśnie na abonament.

Będzie to szczególnie dobry wybór, jeśli potrzebujesz większej paczki gigabajtów, bo regularniej korzystasz ze smartfona oraz najwyższej jakości usług. Abonament komórkowy to również najwygodniejsza opcja. Z kolei oferta na kartę sprawdzi się głównie wtedy, gdy używasz telefonu mniej intensywnie oraz chcesz oszczędzić i maksymalnie dopasować usługę do zmiennych, bieżących potrzeb.

Artykuły sponsorowane

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty