Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Byłeś ofiarą wypadku lub innego zdarzenia losowego, którego wynikiem był uraz? Być może przysługuje Ci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Dowiedz się, co to takiego, kiedy można uzyskać świadczenie i jak to zrobić!

Czym jest uszczerbek na zdrowiu?

„Uszczerbek na zdrowiu” to sformułowanie używane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Najczęściej oznacza ono powstałe w wyniku nieszczęśliwego wypadku uszkodzenie organu, narządu lub układu, które powoduje trwałe upośledzenie czynności organizmu. Definicja tego pojęcia zawsze dostępna jest w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Może się ona różnić w zależności od ubezpieczyciela.

Częścią wspólną większości definicji „uszczerbek na zdrowiu” jest jednak to, że do zdarzenia musi dojść w sposób nagły, niezależny od woli ubezpieczonego. Wyklucza to więc świadome działanie na własną niekorzyść (np. w celu wyłudzenia ubezpieczenia).

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – jaka polisa je zapewnia?

Jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu, możesz być uprawniony do uzyskania odszkodowania. Musisz mieć jednak odpowiednią polisę. Najczęściej tego rodzaju świadczenie jest wypłacane na podstawie ubezpieczenia NNW (czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków). Zazwyczaj jest ona połączona z innego rodzaju polisami (na przykład OC czy też ubezpieczeniem na życie i zdrowie). Ponadto wybrany pakiet ubezpieczenia może obejmować np. Assistance, czyli pomoc przy wypadku (np. transport medyczny) oraz dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej (a tym samym np. specjalistycznych badań bez długiego czasu oczekiwania czy konieczności uzyskania skierowania).

Należy jednak pamiętać, że każda polisa ubezpieczeniowa obejmuje też tzw. wyłączenia. Chodzi tu o konkretne sytuacje, w których ubezpieczyciel nie odpowiada za doznany uszczerbek na zdrowiu. Wyłączenia są ustalane indywidualnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Zwykle dotyczą jednak np. wypadków doznanych na skutek ryzykownych działań lub postępowania niezgodnie z przepisami prawa. Wypłacie świadczenia często nie podlegają też urazy doznane pod wpływem alkoholu.

Ile wynosi odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Jak wysokie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu możesz dostać od ubezpieczyciela? Zależy to od sumy, na jaką zawarta jest polisa, oraz rodzaju urazu. Każdy z możliwych urazów jest wyszczególniony w dokumencie OWU wraz z przypisaną mu procentową wartością (od 1% do 100% sumy ubezpieczenia). Wartość ta jest zależna od tego, jak bardzo została naruszona sprawność organizmu. Dlatego złamanie ręki dominującej (w przypadku większości osób jest to ręka prawa) wiąże się z uzyskaniem wyższego świadczenia. Liczy się jednak nie tylko rodzaj uszkodzenia ciała, ale również stopień jego zaawansowania wraz ze związanymi z tym zniekształceniami czy upośledzeniami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/zycie/odszkodowanie-za-uszczerbek-na-zdrowiu. Jeśli natomiast masz ubezpieczenie, które zapewnia odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, dokładną tabelę z wyszczególnioną wysokością świadczeń znajdziesz w dokumencie OWU.

Pamiętaj, że w zależności od rodzaju i zakresu ubezpieczenia możesz dostać nie tylko odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, ale również dodatkowe świadczenia związane np. z pobytem w szpitalu, koniecznością przejścia zabiegu chirurgicznego czy niezdolnością do pracy. Może to znacząco powiększyć całość otrzymanej kwoty.

Jak uzyskać odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu?

Jak uzyskać należne świadczenie od ubezpieczyciela? Potrzebne będą przede wszystkim dowody, czyli szczegółowa dokumentacja. Zwykle ubezpieczyciel potrzebuje dostępu do dokumentacji medycznej oraz potwierdzającej wypadek (np. notatka policyjna czy protokół BHP w razie wystąpienia zdarzenia na stanowisku pracy).

Obecnie zgłoszenie zdarzenia jest dosyć łatwe – zwykle jest to możliwe poprzez formularz online, e-mail czy telefon, a nawet SMS. Dostępność poszczególnych metod zależy jednak od ubezpieczyciela.

Jak odwołać się od decyzji o wypłacie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?

Zgłosiłeś ubezpieczycielowi wypadek, ale odmawia on wypłaty odszkodowania lub znacząco zaniża jego kwotę? Możesz odwołać się od decyzji. Najczęściej przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania są:

  • powstanie uszczerbku na zdrowiu w wyniku zdarzenia podlegającego wykluczeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela,
  • brak terminowego opłacania składek za polisę,
  • wystąpienie zdarzenia w okresie obowiązywania karencji ustalonej w umowie,
  • przekroczenie limitu świadczeń.

Jeśli jednak uznasz, że towarzystwo się pomyliło, możesz złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela za uszczerbek na zdrowiu. Musi to być dokument dokładnie przedstawiający zaistniałą sytuację i wszystkie potrzebne dane. Należy do niego ponownie dołączyć kompletną dokumentację wypadku. Na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela masz aż 3 lata, jednak im szybciej to zrobisz – tym szybciej otrzymasz ponowną decyzję.

Co zrobić, gdy ponownie będzie niesatysfakcjonująca? Wówczas w rozwiązaniu sporu z ubezpieczycielem pomoże Rzecznik Finansowy. To instytucja, która powinna Ci pomóc uzyskać należne odszkodowanie.

Artykuły sponsorowane

reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty