Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 3.10.2022; Wtorek 4.10.2022 (3 min. 14 sek.); Środa 5.10.2022 (5 min. 21 sek.); Czwartek 6.10.2022 (7 min. 50 sek.); Piątek 7.10.2022 (10 min. 24 sek.); Sobota 8.10.2022 (13 min. 57 sek.); Niedziela 9.10.2022 (15 min. 46 sek.)
Poniedziałek 3.10.2022
Poniedziałek potwierdził, że Szczecin jest liczącym się miastem nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jednak na początek informacja dotyczącą żywności.
Doktor Arkadiusz Malkowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przekazał, że w Polsce jedzenia nie zabraknie, ale sytuacja związana z produkcją żywności, co roku jest trudniejsza miedzy innymi przez suszę. Dlatego właśnie teraz jest tak ważne, aby w końcu przestać marnować jedzenie.
- Polska, przeciętna rodzina wyrzuca do śmieci co tydzień 5 kilogramów żywności. Nawet nie chodzi o ten element ekonomiczny, że zapłaciliśmy za żywność, ale zużyliśmy całą masę zasobów. Na wyprodukowanie kilograma mięsa wołowego idą hektolitry wody, cała masa energii. Summa summarum to wszystko ląduje na śmietniku - tłumaczył Arkadiusz Malkowski.
Extra

Szczecin zaznaczył swoją obecność na 85. Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Na tym najważniejszym święcie amerykańskiej Polonii Chór dziecięcy "Don Diri Don" Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wziął udział w słynnym przemarszu 5. Aleją na czele z Gwardią Honorową nowojorskiej Policji i straży pożarnej. W poniedziałek dyrygent chóru profesor Dariusz Dyczewski powiedział o niedzielnym wydarzeniu.
- Cały Nowy Jork był okrzyknięty stolicą Polski, bo wszyscy chodzili w biało-czerwonych koszulkach z flagami. Na trybunie honorowej dzieci śpiewały między innymi pieśni ludowe. Byliśmy ubrani w koszulki "Don Diri Don", ale także w koszulki z napisem Radio Szczecin. To dla nas niebywały zaszczyt - powiedział profesor.
Extra

Za prawie 300 milionów złotych powstanie przy szpitalu na Unii Lubelskiej w Szczecinie Uniwersyteckie Centrum Zabiegowe dla Dzieci. Nowoczesny budynek ma powstać w ciągu trzech lat na miejscu lądowiska przed szpitalem, a lądowisko zostanie przeniesione na dach budynku.
Dyrektor szpitala Konrad Jarosz przekazał, że w obiekcie będzie prowadzone leczenie chorób rzadkich wśród dzieci oraz będą wykonywane zabiegi.
Pieniądze na inwestycje pochodzą z tzw. Funduszu Medycznego. Leszek Dobrzyński poseł Prawa i sprawiedliwości podkreślił, że Budowa będzie dofinansowana największą kwotą, jaką można jednorazowo dostać z funduszu.
- Co roku 4 miliardy złotych z budżetu państwa zasila ten fundusz. 300 mln złotych to maksymalna kwota dofinansowania, jaką można uzyskać.
Wtorek 4.10.2022
W Extra Przeglądzie Tygodnia czas na wydarzenia wtorkowe, które miały wspólny mianownik „poprawa bezpieczeństwa”.
W Szczecinie system monitoringu zostanie powiększony o 400 nowych kamer. Tak więc liczba kamer w mieście zwiększy się ze 180 do 580. Jednak nowy monitoring to nie tylko kamery, ale także system inteligentnej analizy obrazu: ruchu drogowego, zgromadzeń czy pozostawionych przedmiotów. Koszt inwestycji to ponad 13 milionów złotych.
Extra

Na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych kandydatów do służby w policji. Garnizon zasiliło tym razem sześćdziesięciu funkcjonariuszy (24 policjantki i 36 policjantów).
W trakcie uroczystości Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski podkreślił, że służba w tej formacji jest bardzo trudna i odpowiedzialna.
- Dzisiaj ta służba jest zdecydowanie bardziej wymagająca; pokazała to pandemia, pokazała sytuacja wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej, gdzie uczestniczyli policjanci również z garnizonu zachodniopomorskiego; bronili - mówiąc wprost - polskiej granicy i polskich interesów narodowych - wyliczał wojewoda.
Od początku roku garnizon zachodniopomorskiej policji zasiliło 112 nowych funkcjonariuszy i co istotne nabór wciąż trwa.
Extra

Teraz region. Kierowcy mogą już korzystać z całej obwodnicy Trzebiatowa. Podczas oficjalnego otwarcia ostatniego jej odcinka Olgierd Geblewicz marszałek województwa zachodniopomorskiego podkreślił
- Dzięki tej inwestycji ruch tranzytowy został wyprowadzony poza miasto. To ułatwienie dla zmotoryzowanych, bezpieczeństwo i mniej uciążliwości dla mieszkańców.
Obwodnica Trzebiatowa kosztowała 57 milionów złotych. Dofinansowanie z funduszy UE wyniosło około czterdziestu pięciu milionów złotych.
Środa 5.10.2022
W Extra Przeglądzie Tygodnia kolej na środę, a tutaj informacje dotyczące pewnych tabletek, nowego dowódcy oraz SKM.
Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski przekazał, że w regionie mamy 2 miliony 600 tysięcy tabletek jodu potasu, na wypadek awarii elektrowni atomowej na Ukrainie.
- Mamy przygotowane 683 punkty bezpośredniej dystrybucji jodku potasu dla naszych mieszkańców. Tam będą te tabletki oczekiwać na sytuację, która jak wszystko wskazuje, nigdy nie nastąpi – powiedział wojewoda.
Jodek potasu ma uniemożliwić wnikanie jodu radioaktywnego do organizmu, ale nie wolno go przyjmować profilaktycznie. W sytuacji zdarzenia radiacyjnego tabletki będą rozdawane powszechnie.
W samym Szczecinie przygotowano 70 punktów dystrybucji tabletek i wykaz tych punktów jest dostępny na stronie wiadomości.szczecin.eu. Natomiast miejsca dystrybucji tabletek na terenie całego województwa zachodniopomorskiego znajdziecie na stronie szczecin.uw.gov.pl
Extra

Przed siedzibą Dowództwa 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej imienia Bolesława Krzywoustego odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia dywizją.
Dotychczasowy Dowódca doktor Dariusz Parylak, który będzie szefem sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych swoje obowiązki przekazał generałowi brygady Szymonowi Koziatkowi, który do tej pory był Szefem Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.
Nowy dowódca Szymon Koziatek z dumą podkreślił
- Jest to duże wyzwanie, ale jest to zaszczyt i przyjemność dowodzenia taką jednostką.
Extra

Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego przekazało ważną informację!
Stowarzyszenie działając jako Lider i Beneficjent Projektu Budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (SKM) z sukcesem doprowadziło do aneksowania umowy o dofinansowanie inwestycji, dzięki czemu już nie grozi utrata dofinansowania tego strategicznego dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego przedsięwzięcia.
Generalnie projekt został podzielony na dwie fazy i tak do końca 2023 roku oddane mają być odcinki łączące Szczecin ze Stargardem, Gryfinem i Goleniowem. Natomiast do końca 2025 roku oddana do użytku ma być linia do Polic.
Koszt budowy SKM aktualnie wynosi ponad 1,184 miliona złotych, z czego przyznane już dofinansowanie środkami pomocowymi to 512 milionów złotych, a wnioskowane na fazę II to 307 milionów złotych.

Czwartek 6.10.2022
Po przerwie wracamy do Extra Przeglądu Tygodnia i od razu przechodzimy do czwartku, a tutaj szczeciński magistrat uspokaja, świnoujski oszczędza, a kołobrzeski planuje.
W związku z pojawiającymi się pytaniami szczeciński magistrat przekazał wszem i wobec, że uczniowie którzy jeszcze nie przedłużyli uprawnień dających możliwość bezpłatnego podróżowania komunikacją miejską ciągle mają taką możliwość. Upoważnienie nadawane jest do 30 września, ale formalności można dopełnić w każdym momencie. Tak więc aby dalej móc podróżować autobusami i tramwajami bez biletu należy udać się z podbitą na nowy rok szkolny legitymacją do Punktów Obsługi Klienta ZDiTM.
Extra

W celu zredukowania opłat za energie elektryczną w Świnoujściu po godzinie 23 będzie wyłączana cześć oświetlenia w mieście. Rzecznik prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz przekazał, że o tych oszczędnościach zadecydowali sami mieszkańcy.
- Ogłosiliśmy ankietę na stronie swinoujscie.pl, w której wzięło udział prawie 350 osób. Najbardziej opowiedzieli się za tym, by wyłączać oświetlenie w Parku Zdrojowym i w parkach. Chodzi o godziny po 23 i do 5 rano. Wyłączenia świateł na promenadzie, a także wyłączanie niektórych świateł na ulicach – podkreślił rzecznik.
I faktycznie mieszkańcy Świnoujścia są na TAK.
- Jestem na tak, nawet w mniejszych miejscowościach latarnie są wyłączone, bądź też co druga wyłączona, więc to nie robi problemu.
- To są dobre oszczędności. W takie ciężkie czasy trzeba oszczędzać prąd, bo nie wiadomo, co nas czeka w zimie.
- To nie tylko wpływa pozytywnie na nasze portfele, ale też na naszą planetę.
Extra

Władze Kołobrzegu planują odnowić zaniedbane bulwary i już podpisały umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla odcinka położonego pomiędzy mostami na ulicy Kamiennej i Łopuskiego. Rzecznik Urzędu Miasta Michał Kujaczyński, przekazał, że mieszkańcy będą mieli wpływ na przygotowywany projekt.
- W trakcie wykonywania poszczególnych elementów, na pewno będziemy prowadzili konsultacje z mieszkańcami. Ponieważ te tereny przy Parsęcie są od dawna zostawione nierewitalizowane i czas to zmienić – powiedział rzecznik.
Przyszły wygląd bulwarów wokół Parsęty powinien być znany w połowie przyszłego roku.
Piątek 7.10.2022
W Extra Przeglądzie Tygodnia czas na piątek, podczas którego Szczecin kolejny raz potwierdził swoją światową pozycję w kwestiach medycznych, ale to nie jedyne piątkowe wydarzenie o którym warto wiedzieć.
Szczeciński magistrat przekazał, że na budowie nowego schroniska dla bezdomnych psów i kotów wszystko idzie zgodnie z planem i już trwają już prace wykończeniowe wewnątrz pawilonów, a także ruszyły prace związane z zagospodarowaniem terenu.
W nowym schronisku będą komfortowe i bezpieczne boksy dla zwierząt, a co ważne każdy boks dla psów posiada zadaszony i ogrodzony wybieg. Ponadto w schronisku będą gabinety weterynaryjne, szpital z salą operacyjną, pomieszczenia do spotkań adopcyjnych oraz edukacyjnych oraz ogólnodostępny wybieg z urządzeniami dla psów. Obiekt pomieści 80 psów oraz 60 kotów.
Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta przekazała, że planowany termin zakończenia budowy to koniec listopada, a jej koszt to ponad 15 milionów złotych.
Extra

Dwa samochody terenowe oraz różnego rodzaju sprzęt do wykrywania skażeń trafił do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Szymon Narożański z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska podkreślił znaczenie analizatorów.
- Analizator do mierzenia substancji w powietrzu, może jednocześnie sprawdzać ich do 50, a posiada bibliotekę na 72 substancje.
Koszt zakupu sprzętu i pojazdów to ponad 800 tysięcy złotych.
Extra

A teraz najważniejsza informacja dnia. Oficjalnie został otwarty Ośrodek Medycznych Technologii 3D Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach w Szczecinie. Dodam pierwszy i jedyny taki ośrodek w Polsce.
Zastosowana technologia w nowym ośrodku pozwala tworzyć trójwymiarowe modele organów konkretnego pacjenta z odwzorowaniem anatomicznej struktury danego narządu, a więc miedzy innymi koloru, giętkości, twardości.
Michał Kargul, lekarz stażysta podkreślił, że to wszystko pozwala lekarzowi precyzyjnie przygotować się do operacji, a samemu pacjentowi zrozumieć swoją chorobę.
Patryk Skórka, członek projektu zwrócił też uwagę na innowacyjne okulary, które również są bardzo pomocne w pracy lekarza oraz pozwalają zobaczyć pacjentowi trójwymiarowy obraz medyczny.
Ośrodek składa się z pracowni Druku 3D i Mieszanej Rzeczywistości oraz Pracowni Symulatorów Chirurgicznych.
Sobota 8.10.2022
W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do soboty, a tutaj mamy komunikat wojskowy oraz nową tablice pamiątkową.
12. Brygada Zmechanizowana w Szczecinie informuje, startuje akcja ,,Trenuj z wojskiem”. Są to jednodniowe szkolenia wojskowe podczas, których jest przewidziana nauka podstaw walki wręcz, strzelania z broni palnej, pierwszej pomocy czy topografii.
Porucznik Irena Paczuk-Krawczak
- Zapraszamy na jednodniowe, bezpłatne szkolenia do 12. Brygady Zmechanizowanej. Szkolenia odbędą 22 października i 19 listopada się na strzelnicy Krzekowo.
Liczba miejsc jest ograniczona, wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.
Extra

Pamiątkowa tablica upamiętniająca amerykańskich lotników ze zestrzelonego bombowca w 1944, została odsłonięta w miejscowości Stolec w gminie Dobra.
Bogna Budyłowska z Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie.
- Amerykański bombowiec Forteca w 1944 roku już bez załogi, załoga wcześniej się ewakuowała z samolotu. Po latach były prowadzone różne poszukiwania. Wydobywane poszczególne kawałki tego samolotu. Między 2016 a 2020 rokiem parę osób, pasjonatów historii wpadło na pomysł, żeby kontynuować te poszukiwania. Wydobyliśmy dość sporo artefaktów i wpadliśmy wtedy na pomysł, żeby zakończyć akcję postawieniem tablicy pamiątkowej, żeby przybliżyć ludziom kawałek historii tego terenu.
Tablica znajduje się na plaży przy jeziorze Stolsko.
Niedziela 9.10.2022
Zbliżamy się już do końca audycji Extra Przegląd Tygodnia, ale pozostała nam do omówienia niedziela, a tutaj ważna informacja w rozkładzie szczecińskiej komunikacji miejskiej nastąpiły kolejne zmiany.
Podstawowa częstotliwość kursowania linii tramwajowych wynosić będzie 15 minut zamiast dotychczasowych 12 minut, ale w dni powszednie w godzinach szczytu częściej kursować będą tramwaje linii numer 7 (co 7/8 minut zamiast co 12 minut), linii numer 10 (co 15 minut zamiast co 24 minuty) oraz linii numer 12 (co 5–10 minut zamiast co 12 minut).
Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie przekazała, że w celu skoordynowania linii autobusowych z liniami tramwajowymi, wprowadzone zostały zmiany w kursowaniu linii 102, 103, 106 i dodatkowo w kursowaniu linii 806 i 812.
Nowy rozkład jazdy jest dostępny na stronie zditm.szczecin.pl
Extra

I na koniec jeszcze jedna informacja. Woliński Park Narodowy poszukuje imienia dla młodej żubrzycy. Zgodnie z tradycją imiona dla żubrów urodzonych w Zagrodzie Pokazowej Żubrów muszą zaczynać się na sylabę "po" od angielskiego słowa "Poland".
Osoba, której propozycja wygra, otrzyma tytuł "Ojca chrzestnego" lub "Matki chrzestnej" żubrzątka, dyplom oraz rodzinne zaproszenie do odwiedzin Zagrody Pokazowej Żubrów.
Propozycje można przesyłać do 19 października. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Wolińskiego Parku Narodowego.
 

Zobacz także

2023-11-13, godz. 23:26 Extra Przegląd Tygodnia 13.11.2023 To był kolejny świąteczny tydzień, choć tym razem święto przypadło w sobotę. » więcej 2023-11-06, godz. 23:36 Extra Przegląd Tygodnia 6.11.2023 To był tydzień z przerwą świąteczną w środku, ale działo się w Szczecinie i w regionie nie tylko świątecznie i refleksyjnie. » więcej 2023-10-30, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 30.10.2023 Czy wyniki wyborów zdominowały kolejne dni? My już wiemy, teraz kolej na Was. » więcej 2023-10-23, godz. 23:27 Extra Przegląd Tygodnia 23.10.2023 Wyniki wyborów zdominowały miniony tydzień, ale zapewniam, że ciekawych i ważnych wydarzeń było dużo więcej. » więcej 2023-10-16, godz. 23:20 Extra Przegląd Tygodnia 16.10.2023 Wyjątkowo złamaliśmy schemat audycji i skupiliśmy się tylko na niedzielnych wyborach. » więcej 2023-06-26, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 26.06.2023 Prezydent Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego z absolutorium, ale zapewniam to nie jedyne ważne wydarzenia ubiegłego tygodnia, które… » więcej 2023-06-19, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 19.06.2023 Miniony tydzień przyniósł nam wydarzenia zarówno pozytywne jak i negatywne, ale na szczęście tych pozytywnych było zdecydowanie więcej. » więcej 2023-06-05, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 5.06.2023 Ubiegły tydzień obfitował w istotne wydarzenia dla naszego regionu, a nasza redakcja jak zawsze przypomina te najciekawsze, aby nic ważnego Wam nie umknę… » więcej 2023-05-29, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 29.05.2023 Pogoda w miniony weekend była dość słoneczna – napawająca optymizmem, jak mówili sami mieszkańcy. A czy wydarzenia minionego tygodnia były równie optymistyczne?… » więcej 2023-05-22, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 22.05.2023 Szczecińskie juwenalia zakończyły się pełnym sukcesem – to chyba każdy wie, ale ważnych i ciekawych tematów, o których warto wiedzieć było dużo … » więcej
12345