Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Dwa artykuły ustawy o zgromadzeniach są zgodne z Konstytucją RP, uznał Trybunał Konstytucyjny. W przypadku trzeciego postępowanie umorzono. Sędziowie rozstrzygali w czwartek wniosek prezydenta; Andrzej Duda zaskarżył trzy przepisy ustawy, która wprowadza termin zgromadzeń cyklicznych.
Prezydent miał zastrzeżenia wobec zapisów, które nie pozwalają zaskarżyć decyzji wojewody o zakazie zgromadzenia i przepisy o zakazie organizowania innych w miejscu zgromadzeń cyklicznych, które mogłyby działać wstecz. Trybunał uznał dwa pierwsze przepisy za zgodne z Konstytucją RP. Rozprawie przewodniczyła sędzia Julia Przyłębska.

- Orzeczenie zapadło większością głosów. Pod wyrokiem znajdują się właściwe podpisy. Zdanie odrębne do wyroku zgłosili sędziowie: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski w zakresie umorzenia postępowania, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz - stwierdziła sędzia Julia Przyłębska.

Czterech z jedenastu sędziów zgłosiło zdanie odrębne. Między innymi sędzia Leon Kieres.

- Nie zgadzam się z rozstrzygnięciem w tym zakresie, ponieważ moim zdaniem zarzucany we wniosku brak środka zaskarżenia zarządzeń zastępczych o zakazie zgromadzenia stanowi pominięcie ustawodawcze, a nie jak stwierdził Trybunał zaniechanie, które nie podlega rozpatrzeniu przez TK. W mojej ocenie nie zachodzą przesłanki do uznania za zgodne tego postanowienia, a Trybunał uchylił się od obowiązku merytorycznego zbadania zaskarżonego przepisu - tłumaczy Kieres.

Troje sędziów w zdaniu odrębnym zwróciło uwagę na ukształtowanie składu sędziowskiego.
Małgorzata Pyziak-Szaflicka uważa, że budzi on wątpliwości.

- Uzasadnieniem dla niedopuszczenia do orzekania sędziów Stanisława Rymara, Piotra Tulei, Marka Zubika jest złożony przez prokuratora generalnego w dniu 11 stycznia 2017 roku wniosek o kontrolę konstytucyjności wyboru tychże sędziów przes Sejm - w listopadzie 2010 roku. Wniosek ten nie został do dziś rozpoznany, chociaż zarzut w nim sformułowany wydaje się pozbawiony podstaw faktycznych i prawnych - dodawała Pyziak-Szaflicka.

Ustawa o zgromadzeniach autorstwa PiS została przyjęta w grudnia 2016 roku. Nowelizację ustawy do trybunału skierował prezydent Andrzej Duda. Zgłosił on wątpliwości do zapisu o zgromadzeniach cyklicznych, braku możliwości odwołania od decyzji wojewody oraz do wprowadzenia rozwiązań z mocą wsteczną.
Sędzia Julia Przyłębska: - Orzeczenie zapadło większością głosów. Pod wyrokiem znajdują się właściwe podpisy. Zdanie odrębne do wyroku zgłosili sędziowie: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski w zakresie umorzenia postępowania, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Sła
Czterech z jedenastu sędziów zgłosiło zdanie odrębne. Między innymi sędzia Leon Kieres.
Troje sędziów w zdaniu odrębnym zwróciło uwagę na ukształtowanie składu sędziowskiego. Małgorzata Pyziak-Szaflicka uważa, że budzi on wątpliwości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty