Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Gazociąg Baltic Pipe. Mat. PGNiG
Gazociąg Baltic Pipe. Mat. PGNiG
Premierzy Polski i Danii Beata Szydło i Lars Lokke Rasmussen podpisali w Kopenhadze memorandum w sprawie realizacji gazociągu Baltic Pipe. Połączenie ma umożliwić Polsce dostęp do złóż błękitnego paliwa na szelfie norweskim. Według założeń, gaz z Norwegii poprzez Baltic Pipe popłynie do naszego kraju w 2022 roku.
- Dla Polski to jest bardzo ważna inwestycja, to jest kwestia związana z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też całego naszego regionu - zaznaczyła premier Beata Szydło.

W podpisanym przez szefów rządów memorandów podkreślono polityczne wsparcie władz obu państw dla Baltic Pipe. Obie strony zauważają, że studium wykonalności gazociągu zawiera wzajemne korzyści. Zarówno Polska, jak i Dania liczą na pozytywne efekty, uruchomionej 6 czerwca, procedury open season, która ma potwierdzić ekonomiczne uzasadnienie tego norwesko-duńsko-polskiego przedsięwzięcia.

W memorandum zauważono też potrzebę stworzenia międzyrządowego porozumienia w sprawie inwestycji. Obie strony zobowiązały się ponadto do wsparcia rodzimych spółek odpowiedzialnych za Baltic Pipe, czyli Gaz-Systemu i Energinet. Warszawa i Kopenhaga podkreśliły też, że końcowe decyzje inwestycyjne powinny zapaść w 2018 roku, tak by sfinalizować projekt Baltic Pipe 4 lata później.

Premier powiedziała, że rząd chce rozwoju polsko-duńskich relacji gospodarczych. Jak przypomniała, ważnym elementem dzisiejszej wizyty będzie seminarium inwestycyjne, współorganizowane wraz z Konfederacją Duńskiego Przemysłu.

- Chcielibyśmy, żeby te relacje były jeszcze silniejsze, żebyśmy mogli realizować więcej projektów gospodarczych, by (...) polskie firmy mogły inwestować w Danii - zadeklarowała szefowa polskiego rządu.

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen zwrócił uwagę na znaczenie gazowego połączenia Baltic Pipe.

- W ubiegłym tygodniu osiągnęliśmy niezwykle ważny kamień milowy, zgadzając się na uruchomienie tzw. procedury open season. Mam szczerą nadzieję, że ten projekt wraz z odpowiednimi decyzjami zostanie zrealizowany, co będzie ważne dla Polski i Europy - powiedział.

Lars Lokke Rasmussen podkreślił, że Warszawa i Kopenhaga jako unijni partnerzy, członkowie NATO i sąsiedzi mają wiele wspólnych interesów.

- Polska i Dania żałują, że Wielka Brytania wychodzi z UE. Tracimy naprawdę silnego partnera, co oznacza, że reszta z nas musi się trzymać jeszcze bliżej siebie i bliżej z sobą współpracować - ocenił szef duńskiego rządu.

Polityk zwrócił też uwagę, że Polska jest coraz bardziej istotnym rynkiem dla jego kraju. Jak dodał, rolą polityków jest przezwyciężanie barier w rozwoju handlu.
Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty