Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Komisja Europejska. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Komisja Europejska. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Komisja Europejska zaproponowała przyjęcie kolejnych 50 tysięcy uchodźców przez unijne kraje, ale na zasadzie dobrowolności, a nie zobowiązania. W Brukseli opublikowano nowe propozycje dotyczące problemu migracji.
Potwierdziły się nieoficjalne informacje, że Komisja odchodzi od wywierania presji na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców przez kraje członkowskie. Unijni urzędnicy przyznają, że zbyt duże były straty polityczne, na przykład powstałe podziały we Wspólnocie, a niewielkie zyski. Bruksela pozostawia więc unijnym państwom decyzję o przyjęciu uchodźców i deklaruje pół miliarda euro na ten cel.

Ponadto Komisja skupia się na lepszej ochronie granic zewnętrznych Unii, a także na skuteczniejszych powrotach. Chodzi o deportacje tych osób, których wnioski o azyl został odrzucone. Mają oni być odsyłani do krajów pochodzenia pod groźbą wstrzymania unijnych programów pomocy dla tych krajów.

Nowe propozycje na walkę z kryzysem migracyjnym zbiegają się w czasie z wygaśnięciem dwuletniego programu relokacji. Jesienią 2015 roku zdecydowano o przyjęciu 120 tysięcy osób, do tej pory rozesłano do państw członkowskich nieco ponad 29 tysięcy.

Komisja nie zdecydowała się na przedłużenie programu. To oznacza, że migranci, którzy od dziś będą docierać do Włoch i Grecji nie będą objęci relokacją. Zatem ciężar przyjęcia i rozpatrzenia wniosków o azyl spada ponownie wyłącznie na władze w Rzymie i Atenach. Komisja Europejska podkreśliła, że w przyszłości Unia musi odejść od postępowania "ad hoc" w reakcji na kryzysy migracyjne i powinna uzgodnić nowe zasady dotyczące harmonizacji prawa azylowego.

Bruksela zaapelowała do państw członkowskich o przyspieszenie prac nad przepisami w tej sprawie. Projekt przygotowany przez Komisję w ubiegłym roku wywołał kontrowersje, bo zaproponowała ona wtedy stały, automatyczny podział uchodźców i kary za odmowę - 250 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Teraz Komisja mówi, że jest skłonna do kompromisu.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty