Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Transporter opancerzony "Rosomak". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Transporter opancerzony "Rosomak". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Do tej pory chęć udziału w rozmowach na temat rozwijania zdolności obronnych Wspólnoty wyraziło ponad 20 krajów.
W poniedziałek na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych i obrony w Brukseli ma to być oficjalnie potwierdzone. Wtedy ministrowie podpiszą deklarację, a na europejskim szczycie w przyszłym miesiącu zacieśniona współpraca wojskowa zostanie uruchomiona. W ramach tej współpracy mają być finansowane wspólne projekty i rozwijane nowe technologie wojskowe.

W przeszłości Polska sceptycznie patrzyła na ściślejszą współpracę w dziedzinie obronności. Deklarowała wprawdzie, że jest zainteresowana ambitną polityką wojskową, ale obawiała się powielania zadań NATO, a także tego, że kontrakty na projekty obronne będzie otrzymywała niewielka grupa wybranych państw. Na czerwcowym szczycie premier Beata Szydło mówiła, że Polska dołączy, ale pod pewnym warunkami. Chodziło o gwarancje, że nowa polityka obronna nie byłaby konkurencyjna dla NATO i by pieniądze z europejskiego funduszu obronnego były dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla przemysłów zbrojeniowych największych krajów.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty