Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Amerykański rakietowy system ziemia-powietrze MIM-104 Patriot. Fot. www.raytheon.com
Amerykański rakietowy system ziemia-powietrze MIM-104 Patriot. Fot. www.raytheon.com
Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej Patriot.
Departament Stanu poinformował, że potencjalna wartość kontraktu może wynieść do 10,5 miliarda dolarów. Kwota ta jednak będzie najprawdopodobniej znacznie niższa.

Departament przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży Patriotów Polsce. Potencjalny kontrakt dotyczy czterech stacji radiolokacyjnych AN/MPQ-65, czterech stacji kierowania ogniem, szesnastu wyrzutni M903 oraz 208 rakiet najnowszej generacji PAC-3. W skład pakietu wchodzi także wiele innych elementów systemu, w tym oprogramowanie, generatory, rakiety testowe i części zamienne.

Departament Stanu USA oszacował, że w raz z dodatkowym wyposażeniem oraz szkoleniami cena pakietu może sięgnąć 10 miliardów 500 milionów dolarów. Podana przez Amerykanów wartość kontraktu, który będzie realizowany w dwóch etapach, jest jednak ceną maksymalną.

- Będziemy współdziałać z rządami Polski i USA, aby doprowadzić do sprzedaży systemów Patriot za satysfakcjonującą obie strony cenę - oświadczył koncern zbrojeniowy Raytheon, który jest producentem systemu. Polski resort obrony podkreślił, że ma doświadczenie w negocjowaniu tego typu kontraktów. Rzecznik prasowy MON ppłk. Anna Pęzioł-Wójtowicz jako przykład podała negocjacje w sprawie zakupu pocisków rakietowych JASSM. Ówczesna notyfikacja opiewała na 500 mln USD a po negocjacjach ostateczna kwota umowy była o 48 procent niższa.

- Prawdopodobnie za 15 dni Polska dostanie od Amerykanów projekt umowy w sprawie zakupu systemów obrony przeciwrakietowej Patriot - twierdzi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Wiceszef MON mówił w TVP Info, że negocjacje w sprawie ceny transakcji dopiero nastąpią.

- Na pewno zrobiliśmy bardzo ważny krok, żeby elementy systemu Patriot były w Polsce. Projekt umowy musi trafić do podpisania w Polsce i wtedy nasi urzędnicy linijka po linijce będą analizowali czy bierzemy takie rozwiązanie czy szukamy zamiennych rozwiązań. Jesteśmy na ostatniej prostej - podkreślił Kownacki.

Zgodnie z amerykańskim prawem Kongres musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze eksportu uzbrojenia znaczącej wartości. W przypadku państw członkowskich NATO okres ten wynosi 15 dni. Jeśli Kongres w tym czasie nie wyrazi sprzeciwu to transakcja może być realizowana. W przypadku naszego kraju sprzeciw jest praktycznie nieprawdopodobny. Zakupowi amerykańskich rakiet przez Polskę ma towarzyszyć oferta offsetowa, której szczegóły zostaną uzgodnione w drodze dalszych negocjacji.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).
- Prawdopodobnie za 15 dni Polska dostanie od Amerykanów projekt umowy w sprawie zakupu systemów obrony przeciwrakietowej Patriot - twierdzi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Wiceszef MON mówił w TVP Info, że negocjacje w sprawie ceny transa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty