Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydenci Polski i Izraela spotkają się w czwartek w Oświęcimiu. Andrzej Duda i Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W planie wizyty przewidziano też dwustronne spotkanie prezydentów i wspólne oświadczenia dla mediów. Następnie obaj prezydenci przejdą sprzed bramy, na której widnieje napis "Arbeit Macht Frei" do byłego obozu Birkenau.
Jak przyznaje szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski, rozmowy przywódców w wąskim gronie będą okazją do poruszenia "tematów trudnych". Kryzys w relacjach polsko-izraelskich wywołała nowelizacja ustawy o IPN, która wprowadza kary za fałszywe przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności na przykład za zbrodnie hitlerowskich Niemiec. Izrael obawia się, że rozwiązania zablokują działalność naukową czy swobodę głoszenia świadectw przez ocalałych z Holokaustu.

Krzysztof Szczerski ocenił, że to prezydencki wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN "umożliwił" dyskusję nad tymi przepisami. Według szefa gabinetu prezydenckiego, należy "wysłuchać i zrozumieć" słusznych wrażliwości ze strony izraelskiej.

Według prezydenckiego ministra, udział prezydentów Polski i Izraela w Marszu Żywych to nie tylko oddanie hołdu ofiarom niemieckiego obozu, ale też szansa na wygłoszenie przesłania do młodych uczestników wydarzenia. - Edukacja młodzieży o Holokauście jest bardzo potrzebna do tego, by nie mieszać prawd z pogłoskami, tylko żeby bardzo wyraźnie dać sygnał o tym, że prawda, jej poszukiwanie i dbanie o nią, bycie jej strażnikiem jest równoległe z koniecznością walki z kłamstwem na temat Holokaustu, każdego wydarzenia historycznego - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że doświadczenie niemieckiego nazizmu na nowo splotło relacje polsko-żydowskie. Jak dodał, ten system nie tylko zniszczył polskie państwo, ale przez to był w stanie rozpocząć eksterminację narodu żydowskiego. - Państwo polskie zawsze wspierało w czasie wojny ludność polską i polskich obywateli narodowości żydowskiej - powiedział Szczerski.

Prezydenci Duda i Rivlin podczas Marszu Żywych zapalą znicze przed Ścianą Śmierci i odwiedzą Pawilon Żydowski w Bloku 27 na terenie byłego obozu Auschwitz I. Na zakończenie przewidziano wystąpienia przywódców przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince.

Wydarzenie, z licznym udziałem młodzieży, głównie żydowskiej, jest organizowane w 30. rocznicę Marszu Żywych, który został zapoczątkowany w 1988 roku. Przemarsz odbywa się w Dniu Pamięci Holokaustu, zwanym po hebrajsku Jom ha-Szoa.
Relacja Karola Darmorosa/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty