Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Porozumienie Zawodów Medycznych zorganizowało w piątek akcję protestacyjną pod hasłem "Czarny piątek. Czujemy się oszukani". W ramach protestu zrzeszeni w Porozumieniu diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, psycholodzy, technicy radioterapii, ratownicy medyczni i pielęgniarki, będą pracować w czarnych koszulkach lub z czarnymi opaskami na fartuchach.
Monika Mazur - przewodnicząca Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Techników Radioterapii powiedziała, że pracownicy medyczni czują się oszukani, bo zapowiedzi ministra nie są realizowane. Nakłady na służbę zdrowia, które miały rosnąć dynamicznie, nie wzrastają. Kolejki, które miały się zmniejszać do diagnostyki medycznej, wydłużają się. Czujemy się też oszukani, że minister nie prowadzi on dialogu ze wszystkimi zawodami medycznymi, tylko z rezydentami - dodała.

Monika Mazur zapewniła, że podczas akcji nie ucierpią pacjenci. Będzie to protest symboliczny, podczas którego zostaną wywieszone plakaty z postulatami i będą rozdawane ulotki.

Według zapowiedzi organizatorów w proteście wezmą udział pracownicy kilkuset szpitali, przychodni i sanatoriów. Jeżeli akcja nie przyniesie rezultatu, związkowy nie wykluczają zaostrzenia protestu.

Porozumienie Zawodów Medycznych skupia związki zawodowe reprezentujące m.in. ratowników, pielęgniarki, fizjoterapeutów, diagnostów i lekarzy. Podczas akcji protestacyjnej w ubiegłym roku domagali się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procent PKB w ciągu 3 lat oraz podwyżek płac oraz poprawy warunków pracy. Rząd w tym tygodniu przyjął projekt ustawy przyspieszający wzrost nakładów na zdrowie do 6 procent PKB do 2024 roku.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że nie do końca wie, jakie są powody protestu. Zapewnił, że prowadzi dialog z różnymi środowiskami medycznym i związkami zawodowymi. Dodał, że rząd przyjął w tym tygodniu nowelizację ustawy zwiększającej nakłady na zdrowie do 6 procent PKB w 2024 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty