Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Jednocześnie Kancelaria Prezydenta wyjaśniła wątpliwości związane z artykułem 22 ustępem 2 ustawy. Chodzi o przepis dający osobom biorącym udział w konkursie na sędziego Sądu Najwyższego możliwość uzupełnienia dokumentów w ciągu siedmiu dni. W tej sprawie ustawa odsyła do nieistniejącego artykułu 31 paragraf 2.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że Kancelaria konsultowała skutki tego zapisu z prawnikami Sejmu i Senatu, a także Krajową Radą Sądownictwa. - On w praktyce nie ma tak zwanej doniosłości prawnej. W szczegółowym wywodzie przedstawiliśmy, że ogłoszenie ustawy przed 29 lipca skutkuje tym, że to przepis podstawowy będzie znajdował zastosowanie. Znaczenia nie ma zaś przepis przejściowy - wyjaśniał minister.

Odnosząc się do ogólnej treści nowelizacji Paweł Mucha stwierdził, że regulacja "nie budzi wątpliwości konstytucyjnych". - Ustawa nie ma takich zapisów, które determinowałyby jej zawetowanie. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że zawarte tam działania służą reformie wymiaru sprawiedliwości. Proponowane zmiany to nadal jest kwestia i reformy Sądu Najwyższego, i porządkowania określonych zmian, które następują w zakresie szerszym jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości. Stąd taka decyzja prezydenta - precyzował Mucha.

Nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze Sejm przyjął w piątek. Senat zaakceptował je w środę. Zmienia ona między innymi procedurę wyboru I prezesa Sądu Najwyższego oraz kwestie obsady stanowisk w Sądzie Najwyższym.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że Kancelaria konsultowała skutki tego zapisu z prawnikami Sejmu i Senatu, a także Krajową Radą Sądownictwa.
Odnosząc się do ogólnej treści nowelizacji Paweł Mucha stwierdził, że regulacja "nie budzi wątpliwości konstytucyjnych".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty