Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Studio stacji ZDF w miejscowości Unterföhring. Fot. www.wikipedia.org / Florian Hurlbrink
Studio stacji ZDF w miejscowości Unterföhring. Fot. www.wikipedia.org / Florian Hurlbrink
Niemiecka telewizja ZDF zamierza odwołać się od wyroku krakowskiego sądu po zapoznaniu się z uzasadnieniem - podaje nadawca w oświadczeniu przekazanym Polskiemu Radiu.
W piątek sąd nakazał stacji m.in. przeprosiny 94-letniego żołnierza AK, Zbigniewa Radłowskiego, w związku z emisją serialu "Nasze matki, nasi ojcowie".

Telewizja ZDF w oświadczeniu stwierdza, że żałuje, iż sąd w Krakowie nie wziął pod uwagę wolności sztuki. W oświadczeniu stacja nie wspomina, że - zdaniem sądu - naruszyła dobra osobiste pozywającego, przedstawiając Armię Krajową jako organizację antysemicką. Niemieckie media przypominają, że już w 2013 roku ZDF w podobnym procesie tłumaczył, że film przedstawia fikcyjne postacie. Część mediów przypomina, że w 2018 roku Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe zniósł podobne wyroki niższych instancji w sprawie wytoczonej ZDF przez Karola Tenderę, byłego polskiego więźnia Auschwitz.

Piątkowa decyzja krakowskiego sądu zakończyła dwuletni proces wytoczony producentowi serialu i niemieckiej telewizji przez weteranów. Zdaniem 94-letniego Zbigniewa Radłowskiego, kapitana Armii Krajowej, który wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK wytoczył proces, film naruszył prawo do tożsamości narodowej, godności oraz wolności od mowy nienawiści.

Według powodów, w kilku scenach serialu, żołnierze Armii Krajowej zostali przedstawieni jako antysemici. Dlatego skarżący domagali się przeprosin i zadośćuczynienia. Krakowski sąd podzielił tę argumentację.

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" po emisji w Niemczech i w Polsce wywołał dyskusję dotyczącą sposobu przedstawienia w serialu Polaków oraz problemu odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej. W Polsce produkcję krytykowano nie tylko za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów, ale też za bagatelizowanie odpowiedzialności Niemców.
Relacja Waldemara Maszewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty