Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Na unijnym szczycie budżetowym w Brukseli pojawiła się propozycja przełamania impasu. Tę informację brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka potwierdziła u unijnych dyplomatów i urzędników.
Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom tak zwanej oszczędnej czwórki, czyli Austrii, Danii, Holandii i Szwecji, które domagają się znacznego ograniczenia wydatków w unijnym budżecie na lata 2021-2027.

Jeden z urzędników powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że szef Rady Europejskiej znalazł w unijnym budżecie oszczędności w wysokości prawie dwudziestu miliardów euro. Teraz - jak ustaliła Beata Płomecka - Komisja Europejska oblicza wpływ oszczędności na poszczególne polityki. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział naszej korespondentce, że znalezione oszczędności wykorzystują między innymi pulę jeszcze niezagospodarowaną, czyli 11-miliardowy margines i to pozwoli ochronić przed cięciami politykę spójności i rolną. Drugi dyplomata, na pytanie, gdzie są cięcia, odpowiedział "wszędzie, w każdym dziale".

Na razie jednak niczego nie ma oficjalnie na papierze. Przewodniczący Rady Europejskiej ma wkrótce rozdać najnowszą propozycję i wtedy każdy kraj będzie mógł obliczyć jakie koszty poniesie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty