Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W czwartek prezydent Zełenski zapowiedział, że od piątku Ukraina zablokuje możliwość powrotów Ukraińców do ojczyzny. źródło: https://twitter.com/zelenskyyua
W czwartek prezydent Zełenski zapowiedział, że od piątku Ukraina zablokuje możliwość powrotów Ukraińców do ojczyzny. źródło: https://twitter.com/zelenskyyua
Niejasna sytuacja z zapowiedzianym przez Ukrainę zamknięciem granic dla swoich obywateli w związku z zagrożeniem koronawirusem.
W czwartek prezydent Zełenski zapowiedział, że od piątku Ukraina zablokuje możliwość powrotów Ukraińców do ojczyzny. Tymczasem ukraińskie media przytaczają wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli ukraińskiego rządu, z których wynika, że granice - w ograniczonym zakresie - będą jednak otwarte dla ruchu osobowego.

Ukraińskie władze wysyłają niejednoznaczne komunikaty; w środę ukraiński premier, Denys Szmyhal zapowiadał, że połączenia osobowe będą całkowicie zamknięte dla wjeżdżających i wyjeżdżających. Następnie ukraiński szef dyplomacji, Dmytro Kułeba uściślił, że władze pozostawią możliwość powrotu Ukraińców własnymi samochodami i pieszo.

Coś innego wynika z czwartkowego wystąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który podkreślił, że Ukraina musi wybrać pomiędzy swoimi obywatelami za granicą i bezpieczeństwem Ukraińców w kraju i dlatego zamknie granice dla ruchu pasażerskiego, a tymi którzy zostaną poza granicami zaopiekują się ukraińscy dyplomaci.

Gdyby tak się jednak stało byłoby to sprzeczne z ukraińską konstytucją. Ograniczenia mają być wcielone w życie jeszcze w piątek.
Relacja Pawła Buszko (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty