Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pomnik Smoleński w Warszawie na Placu Piłsudskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomnik Smoleński w Warszawie na Placu Piłsudskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą miały charakter kameralny. Hołd ofiarom katastrofy oddadzą najważniejsze osoby w państwie. Głównym miejscem obchodów będzie Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
O godz. 8.41 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złoży wieńce przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

Obchody rządowe rozpoczną się o godz. 9.00 od złożenia przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie szef rządu w podobny sposób odda hołd ofiarom katastrofy spoczywającym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, a także na innych stołecznych nekropoliach. Także poszczególni ministrowie będą w ciągu dnia składać kwiaty i zapalać znicze w miejscach upamiętniających ofiary.

Skromne uroczystości odbędą się też w gmachach ministerstw, w których umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy.

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii obchody odbędą się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Rocznica katastrofy przypada w Wielki Piątek, więc nie będzie mszy świętej o godz. 8.00. która jest odprawiana 10. dnia każdego miesiąca.

Rządowy Tupolew rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Na pokładzie samolotu było 96 osób, w tym przedstawiciele władz państwowych. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego, parlamentarzyści oraz prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja leciała na uroczystości rocznicowe do Katynia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty