Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.spacex.com
Fot. www.spacex.com
W sobotę Amerykanie podejmą kolejną próbę wystrzelenia w kosmos rakiety Falcon 9 z załogową kapsułą Crew Dragon. Start zaplanowany jest na godzinę 21.22 naszego czasu.
Historyczna misja miała się rozpocząć w środę, ale została odwołana z powodu złej pogody. Powrót Stanów Zjednoczonych do lotów załogowych z własnego terytorium to wspólne przedsięwzięcie NASA i prywatnej firmy SpaceX.

W minioną środę wszystko było gotowe do startu. Do Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie przybył prezydent Donald Trump z rodziną i wiceprezydent Mike Pence z małżonką. Transmisję z przylądka Canaveral śledziły miliony Amerykanów przed ekranami telewizorów i komputerów. Na niespełna 17 minut przed odpaleniem silników padła jednak komenda - "Przerwać start". Szef NASA Jim Bridenstine wyjaśnił później, że istniało ryzyko wyładowania atmosferycznego i dlatego konieczne było odwołanie misji.

W sobotę ponownie na platformie startowej 39 A, tej samej, z której startował pojazd Apollo, stanie potężna rakieta Falcon 9 z super-nowoczesnym pojazdem Crew Dragon. Na pokładzie ważącego 6 ton statku kosmicznego znajdą się astronauci Doug Hurley i Robert Behnken. Udadzą się oni na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie pozostaną przez co najmniej 3 miesiące.

Zastępca szefa NASA James Morhard zwraca uwagę na historyczny wymiar misji.


- Jesteśmy w przededniu nowej ery. Rozpoczynamy prawdziwą rewolucję kosmiczną. To jest coś, co przerasta nas wszystkich. Zainspirujemy nową generację Amerykanów i damy nadzieję wielu ludziom, którzy jej w tym momencie potrzebują. Zjednoczymy Amerykę i świat” - mówił James Morhard.

Start kapsuły SpaceX ma się odbyć o 15:22 czasu lokalnego, czyli o 21:22 czasu polskiego. Pogoda również nie jest najlepsza, meteorolodzy szacują szanse startu na 40 procent. Jeśli pogoda się nie pogorszy i start nie zostanie odwołany wcześniej, to na Przylądku Canaveral znów pojawi się prezydent Donald Trump. Dyrektor NASA zapewnia jednak, że o starcie bądź jego potencjalnym odwołaniu będą decydować wyłącznie odpowiednie przygotowanie misji oraz pogoda. Jeśli dziś pogoda nie pozwoli na start rakiety Falcon 9 i pojazdu Crew Dragon to kolejne okno czasowe otworzy się w niedzielę.

Misja Crew Dragon będzie pierwszą od 9 lat załogową misją kosmiczną z terytorium Stanów Zjednoczonych. Od 2011 roku, kiedy to na przylądku Canaveral wylądował prom kosmiczny Atlantis oficjalnie kończąc program lotów wahadłowców, Amerykanie wysyłali astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną przy pomocy Rosji.


Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty