Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Prawie 348 tysięcy uczniów ostatnich klas podstawówki zmierzy się z egzaminem ósmoklasisty. We wtorek język polski. Egzamin ze względu na epidemię odbywa się prawie dwa miesiące później.
Większa liczba sal, zwiększone odległości między stolikami czy też zakaz wejścia na teren szkoły rodziców i przedstawicieli mediów. Takie zasady, podobnie jak w przypadku techników i liceów, obowiązywać będą w trakcie egzaminów ósmoklasisty.

W województwie zachodniopomorskim przystąpi do nich ponad 15 tysięcy uczniów z prawie 500 szkół. Przez najbliższe trzy dni czekać ich będą egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego - mówi Anna Ostrowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Na jego napisanie przewidziano odpowiednio 120 minut na język polski, 100 minut na matematykę i 90 minut na język obcy. Arkusze wykorzystane podczas tegorocznego egzaminu będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu około godziny 13:00 - informuje Ostrowska.

Ósmoklasiści rozwiązują zadania zamknięte, analizują tekst i przygotowują prace pisemne.
To wyjątkowy egzamin, bo w ostatnich tygodniach uczniowie musieli przygotowywać się głównie w domu. - Jesteśmy trochę zestresowani. Powtarzałem lektury, bo one często występują na egzaminach. Raczej nie będzie to łatwy egzamin. Najtrudniejszy będzie chyba angielski, a najłatwiej powinno być na matematyce - to opinie uczniów przed wejściem na egzamin.

- Nauczanie zdalne było inne i to mogło mieć wpływ na to, jak dzieci zostały przygotowane, bo nie każdy potrafi się sam uczyć - przyznaje Teresa Kustra, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. - W tym okresie trzeba było włożyć własny wysiłek w to, żeby osiągnąć efekty.

Warto dodać, że zdający dziś egzamin nie będą mogli wnieść na teren szkoły telefonów komórkowych i maskotek. Będą musieli także przynieść do szkoły własną butelkę z wodą oraz posiłek. Początek egzaminów o godzinie 9.00.

Dyrektor szkoły podstawowej nr 25 w Warszawie Tomasz Ziewiec wyjaśnia, że uczniowie przy wejściu do szkoły powinni być w maseczkach i ustawić się w kolejce co półtora metra. - Będą wpuszczani jednym wejściem do szkoły, tutaj będzie się odbywała dezynfekcja rąk, informacja, w której sali będzie pisany egzamin - mówi Tomasz Ziewiec.

Dyrektor mówi, że uczniowie powinni przyjść z do szkoły z przekonaniem, że będą się tu czuli bezpieczni, że szkoła jest zdezynfekowana i przygotowana na ich przyjęcie. - Że wszyscy z sympatią oczekują ich przyjścia tutaj, a więc powinni czuć się komfortowo. Że jest to czas, w którym czekamy na nich, że stwarzamy im warunki właściwe do tego, żeby ten egzamin napisali, żeby się nie stresowali - dodaje Tomasz Ziewiec.

W środę matematyka, a w czwartek język obcy.
Relacja Katarzyny Ingram [IAR]
- Arkusze wykorzystane podczas tegorocznego egzaminu będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu około godziny 13:00 - informuje Ostrowska.
Przed Szkołą Podstawową numer 1 w Szczecinie był Bartłomiej Czetowicz.
Uczniowie przed wejściem na egzamin.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty