Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
UOKiK nie stwierdził naruszenia przepisów prawa ochrony konkurencji przez spółkę PKN Orlen. Zakończono postępowanie wyjaśniające w sprawie rynku paliw i cen stosowanych przez koncern pod koniec 2022 roku.
Na początku 2023 r. do UOKiK napływały liczne skargi sugerujące, że ceny stosowane pod koniec 2022 r. przez PKN Orlen mogły stanowić nadużycie pozycji dominującej przez spółkę. W związku z tym, oraz na podstawie własnego monitoringu, prezes urzędu Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku paliw.

W ramach postępowania wyjaśniającego UOKiK zwracał się kilkukrotnie do PKN Orlen z wezwaniami do przekazania kolejnych informacji i danych dotyczących m. in. kształtowania hurtowych cen paliw w drugiej połowie 2022 r. oraz sposobu ustalania tych cen

Analiza odchyleń cen SPOT wskazała, że nie były one na tyle wysokie i jednocześnie wystarczająco długotrwałe, aby mówić o cenach nadmiernie wygórowanych w myśl dotychczasowych decyzji Komisji Europejskiej, krajowych organów antymonopolowych, a także wyroków polskiego Sądu Najwyższego czy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zapowiedział, że będzie nadal przyglądał się sytuacji na rynku i nie wyklucza kolejnych działań w przyszłości, jeśli zaistnieje podejrzenie naruszenia przepisów prawa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty