Machina Czasu
Radio Szczecin » Audycja Agaty Rokickiej - w niedzielę, po 20.

18.03.2018 - Budowniczy

Eugeniusz Kwiatkowski. Fot. autor nieznany (www.wikipedia.org)
Eugeniusz Kwiatkowski. Fot. autor nieznany (www.wikipedia.org)
W szczecińskiej Katedrze św. Jakuba znajduje się Kaplica Ludzi Morza. A w niej, na marmurowym cokole, stoi popiersie Eugeniusza Kwiatkowskiego, polityka, ministra przemysłu i handlu, wicepremiera w okresie międzywojennym. Był jednym z współtwórców budowy portu i miasta w Gdyni. To z jego inicjatywy powstał Centralny Ośrodek Przemysłowy. Dlaczego człowiek nazywany wizjonerem II Rzeczypospolitej, został upamiętniony właśnie w Szczecinie? - o tym w "Machinie czasu", której gościem będzie historyk, biograf Eugeniusza Kwiatkowskiego - prof. Marian Marek Drozdowski.

11.03.2018 - Ważny znak zapytania

Okładka książki "Anna Jantar. Ikona z przypadku?" - materiały prasowe.
Okładka książki "Anna Jantar. Ikona z przypadku?" - materiały prasowe.
"Muszę coś zmienić, będzie to rewolucja. Moje obecne plany muzyczno-wokalne, dzięki ogromnej wyrozumiałości ze strony Zbyszka Hołdysa, mają szansę realizacji. Cieszy mnie także współpraca z Romkiem Lipką. Weszłam w nowy okres, mocniejszy pod względem „uderzenia”, poprawiłam także technikę śpiewania […] Oczywiście nadal śpiewam piosenki Jarka, ale jest ich coraz mniej. Czas na zmiany. Trzeba pamiętać, że coraz większymi krokami do muzyki wchodzi rock, i to chcę śpiewać" - deklarowała Anna Jantar w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu we Wrocławiu, po koncercie w tym mieście w 1978 r. Co śpiewałaby Anna Jantar, gdyby nie katastrofa lotnicza, która przerwała jej życie i karierę? Piosenki rockowe czy przeboje pisane przez męża, Jarosława Kukulskiego? I czy byłaby Królową Polskiej Piosenki? - na te pytania próbuje odpowiedzieć książka "Anna Jantar. Ikona z przypadku?"
Nie jest to biografia artystki, raczej rzecz z pogranicza socjologii i psychologii społecznej. Jej autor, Rafał Podraza będzie gościem "Machiny czasu".

Książka "Anna Jantar. Ikona z przypadku?" ukazała się nakładem Oficyny R. Wyszła dzięki dofinansowaniu przez Miasto Szczecin. Spotkanie z autorem odbędzie się 15 marca, o 17.30 w Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

4.03.2018 - Bloki

Plakat filmu "Bloki". Reżyseria: Konrad Królikowski. Scenariusz: Marta Zabłocka.
Plakat filmu "Bloki". Reżyseria: Konrad Królikowski. Scenariusz: Marta Zabłocka.
To była piękna wizja. W latach 50. francuski architekt, urbanista i - co nie bez znaczenia - socjalista, Le Corbusier stworzył - jak je nazywał - "maszyny do mieszkania". Chciał zapewnić ubogim godne miejsce do życia: wśród zieleni, oświetlone słońcem, bez ciemnych podwórek-studni. Miasta miały być ogrodami, wśród których na słupach (żeby nie zakłócać przepływu powietrza oraz pozostawić wolne miejsce na inne aktywności) wznosiłyby się wielopiętrowe budynki z ogrodami na dachach.
Jednak warto wspomnieć, że pierwsze bloki - wielokondygnacyjne budynki mieszkalne z powtarzalnych segmentów - powstawały już przed II wojną światową. A rozkwit takiego budownictwa nastąpił w latach 60., 70. i 80. XX wieku. W PRL zbudowano 7 mln mieszkań "w domach z betonu". Czekano na nie latami, bo były szansą na życie w lepszych warunkach. Jak jest obecnie? Czym dziś są bloki i blokowiska? Niechcianą spuścizną po PRL? A może szansą?

W "Machinie czasu" - bloki według reżysera "Bloków". Naszym gościem jest Konrad Królikowski, współtwórca (obok Marty Zabłockiej) filmu dokumentalnego poświęconego budownictwu mieszkaniowemu od roku 1956 do współczesności.

Warto dodać, że - jak zapewniają autorzy filmu - pojawi się on znów w Szczecinie w pierwszej połowie kwietnia. Na pewno warto jest zaglądać na FB - "Bloki" mają tam swoją stronę. Wystarczy wpisać "Bloki film dokumentalny".

25.02.2018 - Ina Benita - gwiazda przedwojennego kina

Ina Benita, www.Ilustrowany Tygodnik Polski
Ina Benita, www.Ilustrowany Tygodnik Polski
Ina Benita - urocza blondynka o kocim spojrzeniu. Kiedy filmy z jej udziałem trafiały do kin, publiczność szalała. Według wielu historyków filmu krótka kariera aktorska Iny Benity była jedną z najbardziej fascynujących w dwudziestoleciu międzywojennym. Jednak na wielkim talencie i wyjątkowych kreacjach aktorskich Iny Benity cieniem położyły się niechlubne wydarzenia z okresu okupacji. O niezwykłej polskiej aktorce, w niedzielnej Machinie Czasu, porozmawiam z Marcinem Szczygielskim, autorem książki inspirowanej biografią Iny Benity „ Poczet Królowych polskich”. Zapraszam, Joanna Skonieczna

18.02.2018 - Dotknij gotyku w Chojnie

Dotknij gotyku w Chojnie. Fot. Michał Gierke [Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalnego "Terra Incognita" w Chojnie]
Dotknij gotyku w Chojnie. Fot. Michał Gierke [Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalnego "Terra Incognita" w Chojnie]
Chojna to miasto o ciekawej historii i pięknych zabytkach. Nie zawsze docenianych, nawet przez samych mieszkańców miasta. Brak czasu na historię regionalną sprawia, że uczniowie w tamtejszych szkołach prędzej poznają gotyckie katedry w St. Denis (gdzie gotyk się narodził) czy w Reims, niż skarby średniowiecznej architektury, które mają na wyciągnięcie ręki.

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne "Terra Incognita" w Chojnie prowadzi cykl warsztatów "Dotknij gotyku". O idei projektu, historii i teraźniejszości chojeńskich zabytków - w "Machinie czasu" opowiadają: Magda Ziętkiewicz i Michał Gierke ze Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego "Terra Incognita" w Chojnie, Ewa Stanecka, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz uczestnicy warsztatów.

11.02.2018 - Dom to klatka

Zdjęcie wykonane podczas spotkania z dr. Piotrem Krzyżanowskim w ProMediach. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Zdjęcie wykonane podczas spotkania z dr. Piotrem Krzyżanowskim w ProMediach. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
"W lesie wyrosłam jak złoty krzak,
w cygańskim namiocie zrodzona,
do borowika podobna.
Jak własne serce kocham ogień."
To fragment "Pieśni cygańskiej z Papuszy głowy ułożonej". Papusza czyli Bronisława Wajs myślami wracała do czasów, kiedy jeszcze Cyganie taborami przemierzali Polskę. Kiedy nastąpił kres cygańskiej wędrówki? - o tym dziś w "Machinie czasu".

Naszym gościem jest dr Piotr Jacek Krzyżanowski, kierownik Pracowni Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, współautor książki "Cyganie. Mity i fakty", autor publikacji "Między wędrówką a osiedleniem. Cyganie w Polsce w latach 1945-1964". W "Machinie..." wykorzystano fragmenty "Audycji o Cyganach" z 1959 roku, autorstwa Alicji Maciejowskiej. Dzięki temu słyszymy głos legendarnej Papuszy oraz jej wiersze.

4.02.2018 - Czas na jazz

Fot. Radio Szczecin
Fot. Radio Szczecin
W 1958 roku - będący u szczytu sławy kwartet jazzowy Dave’a Brubecka - został wysłany przez amerykański Departament Stanu na tournée dobrej woli do Europy i Azji. Pierwszy koncert odbył się w Szczecinie. Była to pierwsza po wojnie wizyta w Polsce amerykańskiego zespołu - i do tego topowego! Dla wielu muzyków i miłośników jazzu to wydarzenie było objawieniem, zmieniło ich życie. Warto dodać, że we wczesnych latach PRL jazz był tępiony jako muzyka wymyślona wprawdzie przez "uciśnionych Murzynów", ale będąca jednak przejawem "zdegenerowanej kultury kapitalistycznej". Dlatego też jeśli w ogóle wykonywano tę muzykę, to nieoficjalnie, niemal w konspiracji.
60 lat po tym historycznym koncercie, 5 lutego w naszym studiu im. Jana Szyrockiego wystąpi syn Dave'a Brubecka, Darius. W koncercie "Radio Szczecin dla Niepodległej" wezmą też udział: światowej sławy jazzman, Wynton Marsalis, Dorota Miśkiewicz, Sylwester Ostrowski i Jazz Band.
Jakie były początki jazzu w Szczecinie? - o tym w dzisiejszej "Machinie czasu" opowiada Sylwester Ostrowski, saksofonista, popularyzator tej muzyki.
W audycji wykorzystałam własne archiwalne nagrania oraz wywiad z Davem Brubeckiem z 1958 roku. Z angielskiego tłumaczyła: Agata Hawrylczuk, czytał: Piotr Rokicki.

28.01.2018 - Wołyń - rodzinna historia Krzesimira Dębskiego

Okładka książki Krzesimira Dębskiego "Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia".
Okładka książki Krzesimira Dębskiego "Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia".
Krzesimir Dębski, wybitny, nagradzany w kraju i za granicą kompozytor, będzie gościem "Machiny czasu". Jednak nie o muzyce będziemy rozmawiać. Tylko o historii.
Przez całe życie żył w cieniu tego, co wydarzyło się 11 lipca 1943 roku we wsi Kisielin na Wołyniu. W pogromie zginęli jego dziadkowie, rodzice cudem uniknęli śmierci. Jak twierdzi Krzesimir Dębski: "ojciec nie żył pragnieniem zemsty, interesowały go fakty, nie emocje. Prowadził normalne życie, a równocześnie dążył do prawdy. Przeszukiwał archiwa, tłumaczył pisma UPA, przeglądał artykuły (...), chciał, żeby coś po jego poszukiwaniach pozostało". Tuż przed śmiercią wydał książkę o Wołyniu. Syn również. To publikacja "Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia".

Krzesimir Dębski oraz prof. Grzegorz Motyka, badacz stosunków polsko-ukraińskich, autor książek "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła" oraz "Wołyń 1943" w "Machinie czasu".

21.01.2018 - Ruch odnowy

Fot. Andrzej Łazowski
Fot. Andrzej Łazowski
"Z teologicznego sporu we wschodniej części Niemiec, wyrósł burzliwy ruch odnowy i reformy stawiający krytyczne pytania, śmiały i wreszcie rodzący głębokie podziały." - tak we wstępie do swojej książki "Marka Luter" napisał Andrew Pettegre. Jak wyglądał ten ruch odnowy na Pomorzu? Dziś "Machiną czasu" wybieramy się do wieku XVI.
Inspiracją do audycji była międzynarodowa konferencja naukowa "Reformacja na Pomorzu Zachodnim", w ramach projektu "Między dwoma uniwersytetami - pogranicze bez granic" realizowanego przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytut Historii Uniwersytetu w Greifswaldzie.

14.01.2018 - Bo wszystko, co piękne dziś jeszcze jest w nas

Okładka książki Wojciecha Rapy "Ferajna z Sorento". Książkę wydała Szczecińska Agencja Artystyczna.
Okładka książki Wojciecha Rapy "Ferajna z Sorento". Książkę wydała Szczecińska Agencja Artystyczna.
Niedawno ponownie otwarta kawiarnia "Sorento" ma piękną kartę w historii Szczecina. To tu w latach 60. rodził się szczeciński bigbit. Młodzi chłopcy spragnieni innej, niż proponował siermiężny komunizm, muzyki przychodzili tu pić kawę plujkę (parzoną „po turecku”, czyli z fusami), herbatę w szklankach lub wino patykiem pisane i rozmawiali o tym, co im w duszy gra. A potem przekuwali to w muzykę. Sorenciaki - bo takim mianem się określali - stworzyli zespoły "Nieznani", "Demony" i "Święci". Jak sami przyznają, nie byli grzecznymi chłopcami. "Święci nie byliśmy" - mówi z błyskiem w oku Wojtek Rapa, wówczas gitarzysta formacji Święci. "Sorenciaki to kawał historii powojennego Szczecina, temat szemrany, poczochrany i kontrowersyjny" - czytamy w książce Wojciecha Rapy "Ferajna z kawiarni Sorento".
"Bo wszystko, co piękne dziś jeszcze jest w nas" - to fragment piosenki "Napiszę do ciebie z dalekiej podróży".
"Bo wszystko, co piękne dziś jeszcze jest w nas" - to tytuł dzisiejszej Machiny czasu o muzyce i przyjaźni, która przetrwała ponad pół wieku.
1234567

FOTOGALERIA

11.03.2018 - Ważny znak zapytania
4.03.2018 - Bloki
4.03.2018 - Bloki
18.02.2018 - Dotknij gotyku w Chojnie
18.02.2018 - Dotknij gotyku w Chojnie
18.02.2018 - Dotknij gotyku w Chojnie
18.02.2018 - Dotknij gotyku w Chojnie
11.02.2018 - Dom to klatka
11.02.2018 - Dom to klatka
11.02.2018 - Dom to klatka
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".