Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Wydarzenia
W centrum zainteresowania filmu autorstwa Rozalii Romaniec (DW) i Magdaleny Gwóźdź (TVP) znajdują się wschodniomieccy dysydenci, którzy w latach 80-ych solidaryzowali się z opozycją antykomunistyczną w Polsce. Solidarność reprezentowana jest w nim m.in. przez takich działaczy jak Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk czy obecny na premierze filmu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Zorganizowana w sali legendarnego „Haus am Checkpoint Charlie” w Berlinie premiera filmu o kilka dni wyprzedziła zaplanowane w Niemczech na 9-go listopada oficjalne uroczystości z okazji 25 rocznicy upadku muru berlińskiego. - Najtrudniejszym problemem przy jego realizacji był czas, bo miałyśmy tylko cztery miesiące od pomysłu do terminu premiery. A wszyscy chcieliśmy koniecznie zrobić film wspólny jako kooperacja polsko-niemiecka i zdążyć na 25-lecie. I to było największe wyzwanie - zdradza Rozalia Romaniec, podkreślając zarazem, że nie chodziło głównie o rocznice, lecz o uniwersalne przesłanie dokumentu, które ma być aktualne także za wiele lat. - U nas w Deutsche Welle zaplanowana jest emisja po niemiecku, angielsku, hiszpańsku, arabsku i będzie pokazywany też innych językach – wyjaśnia Romaniec. W TVP film ma być emitowany w programie II tuż po rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w PRL (17 grudnia) oraz przypadającej niemal równocześnie rocznicy strajku głodowego więźniów politycznych w enerdowskim więzieniu Cottbus przeprowadzonego na znak poparcia dla Solidarności.
(...)
Przy pomocy niekomentowanych wypowiedzi dysydentów z obu krajów Rozalia Romaniec i Magdalena Gwóźdź stworzyły poruszający film w formie dyskursu obudowanego archiwalnymi kadrami z historycznych wydarzeń lat 80-ych w PRL i NRD. Oceny i komentarze wybranych zagadnień politycznych i wydarzeń autorki powierzyły kilku znanym historykom polskim i niemieckim, nie burząc dzięki temu przeważającej w filmie osobistej perspektywy głównych bohaterów. Ich relacje na temat własnej działalności opozycyjnej i doznanych represji tworzą pełną autentyzmu narrację ówczesnych wydarzeń.

Fragmenty artykułu ze strony Deutsche Welle. Całość tu:
http://www.dw.de/uczcie-si%C4%99-polskiego-film-o-solidarno%C5%9Bci-i-opozycji-politycznej-w-nrd/a-18038054?maca=pol-rss-pol-polskainiemcy-7521-xml-mrss
 

Zobacz także

2012-09-19, godz. 11:09 Kwesta dla zapomnianych bohaterów Pieniądze na sfinansowanie prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, które są prowadzone w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, będą zbierać… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 2 października - kolejna Kamienica z tablicą Czas akcji: 02.10.2013 r. (środa), godz. 17. Miejsce akcji : Kamienica przy al. Piłsudskiego 29 w Szczecinie. Tu w latach 1931–1934 mieszkał Heliodor… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Szczeciński Most Kłodny w... Bytowie To rewelacyjne odkrycie - Most Kłodny, który przed wojną łączył lewobrzeżną część Szczecina z wyspą Łasztownia, nadal istnieje. Tyle że nie u nas… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 2 października - Symbole zbrodni i kary czy tragizmu wojny? To tytuł polsko-niemieckiej debaty, która - mając za punkt wyjścia dwa miejsca na wyspie Uznam: dawny ośrodek doświadczalny rakietowej Wunderwaffe w Peenemünde… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 PRL a wojna domowa w Grecji - polsko-greckie seminarium naukowe. Do 1949 r. w Grecji toczyły się walki pomiędzy siłami rządowymi oraz zwolennikami Komunistycznej Partii Grecji (KPG). Po załamaniu się działań partyzantki… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Pierwszy Polak-kosmonauta "Mirosław Hermaszewski ikoną propagandy sukcesu ekipy Edwarda Gierka" - to tytuł wykładu dr. Pawła Szulca, historyka ze szczecińskiego oddziału IPN. Spotkanie… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Lekcja historii. Trudnej historii "Rzeź wołyńska. Jak przezwyciężyć polsko-ukraiński konflikt pamięci?" - to hasło kolejnej lekcji historii. Weźmie w niej udział prof. Grzegorz Motyka… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Piękne wnętrza na sedina.pl Galeria wnętrz przedwojennego Szczecina na portalu sedina.pl powiększyła się o ponad 300 nowych (starych) fotografii. Warto dodać, że autorem całej galerii… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Junak Ukazała się właśnie długo oczekiwana książka Aleksego Pawlaka "Junak i Edward Kurowski oraz wspomnienia Zdzisława Szczerbińskiego". Junak to legendarny… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Grudzień 70. Geneza, przebieg, konsekwencje. Spotkanie z autorem, prof. J.Eislera. "...odtwarzanie przeszłości przez badacza przypomina układanie puzzli, przy jednej wszakże zasadniczej różnicy: z góry wiadomo, iż nie dysponujemy wszystkimi… » więcej
23456