FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
"Maciej Kalenkiewicz - historia cichociemnego" - reportaż Małgorzaty Furgi
"Maciej Kalenkiewicz - historia cichociemnego" - reportaż Małgorzaty Furgi
Ppłk. Maciej Kalenkiewicz - „Kotwicz", niezwykła postać polskiego podziemia niepodległościowego, oficer Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych. W czasie wojny Kalenkiewicz był zastępcą „Hubala”, po dotarciu do Francji już w 1939 roku wraz ze swoim przyjacielem Janem Górskim, rozpoczął pracę nad koncepcją lotniczej łączność z krajem, cichociemnych oraz polskich wojsk spadochronowych. Jako cichociemny wrócił do okupowanego kraju, gdzie w Komendzie Głównej AK pracował nad planem powstania powszechnego. Był dowódcą partyzanckim AK w okręgu nowogródzkim i autorem operacji wyzwolenia Wilna "Ostra Brama". Poległ w walce z oddziałami sowieckimi 21 VIII 1944 pod Surkontami niedaleko Lidy. O Macieju Kalenkiewiczu opowiadają córka Maria Danuta Wołągiewicz i Grzegorz Kaźmierczak, autor filmu o Kotwiczu.
Autorka zamieściła wspomnienia żony, Ireny Kalenkiewicz pochodzące z archiwum rodzinnego oraz wykorzystała fragment książki Jana Erdmana, brata Ireny Kalenkiewicz zatytułowanej "Droga do Ostrej Bramy". Czytają Agata Rokicka i Konrad Wojtyła.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Maciej Kalenkiewicz - historia cichociemnego".
 

Zobacz także

2024-05-02, godz. 23:00 "Beksa" - najnowsza powieść Marcina Grzelaka "Beksa to opowieść o ludziach i o tym, jak los potrafi spleść ich historie. Zaskakująca, smakowita i napisana pięknym językiem. Precyzyjna jak mechanizm… » więcej 2024-05-02, godz. 06:00 „Junak Konieczek” - reportaż Pauliny Zaremby Moc, precyzja, niezwykłe osiągi... Przez lata ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli wyjeżdżały kultowe maszyny rozsławiające region i kraj. Na szosach królował… » więcej 2024-05-01, godz. 06:00 "Kraina poplątanych dróg" – reportaż Małgorzaty Furgi Chcemy państwa zaprosić do tajemniczego świata, a mianowicie do Krainy poplątanych dróg. Bywają w niej często Teresa T. Maja i Jaro Reski. Tworzą stronę… » więcej 2024-04-30, godz. 10:48 "Zabawa dla dużych chłopców" - reportaż Anny Kolmer W województwie zachodniopomorskim jest 650 zamków ,dworów i pałaców ( w tym 288 obiektów wpisanych do rejestru zabytków) i prawie 1000 założeń parkowych… » więcej 2024-04-27, godz. 18:00 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Dlaczego w grudniu 1967 roku doszło w Szczecinie do tragedii i w wypadku tramwajowym zginęło wielu mieszkańców miasta? Prawdziwa historia stała się kanwą… » więcej 2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej
12345