FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Marian Rostkowski w swoim warsztacie szewskim w Mieszkowicach
Marian Rostkowski w swoim warsztacie szewskim w Mieszkowicach
Automatyzacja i cyfryzacja dotyka coraz więcej obszarów naszego życia. Do coraz większej liczby zadań nie są już potrzebni ludzie… Nic więc w tym dziwnego, że liczba ginących zawodów systematycznie się zwiększa. Dzisiaj, kiedy zepsuje nam się but, najpewniej pójdziemy do sklepu i kupimy nową parę, bo szukanie szewca wydaje się stratą czasu. Podobnie jest z zegarkami, ubraniami czy elektroniką - coś się zepsuło? Łatwiej zamówić nowy egzemplarz, a poza tym nowa rzecz cieszy bardziej niż ta naprawiona. Czy zawsze ? Niedawno zmarł najstarszy szewc w Polsce, Marian Rostkowski z Mieszkowic, nikomu już nie naprawi butów. Był pionierem, osobą zasłużoną w mieszkowickiej społeczności lokalnej. Jako Radny kilku kadencji zawsze był chętny do pomocy i nigdy nikomu jej nie odmawiał. Prawdziwy człowiek renesansu ,,najstarszy pracujący szewc w Polsce’’, działacz sportowy, społeczny i wędkarz.
Przypomnimy dzisiaj po 22-ej reportaż Anny Kolmer zatytułowany "Szewc" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Warsztat szewski p. Mariana Rostkowskiego
Warsztat szewski p. Mariana Rostkowskiego
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Do rozmowy o wyjątkowych ludziach zaprosiłam panią Elżbietą Pokidańską z Fundacji Ścieżkami Pomorza oraz Andrzeja Krywalewicza regionalistę. A rozmawiać będziemy o niezwykłych spotkaniach podczas wędrówek po regionie.
 

Zobacz także

2024-01-22, godz. 16:42 "Galeon" - najnowsza książka Leszka Hermana [Rozmowa] Leszek Herman to jeden z najpopularniejszych szczecińskich autorów. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka przyniosła… » więcej 2024-01-18, godz. 05:00 "Oczy pirata" - reportaż Joanny Skoniecznej Prawie 3 miesiące - tyle czasu był uwięziony przez somalijskich piratów, pochodzący ze Świnoujścia, kapitan Piotr Budzynowski. Do porwania jednostki, którą… » więcej 2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej 2024-01-16, godz. 09:14 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony 28 lat temu przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od jego pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale… » więcej 2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej 2024-01-04, godz. 08:37 "Pieniądze to nie wszystko - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej
56789