FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. archiwum autorki reportażu
fot. archiwum autorki reportażu
"Siga, siga" - to nasz czas na refleksję, rozmowę i zabawę mówią Grecy, którzy odwiedzają co roku Dziwnów.
Po II wojnie światowej, na terenie bazy wojskowej w Dziwnowie, powstał tajny szpital oznaczony symbolem "250". Leczono w nim rannych w wojnie domowej Greków.
Szacuje się, że dziwnowski szpital udzielił pomocy kilku tysiącom ludzi. Po leczeniu w Dziwnowie greccy pacjenci, osiedlali się w różnych częściach Polski. Najczęściej w Chojnowie, Zielonej Górze, Zgorzelcu i Policach.
W lipcu każdego roku odbywa się Dzień Grecki, do Dziwnowa przyjeżdżają wtedy krewni dawnych pacjentów szpitala. Przyjeżdżają ze swoimi rodzinami i znajomymi.
To jedyny czas w którym spotykają się w tak dużym gronie. Przede wszystkim po to aby rozmawiać, śpiewać i tańczyć...
Reportaż "Siga, siga" o Grekach w Polsce już dziś w Fonosferze. Reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai, na antenie po godzinie 22.
Audycja została wyemitowana w ramach projektu "Mniejszości pod polską flagą".
"Siga, siga" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-02-12, godz. 12:30 "Moim wujem był Hemar" - reportaż Małgorzaty Frymus "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Ten wąsik", "Nikt, tylko ty", "Może kiedyś innym razem", "Upić się warto" - któż… » więcej 2024-02-09, godz. 09:35 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” – najnowsza książka Marka Telera Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-08, godz. 11:51 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Co buduje wspomnienia ? Zapach, smak, widok miejsca, książki i ludzie spotkani na swej drodze ... Takie miejsce stworzyła sobie pani Małgorzata. Dzisiaj czuje… » więcej 2024-02-07, godz. 06:00 "Okryty płaszczem czyli paliatus" - reportaż Małgorzaty Furgi Idea opieki hospicyjnej nad chorymi umierającymi jest równie stara jak cała medycyna. Opiekę paliatywną zaczęto traktować jako osobną specjalność medyczną… » więcej 2024-02-06, godz. 12:17 "Czas zamknięty w obłokach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czy tęsknicie za ciepłem, błękitem i słońcem? Zapraszamy do miejsca, gdzie czas płynie innym rytmem. Słońce, lazurowa woda, rozbuchana przyroda, z którą… » więcej 2024-02-05, godz. 10:10 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Autorzy ze Szczecina i piszący o szczecińskiej historii - nominowani w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Rozpoczęło się głosowanie na Książki… » więcej 2024-02-01, godz. 07:57 Marcin Grzelak, autor ze Szczecina, zapowiada kolejną powieść [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-31, godz. 06:00 „Bracia na M” - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W pracy dziennikarza często się zdarza, że jeden temat rodzi kolejny. Tak było i w tym przypadku. Autorka reportażu poznała braci podczas próby chóru Politechniki… » więcej 2024-01-30, godz. 08:57 "Smocza królowa" - reportaż Anny Kolmer W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną. Kim… » więcej 2024-01-29, godz. 09:39 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Dziś przypada setna rocznica… » więcej
56789