FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
Przekazanie sprzętu Szpitalowi w Zdrojach; fot. Maciej Papke
Przekazanie sprzętu Szpitalowi w Zdrojach; fot. Maciej Papke
Silni dla słabszych
Silni dla słabszych
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy
Stowarzyszenie Broda i Tatuaż- Beard Clan to grupa specyficznych facetów. Wszyscy noszą brody i mają liczne tatuaże. Reprezentują różne zawody, mieszkają w różnych częściach Polski i świata. Łączy ich nie tylko broda i tatuaż, ale też pomaganie chorym dzieciom. W ub. roku ramach akcji charytatywnej "Silni dla słabszych" do Szpitala "Zdroje" trafił sprzęt za kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Nie była to pierwsza akcja Stowarzyszenia dla tego Szpitala. Wcześniej na oddziały dziecięce trafiło między innymi elektryczne łóżko do bronchoskopii, aparat EKG i rejestrator holterowski. Warto podkreślić, że w tym męskim świecie broda i tatuaż to nie tylko moda ostatnich lat, ale przede wszystkim sposób myślenia i patrzenia na świat. Wszyscy połączeni są nie tylko celem pomagania i wspierania innych, a także siebie nawzajem.
Zapraszamy państwa dzisiaj po godz.19-ej do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „W męskim świecie brody i tatuażu”.
Goście Fonosfery: Jarosław Posiewka i Łukasz Pocha - członkowie zarządu Stowarzyszenia BRODA I TATUAŻ - BEARD CLAN.
Tournee chóru po Jugosławii. Na pierwszym planie - Jan Szyrocki, a z prawej, w kraciastej koszuli - Erazm Dominiak, bohater reportażu. Fot. ze zbiorów prywatnych
Tournee chóru po Jugosławii. Na pierwszym planie - Jan Szyrocki, a z prawej, w kraciastej koszuli - Erazm Dominiak, bohater reportażu. Fot. ze zbiorów prywatnych
Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka. Miał 17 lat, gdy trafił do Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. Tam poznał swoją późniejszą żonę, Jagodę oraz mistrza - założyciela i dyrygenta zespołu, Jana Szyrockiego, a także przyjaciół - zakochanych w muzyce chórzystów. Student Budowy Maszyn, Erazm Dominiak całe swoje zawodowe życie związał z gospodarką morską, a pozazawodowe - z chórem. Śpiewa już 67 lat. Ale ma jeszcze jedną pasję - film. Postanowił zrealizować marzenie - nakręcić dokument poświęcony człowiekowi, któremu zawdzięcza swoją wielką, muzyczną przygodę - zmarłemu przed 22 laty Janowi Szyrockiemu.

W reportażu wystąpili: Jolanta Szyrocka - żona dyrygenta Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej (który obecnie nosi nazwę Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie), Anita Szyrocka-Frukacz - córka mistrza Jana oraz Erazm Dominiak - chórzysta, a zarazem ojciec autorki.

"Pamięć jest po prostu za mała"- to tytuł reportażu Agaty Rokickiej z 2020 roku. Po reportażu - rozmowa o Babciach i Dziadkach A.D. 2025.
Posłuchaj reportażu Agaty Rokickiej
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z prof. dr hab. Barbarą Kromolicką - kierowniczką Katedry Pedagogiki Społecznej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego, kierowniczką Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora.
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
fot. Anna Kolmer
fot. Anna Kolmer
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Małgorzatą Narożną z Fundacji Fika czyta
Kawa, desery i wieczory z muzyką taneczną "na żywo" - takie jest miejsce, które od pokoleń znają mieszkańcy Szczecina. „Cafe Uśmiech”, bo o tym miejscu mowa, działa od 1972 roku. Jak łatwo policzyć w tym roku skończy już 53 lata. Dla wielu mieszkańców jest miejscem kultowym.
Kiedy pięć lat temu, po wprowadzeniu lockdownu spowodowanego koronawirusem, lokal zamknięto, jego stali bywalcy obawiali się, że już do niego nie wrócą. Mięli jednak nadzieję, że ich ulubiona kawiarnia nie podzieli losu innych popularnych dawniej lokali: "Bajki", "Jubilatki" czy "Marzenia.
Dlaczego to miejsce nadal przyciąga tych, którzy przychodzili tam w latach 70. i 80. XX wieku?
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Dusza w Uśmiechu” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej.
Reportaż przypomnimy dziś po 19. Po reportażu jak zawsze rozmowa. Dziś porozmawiamy o książkach dla najmłodszych. Opowie o nich Małgorzata Narożna z Fundacji "Fika czyta"
fot. fb Ina Benita
fot. fb Ina Benita
Benici - audycja Joanny Skoniecznej
To jedna z najbardziej zaskakujących historii polskiego kina. Po 70 latach udało się odkryć nieznane losy przedwojennej polskiej gwiazdy Iny Benity. Od czasu zakończenia IIWŚ sądzono, że Benita razem z maleńkim synkiem zginęła w kanałach podczas Powstania Warszawskiego. Okazało się jednak, że przeżyła wojnę i zmarła w 1984r. w USA. Dlaczego ta popularna aktorka postanowiła zniknąć?
Jej tropem podążało wielu pisarzy, biografów i filmowców. Na podstawie ich pracy kilka lat temu przygotowałam audycję dokumentalną „Benici” Przypomnimy ją dziś w Fonosferze.
Wspomnimy też Annę Mieszkowską, biografkę wielu międzywojennych artystów oraz dokumentalistką teatru emigracyjnego, która zmarła 13 stycznia.
Zapraszam po godzinie 19, Joanna Skonieczna
Podwodne zdjęcie promu Jan Heweliusz. Zdjęcie - J. Samsel
Podwodne zdjęcie promu Jan Heweliusz. Zdjęcie - J. Samsel
14 stycznia 1993 roku niedaleko niemieckiej wyspy Rugia, zatonął polski prom „Jan Heweliusz”. Niektórzy z ocalonych z katastrofy ciągle powracają do nocy, kiedy wiatr wiał z prędkością 180 km/h, a sześciometrowe fale przewróciły "Jana Heweliusza". Także ich rodziny żyją z traumą tamtej nocy. I ciągle powraca pytanie: czy mogło być inaczej?

W 32. rocznicę tej katastrofy przypomnimy reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Wyjść dwie godziny później", w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai.

Po reportażu zapraszamy do wysłuchania rozmowy Małgorzaty Frymus z Adamem Zadwornym o jego książce "Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku".
"Wyjść dwie godziny później" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Adamem Zadwornym o jego książce "Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku"
Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com
Utarty obraz społeczności więziennej, jaki istnieje w naszych wyobrażeniach, każe nam myśleć przede wszystkim o pozbawionych wolności mężczyznach. Potwierdzają je statystyki Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Kobiety w zakładach karnych w Polsce stanowią nieco ponad 4% populacji osadzonych. Życie więźniarek nie odbiega od standardowego życia więźniów. Założenia resocjalizacji i przepisy regulujące życie więzienne są takie same. Jednak od skazanych mężczyzn różnią je przede wszystkim cechy indywidualne, a także predyspozycje psychofizyczne. Czynnikiem zapalnym do popełnienia przestępstwa często był alkohol, narkotyki. Bohaterka dzisiejszej opowieści jest tego przykładem.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Wyszło jak wyszło", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Leszkiem Podoleckim - założycielem i prezesem Fundacji ,,Instytut św. Br. Alberta” w Świnoujściu, od lat realizującym w zakładach karnych autorski program resocjalizacyjny "Arka", członkiem Rady Głównej do Spraw Pomocy i Readaptacji Skazanych, działającej przy Ministrze Sprawiedliwości.
fot. Joanna Skonieczna, na zdjęciu: Adam Zieliński- ŁONA, Jose Manuel Alban-Juarez (Manolo), Anna Koc, Maciej Kreda Jurkiewicz, Paweł Ziątek
fot. Joanna Skonieczna, na zdjęciu: Adam Zieliński- ŁONA, Jose Manuel Alban-Juarez (Manolo), Anna Koc, Maciej Kreda Jurkiewicz, Paweł Ziątek
fot. Anna Koc, na zdjęciu: Joanna Skonieczna, Maciej Kreda Jurkiewicz, Paweł Ziątek
fot. Anna Koc, na zdjęciu: Joanna Skonieczna, Maciej Kreda Jurkiewicz, Paweł Ziątek
fot. Anna Koc
fot. Anna Koc
fot. Anna Koc
fot. Anna Koc
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Adam Zieliński- ŁONA, Jose Manuel Alban-Juarez (Manolo), Anna Koc, Maciej Kreda Jurkiewicz, Paweł Ziątek
Historia "mokradeł rodem z Florydy, choć bez krokodyli" - tak zaczyna się opowieść o historii miejsca, które do dziś chętnie odwiedzają mieszkańcy Szczecina. Mowa oczywiście o Syrenich Stawach, miejscu w którym dawniej działo m.in słynne sanatorium z restauracją Lindenhof.
To właśnie to unikatowe miejsce doczekało się właśnie animacji 3D. Animacji dzięki której można zobaczyć, jak okolica zmieniała się przez stulecia. Film stworzyła architektka Anna Koc, która ma już na koncie kilka podobnych rekonstrukcji - m.in. o wieży Quistorpa.
W rolę narratora wcielił się znany raper Adam Łona Zieliński. Nad produkcją, którą obejrzano już ponad 14 tysięcy razy, pracował zespół przyjaciół. Zrobili to za darmo i w wolnym czasie. Wszyscy będą gośćmi poniedziałkowej Fonosfery.
Zanim jednak porozmawiamy o tej wyjątkowej animacji przypomnimy reportaż o człowieku, który w dużym stopniu stworzył przedwojenne Syrenie Stawy. To Johannes Quistorp - przedsiębiorca i filantrop. Majątek zdobył otwierając m.in fabrykę cementu portlandzkiego w Lubinie nad Zalewem Szczecińskim. Dziś w miejscu dawnej fabryki są już tylko ruiny. W reportażu "Quistorp dobre serce" opowiada o nich Julianna Rogowska.

Zapraszam w poniedziałek po 19, będzie reportaż i rozmowa z twórcami animacji "Eckerberg. Historia Syrenich Stawów", Joanna Skonieczna

Film "Eckerberg. Historia Syrenich Stawów"powstał całkowicie pro bono, cały wkład jest prywatny, jeżeli chcecie pomóc w powstaniu innych podobnych produkcji, to zajrzyjcie tu: https://zrzutka.pl/9ej72s
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Marcinek Grzelakiem
Historia dwóch mężczyzn: tajemniczego Adama, uciekającego przed swoją kryminalną przeszłością w Bieszczady oraz Irka, młodego szczecińskiego gangstera zmagającego się z zaburzeniami lękowymi - tak w ogromnym skrócie wygląda fabuła powieści Marcina Grzelaka "Beksa". Książkę czyta Mikołaj Krawczyk. Powieść na naszej antenie pojawi się jeszcze w styczniu.
O "Beksie" i swoich wcześniejszych powieściach autor mówił w czwartkowej Fonosferze, rozmawiała Joanna Skonieczna

W audycji można też było usłyszeć ostatni odcinek audiobooka na podstawie komedii Marka Stelara "Król uzdrowiska". Wszystkie znajdziecie na podstronie audiobooka.
Adaś z mamą, fot. Fundacja Siepomaga
Adaś z mamą, fot. Fundacja Siepomaga
Adaś Orlik z rodzicami
Adaś Orlik z rodzicami
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Choroba Dystrofia mięśniowa Duchenne’a może dotknąć każdego, bo gen odpowiedzialny za regenerację mięśni jest najdłuższym genem w organizmie człowieka, więc łatwo może dojść do jego mutacji, a konsekwencje są dramatyczne. Adaś Orlik z Morzyczyna i jego rodzice niestety usłyszeli tę dramatyczną diagnozę. Zaczęli szukać ratunku dla swojego synka. Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych została zarejestrowana terapia genowa jako dopuszczalna metoda leczenia tej choroby. Adaś akurat jest w grupie pacjentów, którzy mogą z niej skorzystać. Inny lek dostępny w naszym kraju, który jedynie spowalnia postęp choroby, nie jest odpowiedni dla Adasia. Więc jedyną szansą dla Adasia jest terapia genowa, jej koszt wynosi niemal 16 000 000 złotych! Kwota ta jest poza zasięgiem rodziców, a lek można podać w wąskim przedziale wiekowym. Im szybciej zostanie podany, tym mniej mięśni Adaś straci i zostanie zatrzymany postęp choroby. Przypomnimy państwu dzisiaj po godz. 19-ej reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Ma na imię Adaś”.
W imieniu rodziców Adasia Orlika prosimy o zasilenie zbiórki na portalu Siepomaga
https://www.siepomaga.pl/adam-orlik
Po reportażu rozmowa z Alicją Orlik - mamą Adasia.
Szczecinianie. Fot. ze zbiorów zespołu
Szczecinianie. Fot. ze zbiorów zespołu
Goleniowski Teatr Brama został założony przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale też teatr to brama - do ludzi, do przygody, do świata. 9 lat temu ta międzynarodowa grupa wybrała się do ukraińskiej Kryworywni na Huculszczyźnie. Mieli nietypowy cel podróży. Jaki? O tym opowiada reportaż Małgorzaty Frymus "Z kolędą w Kryworywni", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

A po reportażu porozmawiamy o kolędach i kolędowaniu z Zespołem Pieśni i Tańca Szczecinianie. A najbliższy koncert kolęd Szczecinian - 12 stycznia w Przelewicach. Pełen program kolędowania - na plakacie w galerii zdjęć.
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus z 2016 roku
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z grupą Szczecinianie. Goście: Antonina, Zofia i Krzysztof Kamińscy oraz Paweł Bąkowski.
1234567