Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Do największych wydarzeń Roku Miłosierdzia należały krakowskie Światowe Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Do największych wydarzeń Roku Miłosierdzia należały krakowskie Światowe Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Papież Franciszek zamykając w niedzielę Drzwi Święte w Watykanie zakończył Rok Miłosierdzia w Kościele Katolickim.
Jednym z symboli jubileuszu było przejście przez Drzwi Święte tzw. Bramy Miłosierdzia nie tylko w czterech rzymskich bazylikach i w katedrach, ale także w konkretnych świątyniach Polski i świata.

Abp Andrzej Dzięga wyznaczył ich kilkanaście w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Można było otrzymać tam odpust zupełny. Jednym z kościołów stacyjnych było Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Kustosz sanktuarium chrystusowiec ks. Jarosław Staszewski przyznaje, że posługi w konfesjonale było więcej.

- W tym roku na pewno było więcej spowiedzi, także spowiedzi po latach. Każdy z nas kapłanów odczuł, że praca była intensywniejsza niż we wcześniejszych latach - powiedział ks. Staszewski.

A czym był Rok Miłosierdzia? - To była kolejna szansa, którą daje Pan Bóg. On przychodzi w czasie, w konkretnych sytuacjach, w konkretnych ludziach, aby stawiać nam pytania czy zrobiliśmy już wszystko w sercu, aby okazać się bardziej miłosiernym dla innych. Czy jesteśmy miłosierni dla siebie, dla Boga, drugiego człowieka? Sprawdzianem jest każdy dzień, który się rozpoczyna - przyznał ks. Staszewski.

Odpust zupełny to odpuszczenie wszystkich grzechów. Można go ofiarować za siebie lub za zmarłych.

Decyzją Ojca Świętego podczas obchodów Jubileuszu każdy kapłan mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia z aborcji. Wcześniej mógł to zrobić tylko biskup lub wyznaczony przez niego ksiądz. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej obowiązuje jednak dekret z 1984 roku, w którym ówczesny biskup diecezji Kazimierz Majdański rozszerzył władzę m.in. na kanoników, dziekanów, wicedziekanów, proboszczów, administratorów parafii, spowiadających w czasie wielkanocnym, misji, rekolekcji, wizytacji biskupich, odpustów parafialnych, z okazji spowiedzi narzeczonych, więźniów, chorych w szpitalach.

Od 8 grudnia, gdy Franciszek otworzył Drzwi Miłosierdzia, przeszło przez nie ponad 21 milionów pielgrzymów. Drzwi Święte w Watykanie zostaną zamurowane. Pozostaną zamknięte do następnego Roku Świętego, przewidzianego na 2025 rok.

Do największych wydarzeń Roku Miłosierdzia należały krakowskie Światowe Dni Młodzieży czy kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty.
Kustosz sanktuarium chrystusowiec ks. Jarosław Staszewski przyznaje, że posługi w konfesjonale było więcej.
A czym był Rok Miłosierdzia?

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty