Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Do największych wydarzeń Roku Miłosierdzia należały krakowskie Światowe Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Do największych wydarzeń Roku Miłosierdzia należały krakowskie Światowe Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Papież Franciszek zamykając w niedzielę Drzwi Święte w Watykanie zakończył Rok Miłosierdzia w Kościele Katolickim.
Jednym z symboli jubileuszu było przejście przez Drzwi Święte tzw. Bramy Miłosierdzia nie tylko w czterech rzymskich bazylikach i w katedrach, ale także w konkretnych świątyniach Polski i świata.

Abp Andrzej Dzięga wyznaczył ich kilkanaście w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Można było otrzymać tam odpust zupełny. Jednym z kościołów stacyjnych było Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Kustosz sanktuarium chrystusowiec ks. Jarosław Staszewski przyznaje, że posługi w konfesjonale było więcej.

- W tym roku na pewno było więcej spowiedzi, także spowiedzi po latach. Każdy z nas kapłanów odczuł, że praca była intensywniejsza niż we wcześniejszych latach - powiedział ks. Staszewski.

A czym był Rok Miłosierdzia? - To była kolejna szansa, którą daje Pan Bóg. On przychodzi w czasie, w konkretnych sytuacjach, w konkretnych ludziach, aby stawiać nam pytania czy zrobiliśmy już wszystko w sercu, aby okazać się bardziej miłosiernym dla innych. Czy jesteśmy miłosierni dla siebie, dla Boga, drugiego człowieka? Sprawdzianem jest każdy dzień, który się rozpoczyna - przyznał ks. Staszewski.

Odpust zupełny to odpuszczenie wszystkich grzechów. Można go ofiarować za siebie lub za zmarłych.

Decyzją Ojca Świętego podczas obchodów Jubileuszu każdy kapłan mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia z aborcji. Wcześniej mógł to zrobić tylko biskup lub wyznaczony przez niego ksiądz. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej obowiązuje jednak dekret z 1984 roku, w którym ówczesny biskup diecezji Kazimierz Majdański rozszerzył władzę m.in. na kanoników, dziekanów, wicedziekanów, proboszczów, administratorów parafii, spowiadających w czasie wielkanocnym, misji, rekolekcji, wizytacji biskupich, odpustów parafialnych, z okazji spowiedzi narzeczonych, więźniów, chorych w szpitalach.

Od 8 grudnia, gdy Franciszek otworzył Drzwi Miłosierdzia, przeszło przez nie ponad 21 milionów pielgrzymów. Drzwi Święte w Watykanie zostaną zamurowane. Pozostaną zamknięte do następnego Roku Świętego, przewidzianego na 2025 rok.

Do największych wydarzeń Roku Miłosierdzia należały krakowskie Światowe Dni Młodzieży czy kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty.
Kustosz sanktuarium chrystusowiec ks. Jarosław Staszewski przyznaje, że posługi w konfesjonale było więcej.
A czym był Rok Miłosierdzia?

Zobacz także

2024-03-17, godz. 08:42 Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną. » więcej 2024-03-15, godz. 18:28 Uczniowie i klerycy przedstawią ostatnie dni z życia Chrystusa Misterium Pasyjne przygotowali klerycy szczecińskiego seminarium wraz z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. » więcej 2024-03-10, godz. 08:58 Seminarium od środka. Młodzi szukają swojego powołania [ZDJĘCIA] Jak wygląda życie kleryków i seminarium od środka - tego mogą dowiedzieć się uczniowie szkół średnich, którzy przyjechali na 'Weekend powołaniowy' do szczecińskiego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. » więcej 2024-03-10, godz. 08:04 Radość w środku Wielkiego Postu Czwarta Niedziela Wielkiego Postu w Kościele Katolickim nazywana jest niedzielą Laetare, czyli Niedzielą Radości. Nazwa pochodzi od słów „Laetare, Jeruzalem' (raduj się, wesel się Jerozolimo). » więcej 2024-03-03, godz. 17:44 Wielkanocna Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Trwa zbiórka Trwają przygotowania do kolejnej edycji Wielkanocnej Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach. » więcej 2024-03-03, godz. 16:40 Biskup Zieliński: Staję do posługi, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi Biskup Zbigniew Zieliński odprawił pierwszą mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Decyzją papieża Franciszka, został on administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po tym, jak rezygnację złożył… » więcej 2024-03-03, godz. 15:43 Była sąsiadką papieża, o historiach z Watykanu opowiedziała w Szczecinie Jest jedną z nielicznych kobiet na świecie, która ma watykański paszport i 16 lat mieszkała niemal okno w okno z papieżem. Wieloletnia korespondentka telewizyjna w Rzymie Magdalena Wolińska-Riedi w sobotę i niedzielę promowała w… » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. 'Powołany 2'. Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-02-28, godz. 18:48 Biskup Zieliński administratorem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Mam nadzieję, że czas mojej obecności będzie także okazją do wytężonej modlitwy o dobry wybór następnego rządcy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - powiedział dziś biskup Zbigniew Zieliński, który decyzją papieża Franciszka… » więcej 2024-02-24, godz. 12:08 Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi Arcybiskup Andrzej Dzięga przechodzi na emeryturę. Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. To komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, który został opublikowany… » więcej
1234567