Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 24.05.20
Powoli jednak życie wraca do normalności i wierzę, że już wkrótce znowu regularnie będę odwiedzał kolejne wystawy fotografii prezentowane w Szczecinie. W tej audycji co prawda nie proponuję zupełnie nowej ekspozycji, ale skoro Muzeum Narodowe w Szczecinie już otwarte - to sprawdziłem, czy są propozycje dla fanów fotografii. I jedna z otwartych ponownie wystaw może Was zainteresować. Co prawda jest to ekspozycja multimedialna, ale „Living in the Present Future” w gmachu muzeum przy ul. Staromłyńskiej 1 to naprawdę interesująca propozycja. A dzięki uprzejmości redakcyjnej koleżanki Małgorzaty Frymus, możecie posłuchać materiałów nagranych na wernisażu (i prezentowanych w magazynie Trochę Kultury). Opowiada kuratorka ekspozycji Magda Lewoc oraz jedni z twórców prac tam prezentowanych, Izabella Gustowska i Roman Lipski.
MIGAWKA-Program z 17.05.20
Udało się zaprosić do studia (a to niełatwe złapać ich wszystkich na raz w redakcji, zresztą Mateusza Papke się nie udało) trzech z czterech autorów zdjęć i filmów prezentowanych na naszej głównej stronie radioszczecin.pl jako cykl nazwany "Stany epidemiczne". Robert Stachnik, Wojciech Ochrymiuk i Maciej Papke (plus wspomniany Mateusz) z redakcji On-Line Radia Szczecin opowiadają o swoich wrażeniach podczas tej pracy. To było czasami wręcz surrealistyczne doświadczenie, jeżdżenie po regionie, odwiedzanie pustych miast i wsi zachodniopomorskich. A poniżej kilka wybranych kadrów moich gości.
MIGAWKA-Program z 10.05.20

W tej audycji rozmawiamy z reżyserem dokumentu, Szymon Łaszewski opowiada o kulisach pracy nad filmem f/81. Podejmuje on temat fotoreporterów, którzy robili zdjęcia zarówno w czasie Stanu Wojennego, ale i później, przez lata 80-te aż do upadku PRL-u. Zobaczycie w nim zarówno niezwykle interesujące kadry z historycznych wydarzeń, a przede wszystkim posłuchacie opowieści, jak te fotografie powstawały. Dzięki uprzejmości naszego Gościa cały opublikowany w serwisie You Tube dokument f/81 możecie obejrzeć także ze strony Migawki. 9 lat pracy (bo to projekt bez żadnego wsparcia finansowego, robiony z własnych środków), 30 minut, trzy zaangażowane osoby: Szymon Łaszewski, Dariusz Redos, Dariusz Golik w ramach inicjatywy Moment i naprawdę niezwykłe historie, jakie warto posłuchać. Zresztą: proponujemy taką kolejność - najpierw obejrzyjcie film, a później posłuchajcie rozmowy na jego temat.

Aha - o godzinie 20 (w dniu premiery tej audycji, czyli w niedzielę 10 maja) twórcy zapraszają na internetowe spotkanie i rozmowę o filmie f/81.
MIGAWKA-Program z 03.05.20
Szczeciński fotografik Cezary Dubiel co jakiś czas pojawia się w Migawce, zazwyczaj rozmawiamy o sprawach warsztatowych (albo i kolejnych nagrodach czy wystawach naszego Gościa). Tym razem postanowiliśmy przypomnieć jedną z podstawowych rzeczy, jakiej warto się nauczyć w naszej fotograficznej przygodzie. "Cyfrowa ciemnia", "wywoływanie plików RAW" - nasi uważni słuchacze pewnie pamiętają, że zawsze namawialiśmy do takiego właśnie traktowania naszych plików. I w tej audycji postanowiliśmy przypomnieć, jakie z tego mamy korzyści, ale i jakie pułapki na nas czekają.
MIGAWKA-Program z 26.04.20
Chociaż powoli zaczynamy wracać do normalności i - przykładowo - możemy znowu wyjść z aparatem w plener - to czas, gdy będziemy mogli fotografować gdzieś w muzycznym klubie wydaje się jednak odległy. Pooglądajmy zatem zdjęcia, jakie robi Kasia Idźkowska. Właśnie dostała nagrodę w międzynarodowym konkursie Jazz World Photo 2020. Bo nasz Gość specjalizuje się właśnie w tej muzyce. Być może pamiętacie Plenery Migawki z fotografią koncertową? Łatwe to nie jest, prawda? Ale, żeby było jeszcze ciekawiej Kasia Idźkowska nie ogranicza się tylko do klubów - a ze swojego, autorskiego sposobu fotografowania jazzmanów zrobiła wręcz swój znak rozpoznawczy.
MIGAWKA-Program z 19.04.20
W tej Migawce zapraszamy do wysłuchania rozmowy z fotografem, który właśnie może cieszyć się z wyróżnienia w prestiżowym i niezwykle obleganym konkursie Sony World Photography Awards 2020 (z Polaków wyróżnienie zdobył także Miłosz Wilczyński). A Marcin Giba to fotografik ze sporym dorobkiem, na co dzień pracujący także w zawodzie. Rozmawiamy więc też nie tylko o konkursie, ale i o blaskach czy cieniach bycia profesjonalistą na komercyjnym rynku. Zdjęcia znajdziecie na stronie twórcy. Z kolei fotografie dronowe (jedną z nich właśnie uhonorowano we wspomnianym konkursie) obejrzycie tutaj. W czasie słuchania tego wywiadu możecie kliknąć w jeszcze jeden link, bo nasz gość to także dyrektor artystyczny Rybnickiego Festiwalu Fotografii.
W tym trudnym dla fanów fotografii czasie życzymy Wam wszystkim przede wszystkim Zdrowia!

Obyśmy wkrótce znowu mogli się spotkać na Plenerach Migawki. Na razie czekamy na dobre wieści - i polecamy, może z okazji Wielkanocy warto sobie przypomnieć jak dobrze bawiliśmy się na dwóch tegorocznych Plenerach Migawki. Relacje znajdziecie tutaj i tutaj.

Za tydzień zaprosimy do słuchania kolejnej audycji.

Zdrowych, Wesołych i Spokojnych (fotograficznych) Świąt Wielkanocnych Życzymy!
MIGAWKA-Program z 05.04.20
Skoro mamy siedzieć w domu - to oglądajmy zdjęcia. Oczywiście różnych stron z fotografiami jest niemalże nieskończona ilość, a my tym razem polecamy coś z polskiej historii. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajdziemy zeskanowanych ponad 15 milionów fotografii. Oczywiście nie wszystkie z nich podziwiamy ze względu na walory artystyczne - ale to także jedna z funkcji zdjęć, gdy po latach stanowią źródło wiedzy o danych czasach i ludziach wtedy żyjących. O zbiorach NAC - i jak je odnaleźć na stronie z wyszukiwaniem rozmawiamy z Katarzyną Kalisz, kierownikiem Oddziału Zbiorów Fotograficznych.