Radość Garetha Bale'a (w środku z kitką) po bramce. Fot. Twitter UEFA
Ondrej Duda po strzelonej bramce. Fot. UEFA Twitter
Walia pokonała Słowację 2:1 w meczu grupy B. Jedną z bramek strzelił pomocnik Legii Warszawa - Ondrej Duda.
Nim to spotkanie na dobre się rozpoczęło Słowacy mogli prowadzić już 1:0. Marek Hamsik przejął piłkę na połowie Walijczykiem, przeprowadził śmiałą akcję, minął czterech obrońców i strzelił obok bramkarza. Od utraty bramki Walijczyków uratował jeden z obrońców, który wybił piłkę na 2. metrze. Lider Słowaków mógł się jedynie chwycić z żalu za głowę.

Po paru minutach pewnie to powtórzył. Gareth Bale podszedł do rzutu wolnego. Piłka była ustawiona w okolicy 25. metra. Największa gwiazda walijskiej drużyny strzeliła mocno, trochę podkręcił piłkę, ale ta leciała w środek bramki. Bramkarz Matus Kozacik szybko jednak pofrunął w swój lewy słupek i wpadającą do siatki piłkę mógł jedynie obserwować.

Walijczycy szaleli z radości na trybunach, a Słowacy w dużym szoku. I tak też było przez kolejny kwadrans. Walijczycy kontrolowali spotkanie, a ich przeciwnicy nie wiedzieli, jak się do nich dobrać, bo byli do dobrze ustawieni w tyłach.

W końcówce Słowacy się trochę przebudzili, przeprowadzili trzy szybsze akcje, ale nie zagrozili Walijczykom.

Początek drugiej połowy to coraz śmielsze ataki Słowaków, ale prowadzone z głową, by nie nadziać się na skuteczną kontrę Walijczyków. Przez kwadrans nic się nie zmieniło. Przełom nastąpił w 60. minucie. Trener Jan Kozak wprowadził na boisko Ondreja Dudę. Pomocnik Legii Warszawa już po minucie doprowadził do wyrównania. Świetną akcję przeprowadził Robert Mak, który wyłożył piłkę Dudzie, a ten płaskim strzałem z 11. metra trafił do bramki.

Zmiana wyniku orzeźwiająco podziałała na Walijczyków, którzy zaczęli śmielej atakować. I odzyskali prowadzenie. W 81. minucie niewidoczny gwiazdor Arsenalu Londyn Aaron Ramsey wyłożył piłkę Halowi Robsonowi-Kanu, a ten - podobnie jak Duda - strzelił lekko, ale bardzo precyzyjnie, obok bramkarza.

Słowacy nie mając nic do stracenia - zaatakowali. Po jednym ze strzałów głową - trafili w słupek, ale to było wszystko. Trochę niespodziewanie - Walijczycy wygrali w Bordeaux 2:1.

ZOBACZ tabelę grupy B na Euro 2016.

Walia - Słowacja 2:1 (1:0)
1:0 - 10' Gareth Bale
1:1 - 61' Ondrej Duda
2:1 - 81' Robson-Kanu

Walia: Ward - Chester, A.Williams, Davies - Gunter, Allen, Edwards (69. Ledley), Ramsey (88. Richards), Taylor - J. Williams (71. Robson-Kanu), Bale

Słowacja: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Svento - Kucka Ż, Hrosovsky Ż (60. Duda), Hamsik - Mak Ż, Weiss Ż, Duris (60. Nemec).

Na czas mistrzostw Radio Szczecin przygotowało specjalne serwisy informacyjne o EURO. O ME można też poczytać w naszym serwisie internetowym: radioszczecin.pl/euro.