Anita Włodarczyk. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Pierwszy złoty medal dla Polski w lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy odbywających się w Amsterdamie zdobyła Anita Włodarczyk w rzucie młotem.
Polka w swojej najlepszej finałowej próbie uzyskała 78 metrów 14 centymetrów. To trzeci z rzędu złoty medal Anity Włodarczyk w mistrzostwach Starego Kontynentu.

Niestety na podium nie udało się stanąć pozostałym naszym młociarkom. Malwina Kopron zajęła szóste miejsce a Joanna Fiodorow zakończyła rywalizację na dziesiątej pozycji.

Po Anicie Włodarczyk złoty medal zdobył Robert Sobera w skoku o tyczce. Niestety na podium nie stanął Piotr Lisek. Tyczkarz OSOT-u Szczecin wraz z Belgiem Benem Broedersem zajął czwarte miejsce z wynikiem 5,50 m zaliczonym w drugiej próbie.

Brązowy krążek z takim samym rezultatem jak szczecinianin zdobył Słoweniec Robert Renner, który wysokość 5,50 m pokonał w pierwszym skoku.

Robert Sobera z AZS-u AWF Wrocław tytuł mistrza Europy uzyskał z wynikiem 5,60. Główny faworyt rywalizacji tyczkarzy Francuz Renaud Lavillenie konkurs rozpoczął od wysokości 5,75 ale niespodziewanie trzykrotnie strącił poprzeczkę i nie został sklasyfikowany.

Krystian Zalewski z Barnima Goleniów nie wystartował w finałowym biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Zalewski, który do finału dostał się z drugim czasem zrezygnował z walki o medale z powodu kontuzji łydki, jakiej nabawił się już w Amsterdamie.

Na szczęście uraz nie przeszkodzi biegaczowi Barnima Goleniów z występu w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W finałowym biegu na 400 metrów piąte miejsce zajęła Małgorzata Hołub z Bałtyku Koszalin. Do finału biegu na 1500 metrów kobiet awansowała Sofia Ennaoui z MKL-u Szczecin. Do finału na 800 metrów zakwalifikował się w piątek także policzanin Marcin Lewandowski.