Radio Szczecin » Sport »

Łukasz Kubot zwycięzcą Wimbledonu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Michał Król / Piotr Tolko / Artur Dyczewski / Informacyjna Agencja Radiowa
Łukasz Kubot wygrał finał gry podwójnej wielkoszlemowego turnieju tenisowego rozgrywanego na trawiastych kortach Wimbledonu.
Kubot: Wygraliśmy Wimbledon. Nie dochodzi to do mnie [WIDEO]

Kubot: "Wygraliśmy Wimbledon. Nie dochodzi to do mnie" [WIDEO]

Zwycięstwo dedykuje rodzinie: za to, że w niego wierzyła także w trudnych chwilach - mówi zwycięzca tegorocznego Wimbledonu Łukasz Kubot.
Polak i grający z nim w parze Brazylijczyk Marcelo Melo po blisko pięciogodzinnym meczu wygrali z Austriakiem Oliverem Marachem i Chorwatem Matem Pavicem 5:7, 7:5, 7:6, 3:6, 13:11.

Wybitny polski tenisista, zwycięzca debla w Australian Open w 1978 roku - Wojciech Fibak - był niezwykle wzruszony po triumfie Kubota. Był pod wielkim wrażeniem wysiłku, jaki Kubot włożył w osiągnięcie sukcesu.

- Cztery mecze w pięciu setach. Wyniki 9:7, 12:10, 13:11 w piątym secie. Jakieś 0:40 przy serwisie Łukasza, to wydawało się, że będzie koniec meczu, czyli pokazał niesamowitą odporność psychiczną. Jakieś wręcz bohaterstwo. Naprawdę można tylko w samych superlatywach mówić o Polaku. Zasłużył na następne tytuły wielkoszlemowe z Brazylijczykiem Melo - mówił Fibak.

Był to drugi najdłuższy finał debla na kortach Wimbledonu w historii. Dodajmy jeszcze, że pierwszy trwał 5 godzin i 1 minutę i odbył się w 1992 - John McEnroe w parze z Niemcem Michaelem Stichem zmierzyli się z amerykanami Jimem Grabb'em i Richey'em Renebergiem.

Co ciekawe - grający w parze z Kubotem Brazylijczyk Marcelo Melo ma na koncie jeden z najdłuższych meczów deblowych w historii Wimbledonu. W trzeciej rundzie turnieju w 2007 roku grając ze swym rodakiem André Sá przeciwko parze Paul Hanley - Kevin Ullyett, zagrali w sumie 102 gemy, wynik piątego seta to 28-26.

Łukasz Kubot jest pierwszym w historii Polakiem, który wygrał wielkoszlemowy turniej na trawiastych kortach Wimbledonu. Po sobotnim sukcesie urodzony w Bolesławcu Kubot zdetronizował Wojciecha Fibaka i został najbardziej utytułowanym polskim tenisistą, mającym na swoim koncie dwa zwycięstwa w turniejach Wielkiego Szlema. Przed trzema laty Kubot wraz ze Szwedem Robertem Lindstedtem wygrał Australian Open w Melbourne. Wojciech Fibak z turniejów wielkoszlemowych wygrał w deblu wraz z Australijczykiem Kimem Warwickiem Australian Open w 1978 roku.
Europa
tenis ziemny

Sport

Czwarta z rzędu porażka drużyny EspadonuCzwarta z rzędu porażka drużyny EspadonuSiatkarze Espadonu nadal bez zwycięstwa w tym roku w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. Szczecinianie przegrali w piątkowy wieczór z Czarnymi Radom 2:3 w 18 kolejce Plus Ligi.» więcej Kamil Stoch na trzecim miejscuKamil Stoch na trzecim miejscuKamil Stoch walczy o pierwszy, brakujący mu jeszcze do kolekcji złoty medal w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich. Po dzisiejszych dwóch seriach jest na trzecim miejscu.» więcej Polscy skoczkowie w serii Mistrzostw ŚwiataPolscy skoczkowie w serii Mistrzostw ŚwiataPolacy w komplecie awansowali do konkursowych serii Mistrzostw Świata w lotach narciarskich, rozgrywanych na mamuciej skoczni w Oberstdorfie.» więcej Będzie przełamanie? Espadon walczy o upragnione zwycięstwoBędzie przełamanie? Espadon walczy o upragnione zwycięstwoSiatkarze Espadonu Szczecin liczą na pierwsze w tym roku zwycięstwo w Plus Lidze. W piątek, w 18. kolejce rozgrywek o mistrzostwo Polski, zmierzą się z Czarnymi Radom.» więcej Polska nadal na 7. miejscu w rankingu FIFAPolska nadal na 7. miejscu w rankingu FIFAPiłkarska reprezentacja Polski utrzymała 7. miejsce w rankingu FIFA. W czołówce bez zmian - prowadzą Niemcy przed Brazylią i Portugalią.» więcej Młoda krew buzuje w Pogoni, zgrupowanie w Turcji trwaMłoda krew buzuje w Pogoni, zgrupowanie w Turcji trwaChwali młodzież z Pogoni, ale i daje do zrozumienia: do pierwszego zespołu muszą wchodzić powoli - to Kosta Runjaić, trener Portowców. Na obóz do Turcji zabrał kilku nastolatków, których do tej pory nie było w pierwszym zespole.» więcej Wygrana i awans! Szczypiornistki Pogoni w ćwierćfinale PPWygrana i awans! Szczypiornistki Pogoni w ćwierćfinale PPPiłkarki ręczne Pogoni awansowały do ćwierćfinału Pucharu Polski. W środę, w jednej ósmej finału, drużyna serbskiej trenerki Ljiljany Marković pokonała na Górnym Śląsku Ruch Chorzów 44:22. Do przerwy szczecinianki prowadziły 20:14.» więcej Udany powrót na parkiet. Szczypiorniści Pogoni wygrywają!Udany powrót na parkiet. Szczypiorniści Pogoni wygrywają!Piłkarze ręczni Sandry SPA Pogoni Szczecin od zwycięstwa rozpoczęli rewanżową rundę rozgrywek o mistrzostwo Polski. W środę, w pierwszym tegorocznym meczu Superligi, pokonali Meble Wójcik Elbląg 29:24, prowadząc do przerwy 15:12.» więcej Sandra SPA wraca do walki o mistrzostwo PolskiSandra SPA wraca do walki o mistrzostwo PolskiPiłkarze ręczni Sandry SPA po miesięcznej przerwie powracają do rozgrywek o mistrzostwo Polski. Szczecinianie w pierwszym tegorocznym meczu Superligi zmierzą się z zespołem Meble Wójcik Elblag.» więcej Bojowe nastroje Pogoni, zgrupowanie w Turcji [WIDEO]Bojowe nastroje Pogoni, zgrupowanie w Turcji [WIDEO]Piłkarze Pogoni Szczecin wyruszyli na zgrupowanie w tureckim Belek. Trener Kosta Runjaić wybrał 27 zawodników, którzy będą przygotowywać się do rozpoczęcia rundy wiosennej polskiej Ekstraklasy.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Do przerwy po bramce Adama Frączczaka ostatni zespół tabeli ekstraklasy prowadził 1:0. Wyrównującego gola dla lidera 1 ligi zdobył w drugiej połowie Tomasz Boczek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Halowi piłkarze Pogoni 04 przegrali we własnej hali z Rekordem Bielsko-Biała 3:11 w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Pogoń 04 Szczecin - AZS Katowice 1:1. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Piłkarze ręczni Sandry SPA Pogoni Szczecin przegrali w rzutach karnych ze Stalą Mielec 3:4 w 14. kolejce rozgrywek o mistrzostwo Polski. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W niedzielnej fazie finałowej młode piłkarki nożne Olimpii Szczecin zmierzą się z aktualnym wicemistrzem Polski, czyli zespołem Beniaminka Krosno. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 2:2. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W niedzielnych zawodach wzięło udział ponad 100 karateków ze Szczecina, Słupska, Kostrzyna, Górska i Środy Wielkopolskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Halowi piłkarze Pogoni 04 pokonali Solne Miasto Wieliczka 6:3 w sobotnim meczu ekstraklasy futsalu. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej