Zapraszam na kolejne spotkanie z Pożytecznymi, a będą nimi dzisiaj Kinga Krzywicka prezeska Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie z którą mówić będziemy o wsparciu rodzin chorych, podopiecznych Hospicjum. Zajrzymy do PZN Okręgu Zachodniopomorskiego, gdzie Alicja Prowans i Józef Małosek przybliżą nam założenia najnowszego projektu - Chcę - Próbuję - Działam. Na zakończenie połączymy się z Lucyną Jaworską – Wojtas prezeską Fundacji Pokonać Endometriozę, która przedstawi stan rozmów w Ministerstwie Zdrowia dotyczących diagnozy i leczenia pacjentek z endometriozą.
Rozmawiać będziemy dzisiaj o ważnych i ciekawych tematach. Jeden z nich to akcja, która organizowana jest już po raz 9-ty, a dotyczy zapisów testamentowych – temat przybliżą: menadżerka tej kampanii - Magdalena Gajda i Hania Stępniak ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Opowiemy także o problemach Polskiej Misji Medycznej z niesieniem pomocy w strefie Gazy. Zdamy relację z otwarcia wystawy zorganizowanej przez Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka TPD z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Wernisaż odbył się w Galerii Prezydenckiej w piątek 21 marca. A skoro opowiadamy o Towarzystwie Przyjaciół Dzieci - to jeszcze jeden obszar działania tej organizacji – przedszkola, opowie Zygmunt Pyszkowski.
Odwiedzimy dzisiaj Fundację Promocja Zdrowia – gdzie w miniony czwartek miał miejsce Dzień Otwarty Ośrodka Wsparcia i Testów i II urodziny Ośrodka. Poza tym opowiemy o działaniach Polskiej Akcji Humanitarnej realizowanych w Kotlinie Kłodzkiej w społecznościach dotkniętych powodzią w ubiegłym roku. Zaprosimy już po raz trzeci raz do wzięcia udziału dorocznej inicjatywie organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, przypadającego 21 marca. Akcję organizuje Fundacja Oczami Brata, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” oraz firma Many Mornings. Celem wydarzenia jest przełamywanie stereotypów i zwiększanie świadomości społecznej na temat osób z Zespołem Downa. Otóż Dorosłe „Iskierki” będą sprzedawać kolorowe skarpetki na specjalnym stoisku od 12 do 21 marca.
O tym pomyśle już mówiliśmy, ale powracamy do tematu bo cel jest bardzo ważny. Chodzi o utworzenie w Szczecinie mieszkania treningowego dla osób w spektrum autyzmu. Opowie o tym Paulina Hartman wice- prezes Szczecińskiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.
Zapraszam na spotkanie z Organizacjami Pożytku Publicznego, na rzecz których możemy przekazywać 1,5 % swojego podatku. Zaczniemy od spotkania z Kingą Krzywicką prezeską Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie, następnie odwiedzimy siedzibę Fundacji Promocja Zdrowia, gdzie z Anną Okupińską mówić będziemy o kilku projektach realizowanych przez tę organizację.
Gościmy dzisiaj w studiu przedstawicieli Stowarzyszenie Na Rzecz Wsparcia Osób z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami Psychicznymi "A TO MY", a mówić będziemy o ciekawych projektach realizowanych przez tę organizację; jak również zaprosimy na wydarzenie, które będzie miało miejsce 2 marca. Porozmawiamy także z rodzicami z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka" TPD; o tym jakie wsparcie daje im Koło. Poza tym połączymy się z Polską Akcją Humanitarną, aby porozmawiać o formach pomocy Ukrainie oferowanych przez tę organizację.
Dzisiaj w Pożytecznych gościć będziemy m.in. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. W 2024 r. do Stowarzyszenia napłynęło aż 678 nowych zapytań o miejsce w pieczy. Mimo dostępnych środków z powodu braku rodziców zastępczych w 2024 r. stowarzyszenie było w stanie przyjąć jedynie 97 dzieci. Dlatego też ten temat zostanie poruszony przez dzisiejszych gości Pożytecznych: Elizę Potomską dyr. Programu SOS Wioski Dziecięce w Karlinie i Dorotę Nowaczyk - mamę zastępczą w wiosce w Karlinie. Ale to nie wszystko. Nasze studio odwiedzą organizatorzy Białej Niedzieli w Goleniowie, mającej miejsce co roku z okazji Dnia Chorego. W studiu będą z nami Ludwika Wyrąbkiewicz Akcja Katolicka, dr Teresa Kardel - Mizerska, dr Arnold Mizerski i ks. dyr Hospicjum Św. Jana w Szczecinie Andrzej Partika. Zaprosimy państwa do uczestniczenia w tym projekcie. Biała niedziela dokładnie za tydzień, 23 lutego.
W naszych audycjach dość często nagłaśniamy zbiórki na portalu Siepomaga dotyczące leczenia chorych dzieci. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego – dlatego chciałabym przybliżyć państwu zasady organizowania zbiórek i opowiedzenia o 1/5 % dla Siepomaga - na co jest przeznaczany. Pretekstem do rozmowy jest zbiórka dla Michasia Zbierskiego z Gryfina, ale także zbiórka dla Adasia Orlika z Morzyczyna.
Dzisiaj nasze studio odwiedzą przewodniczące dwóch Kół zachodniopomorskiego TPD Tamara Olszewska – Watracz i Joanna Rysz Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży z ADHD i ZA oraz Marzanna Kuszyńska Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka”; z którymi mówić będziemy o aktualnych projektach realizowanych przez tę organizację. Opowiemy także o najnowszym działaniu KTA Oddziału Szczecińskiego związanym z remontem lokalu na potrzeby mieszkania treningowego. Organizacja prowadzi zbiórkę publiczną na ten cel - portal pomagam.pl. O zbiórce Mówią Małgorzata Szczepańska prezeska tej organizacji i Paulina Hartman dyr. Specjalnego Dziennego Ośrodka Terapeutyczno- Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Organizację wspiera Akademia Sztuki - mówi dr Dominika Zawojska-Kuriata z Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii.
Misją jest „znalezienie wspólnego języka” interdyscyplinarnego między: specjalistami i rodzicami, między środowiskiem medycznym, pedagogicznym i rodzinnym, oraz między samymi osobami z autyzmem. Porozmawiamy dzisiaj o tym jakie projekty udało się zrealizować w ub. roku jak również opowiemy o propozycjach Stowarzyszenia na 2025 rok. Gośćmi Pożytecznych są dzisiaj Maria Podeszewska-Mateńko – prezeska Stowarzyszenia, Oskar Chmioła – skarbnik i Sławomir Mateńko nauczyciel muzyki i terapeuta w Stowarzyszeniu.
adres strony stowarzyszenia:
atomyautyzm.com.pl
adres strony stowarzyszenia:
atomyautyzm.com.pl