Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Od stycznia samorządowcy będą mogli zatrudniać skazanych nie tylko do prac porządkowych. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Od stycznia samorządowcy będą mogli zatrudniać skazanych nie tylko do prac porządkowych. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Od stycznia samorządowcy będą mogli zatrudniać skazanych nie tylko do prac porządkowych. Pozwoli na to nowelizacja ustawy, która da wójtom, burmistrzom i prezydentom miast możliwość nieodpłatnego zatrudniania więźniów m.in. w szpitalach czy przy budowach dróg.
- Teraz te prace mogą być rozszerzone, o ile jest cel społeczny. Po zmianie przepisów, każda instytucja, która chce wziąć skazanych do pracy, będzie musiała zgłosić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i zgłosić takie zapotrzebowanie - mówi młodszy chorąży Anna Rządca, instruktor działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Kwidzynie.

Anna Orzechowska-Winnicka, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Kwidzynie tłumaczy, że praca ma dla skazanych szczególne znaczenie. - Praca to przede wszystkim podstawowy środek resocjalizacji. Praca uczy skazanych systematyczności, codziennego wykonywania obowiązków, zdobycia zawodu i doświadczenia - wyjaśnia Orzechowska-Winnicka.

Wchodzące w życie 1 stycznia przepisy są częścią rządowego programu "Praca dla więźniów". Program zakłada też budowę 40 przywięziennych hal produkcyjnych, w których osadzeni znajdą zatrudnienie.
- Teraz te prace mogą być rozszerzone, o ile jest cel społeczny. Po zmianie przepisów, każda instytucja, która chce wziąć skazanych do pracy, będzie musiała zgłosić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i zgłosić takie zapotrzebowanie - mówi młod
Anna Orzechowska-Winnicka, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Kwidzynie tłumaczy, że praca ma dla skazanych szczególne znaczenie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty