Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Sąd Najwyższy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Sąd Najwyższy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Sędziowie Sądu Najwyższego apelują do rządu o podjęcie działań, które "zniwelują negatywne skutki" nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. O przepisach, które we wtorek weszły w życie, mówiono podczas "roboczego" Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.
Nowe prawo zakłada między innymi utworzenie dwóch nowych Izb tego sądu, w tym Izby Dyscyplinarnej, oraz możliwość składania skargi nadzwyczajnej na prawomocne wyroki.

Po wtorkowej naradzie powstała uchwała, w której znalazły się dwa punkty. Jeden to ocena nowej ustawy, a drugi to apel do rządzących o zmiany w przepisach. - Uważamy, że nie jest jeszcze za późno, że polska racja stanu wymaga kompromisu, podjęcia działań, które zniwelowałyby te negatywne dla porządku prawnego skutki - mówi rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

Tuż przed naradą sędziów do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji obowiązującej od 3 kwietnia ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on między innymi niezależność budżetową Izby Dyscyplinarnej, a także określa zasady wyboru prezesa SN.

Wnioskodawca projektu, poseł PiS Andrzej Matusewicz tłumaczy, że nowelizacja przewiduje między innymi, że to prezydent na czas przejściowy będzie wskazywał prezesa sądu. - Może wybrać sędziego spośród obecnych sędziów SN - wyjaśnia.

Właściwy wybór prezesa Sądu Najwyższego będzie możliwy w momencie, gdy instytucja ta będzie miała pełny skład, czyli 110 sędziów.

Wtorkowe, "robocze" Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego będzie kontynuowane za kilkanaście dni. Kolejna narada została zaplanowana na 13 kwietnia.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz/Informacyjna Agencja Radiowa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty