Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W piątek w Gdańsku odbędą się uroczystości związane z 38. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, których organizatorem jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
W wydarzeniu weźmie udział między innymi prezydent Andrzej Duda.

Centralne uroczystości rozpoczną się o godzinie 13 od okolicznościowego posiedzenia zarządu gdańskiej „Solidarności” w historycznej Sali BHP, na którym zostaną wręczone odznaczenia i stypendia. Z kolei o godzinie 15 pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej związkowcy, a także prezydent Andrzej Duda złożą kwiaty. Następnie przejdą do Bazyliki Świętej Brygidy, gdzie wezmą udział w uroczystej mszy świętej. Tegoroczne obchody zakończy wieczorny koncert „Koniec lata z Solidarnością” przed salą BHP.

Jak mówi przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, na miejscu będzie premier Mateusz Morawiecki. - O 11 z udziałem pana premiera będzie przedstawiona koncepcja przyszłości Stoczni Gdańskiej. Powrót stoczni do macierzy to jedno, ale to nie ma być muzeum, ale to ma być zakład, który daje pracę i zyski - powiedział Piotr Duda.

Prezes IPN doktor Jarosław Szarek wyjaśnił, że strajki w sierpniu 1980 roku, a następnie podpisanie porozumienia z ówczesnymi władzami były początkiem końca komunizmu. - Polski świat pracy bezkrwawo rozpoczął ostatnie zmaganie z systemem komunistycznym i doprowadził do jego upadku, ale ta droga wiodła właśnie przez Salę BHP i Stocznię Gdańską - powiedział Jarosław Szarek.

Uczestnik strajku w Zakładach Radiowych Radmor w Gdyni i odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności Roman Knop wspomniał, że podpisaniu Porozumień Sierpniowych towarzyszyła euforia. Wyjaśnił, że był 31 sierpnia 1980 roku przed wspomnianą bramą Stoczni Gdańskiej, gdy Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku. - Była wielka radość, ale też ciągle z tyłu głowy były myśli, czy to się stało naprawdę - dodał Roman Knop i powiedział, że zastanawiał się wówczas, czy nie jest to jakiś kolejny podstęp ze strony komunistów.

Podpisanie czterech Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej między strajkującymi robotnikami, a władzami komunistycznymi zakończyło strajki w całym kraju. Pozwoliło między innymi na zarejestrowanie NSZZ „Solidarność”, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie Pomnika Ofiar Grudnia 1970 roku, podwyżki pensji czy przeprowadzenie reform gospodarczych.
Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR).
Jak mówi przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, na miejscu będzie premier Mateusz Morawiecki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty