Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Fot. www.wikipedia.org / Michał Józefaciuk
Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Fot. www.wikipedia.org / Michał Józefaciuk
Senat Rzeczypospolitej Polskiej odrzucił nowelę ustaw sądowych. Zmiany mają m.in. zwiększyć odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzić zmiany w sposobie wybierania I Prezesa Sądu Najwyższego.
Za uchwałą odrzucającą ustawę, którą przygotowało Prawo i Sprawiedliwość, głosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Decyzja Senatu oznacza, że ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta jest przekonany, że posłowie podtrzymają swoje wcześniejsze stanowisko. Senatorowie nie rozpatrzyli poprawek, które wcześniej zgłosił Józef Zając z Porozumienia Jarosława Gowina. Zdaniem senatora niezależnego Krzysztofa Kwiatkowskiego poprawki niewiele zmieniały.

Opozycja ma świadomość, że Sejm prawdopodobnie odrzuci jej uchwałę dlatego zdaniem wicemarszałka Bogdana Borusewicza z Platformy Obywatelskiej decydujące znaczenie będzie miała postawa prezydenta.

Senator Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że decyzja większości senackiej pokazuje, iż prace w izbie wyższej były wyłącznie rozgrywką polityczną.

Sejm rozpatrzy uchwałę Senatu prawdopodobnie na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Do jej odrzucenia potrzeba bezwzględnej większości głosów.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty