Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki podsumuje w sobotę 100 dni swojego rządu, w tym realizację pięciu zapowiedzi z kampanii przed wyborami parlamentarnymi.
Na tej liście znalazły się trzynasta i czternasta emerytura, budowa 100 obwodnic, mały ZUS, pakiet kontrolnych badań zdrowotnych i plan dojścia do równych dopłat dla rolników.

Program "Piątka na sto dni" prezentowali w czasie kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Zapewniali, że w ciągu pierwszych stu dni nowej kadencji rządu zostaną uchwalone odpowiednie ustawy lub przygotowane programy dotyczące wprowadzanych zmian.

Mały ZUS Plus, który wszedł w życie 1 lutego, to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u. Zakłada niższe, proporcjonalne do dochodów składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. W ramach małego ZUS-u Plus podniesiono próg przychodu uprawniający do skorzystania z ulgi z 63 tysięcy złotych do 120 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą tego progu, będą mogli obliczać składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do wysokości średnio miesięcznego dochodu za rok ubiegły. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że ponad 240 tysięcy przedsiębiorców zgłosiło do tej pory chęć skorzystania z ulgi w ramach Małego ZUS Plus.

Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w ubiegłym roku. Premier zapowiedział w expose, że będzie to stałe rozwiązanie. W ostatni wtorek ustawę w tej sprawie podpisał Andrzej Duda. W tym samym dniu rząd przyjął ustawę, która gwarantuje w przyszłym roku wypłatę również czternastej emerytury.

Trzy tygodnie temu Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło program budowy 100 obwodnic. Ma kosztować 28 miliardów złotych i doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa oraz wyprowadzenia ruchu drogowego poza tereny zurbanizowane. W ramach programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 kilometrów. Powstaną między innymi obwodnice Głogowa, Legnicy, Oławy, Brześcia Kujawskiego, Kruszwicy, Nowego Targu, Wadowic, Siedlec i Ostrołęki.

Zrównanie dopłat dla rolników to program działań dotyczących negocjacji w sprawie kolejnego, wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Na początku tygodnia w Warszawie spotkali się ministrowie rolnictwa z Europy Środkowej i Wschodniej. Podkreślali zgodnie, że budżet na rolnictwo nie może być mniejszy niż do tej pory. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dopłaty dla polskich rolników muszą być zrównane ze średnim poziomem w Unii Europejskiej. Zmniejszenia wydatków na rolnictwo w latach 2021-2027 domagają się między innymi Szwecja, Dania, Holandia i Austria. Przywódcy tych krajów tłumaczą to chęcią pozyskania środków na politykę obronną i migracyjną Unii Europejskiej. Poza krajami Trójmorza, na redukcję budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 nie zgadza się między innymi Francja.

W piątek Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało szczegóły programu "Profilaktyka 40 plus". Zakłada on bezpłatne badania dla osób od 40. do 65. roku życia. Badania profilaktyczne będą prowadzone w kierunku chorób nowotworowych i układu krążenia. Programem zostanie objętych 11 milionów osób od 40. do 65. roku życia. Badania będą wykonywane raz na 5 lat.
Relacja Sylwii Białek [IAR]

Dodaj komentarz 4 komentarze

szkoda że to same brednie
Czyli obietnica równych dopłat nie została spełniona? A i jeszcze jedno- te 25 mostów z poprzednich wyborów już wybudowane że bierzecie się za obwodnicę? Czy to kolejna obiecanka byle do następnych wyborów. Z resztą co tu dużo mówic
100 kłamstw Morawieckiego co 5 dni się ten artykuł powinien nazywać, 500+ program ograbienia ciężko pracujących Polaków, żeby było ich na cokolwiek stać na rzecz patologii społecznej, nierobów i ludzi którzy nie potrafią myśleć, bo skoro ich nie stać na dzieci to się ich NIE ROBI!!, coraz to większe i nowsze podatki, obiecanki z obniżeniem ceny paliwa blisko o połowę przez dyktatora, ale trzeba być przy władzy od kilku lat nie zrealizowany, rozdawnictwo publicznych pieniędzy na prawo i lewo, w tym na sianie pisowskiej propagandy, zamiast na służbę zdrowia, która od 30 lat kuleje i jest w coraz to gorszym stanie, to wszystko powoduje inflacje, czyli jeszcze bardziej wzrastają ceny wszystkiego i to jest niby "prawica", partia komunistyczna, a takie bajki to między sobą mogą opowiadać, żadna ustawa nie działa dla poprawy życia obywateli, no może poza 1 ustawą od 30 lat, że zmniejszyli niby pit z 18 na 17%, gdzie podatek dochodowy wogóle nie powinien istnieć w państwie prawa, bo to jest zwykłe złodziejstwo, tzw. podatek od niewolnictwa na rzecz państwa, które i tak ma Cie głęboko w 4 literach! Nie wiem kto wierzy w te brednie, które ciągle w kółko rozpowiadają, chyba tylko oni sami i się tym jeszcze bardziej nakręcają do niszczenia naszego kraju. Tacy ludzie wogóle nie powinni być dopuszczeni do polityki, ale nie zmienią prawa na demokratyczne wybory, gdzie każdy obywatel może występować, bo ważny jest tylko interes partii.
znamienne: to są OBIETNICE ROZDAWANIA PIENIĘDZY.
Z naciskiem na "OBIETNICE". Gdyż kasa PiSiorom powoli się kończy....
Przykłady?
Ot, chociażby niedopełnienie ustawowego obowiązku współfinansowania budowy siedziby Pogotowia Ratunkowego.
Czy sprawa sprzed paru dni, gdy okazało się, że wojewoda pomorski mający współfinansować remonty dróg - rozdał gminom CZEKI BEZ POKRYCIA... :))
No i przypominam, że kasa dla emerytów na 13-ki pochodzi z funduszy zabranych niepełnosprawnym !!!
PiSiory chcą za wszelką cenę dociągnąć do wyborów. ZA WSZELKĄ CENĘ

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty