Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Podczas wideokonferencji, unijni ministrowie finansów osiągnęli kompromis w sprawie europejskiego pakietu ratunkowego w reakcji na pandemię.
Pakiet osiągnąłby wysokość ponad 500 miliardów euro. Ministrowie dali zielone światło dla wykorzystania funduszu ratunkowego dla strefy euro w wysokości 200 miliardów euro czego domagały się Włochy i Hiszpanii, pod pewnymi warunkami, ale bardzo złagodzonymi, że pieniądze będą wykorzystane na kwestie zdrowotne.

W dokumencie po wideokonferencji znalazł się też zapis o "innowacyjnych instrumentach finansowych", ale nie ma konkretnego zapisu dotyczącego emisji wspólnych papierów, tak zwanych koronaobligacji. Na uwspólnotowienie długu w strefie euro nie chciały się zgodzić Holandia i Niemcy.

Na europejski program gospodarczy, który ma przeciwdziałać negatywnym skutkom koronawirusa składa się też fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego wynoszący około 200 miliardów euro, oraz 100 miliardów euro w ramach ubezpieczeń od bezrobocia, czyli inicjatywy SURE, którą zaproponowała Komisja Europejska.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty