Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Polskie przedsiębiorstwa w UE mają pod górkę - oceniają eksperci "Radia Szczecin na Wieczór".
Zbyt wiele nieuzasadnionych kontroli, duże wymagania dotyczące dodatkowych dokumentów i certyfikatów, czy utrudniony dostęp do informacji - to problemy polskich przedsiębiorców w krajach członkowskich, wynika z opublikowanej właśnie „Czarnej księgi barier" Ministerstwa Rozwoju.

W zależności od kraju i branży, każdy przedsiębiorca ma inną sytuację - ocenił Łukasz Żak, prawnik.

- Z mojego punktu widzenia, faktycznie od kilku lat jest ta intensyfikacja działań kontrolnych po stronie krajów członkowskich. Czy też działań o charakterze pośrednim, w zakresie głównie różnego rodzaju rozwiązań prawnych przyjmowanych w poszczególnych krajach europejskich. Tworzy to bezpośrednio lub pośrednio ograniczenia dla firm spoza danego kraju, w którym dany podmiot zagraniczny chce działać - mówi Żak.

Dostrzegam zwiększoną liczbę kontroli na niekorzyść Polski - dodała pracująca w Paryżu adwokat Hanna Stypułkowska-Goutierre, prezes stowarzyszenia koordynującego sieć polskich izb handlowych.

- Powstał mit na temat dumpingu społecznego, który rzekomo wynika z delegowania pracowników na tym rynku. I mamy do czynienia z wielką presją medialną, jak i ze strony francuskich związków zawodowych. Za każdym razem, jak się pojawiają jakieś kłopoty na rynku pracy, to związki obwiniają tych biednych pracowników delegowanych. Polacy stanowią największą grupę, która deleguje do Europy Zachodniej, w związku z tym stali się kozłem ofiarnym - mówi Stypułkowska-Goutierre.

Wnioski po konsultacjach mają trafić do unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego.

Polskie firmy w niektórych branżach wyrosły na poważną konkurencję dla przedsiębiorstw w państwach UE. Dobrym przykładem są tu polscy przewoźnicy, którzy zdominowali w Europie transport towarów. Od kilku lat toczą się więc spory między Polską a innymi krajami, np. w sprawie wynagrodzeń dla pracowników delegowanych. Bo takimi właśnie są polscy kierowcy.

W ostatnich dniach z Francji dochodzą informacje o zmasowanych kontrolach w polskich firmach. Przedsiębiorcy skarżą się, że są namawiani by przenosić działalność do tego kraju. Czyli by również wszelkie opłaty wnosili nad Sekwaną a nie w Polsce.
W zależności od kraju i branży każdy przedsiębiorca ma inna sytuację - ocenił Łukasz Żak, prawnik.
Dostrzegam zwiększoną liczbę kontroli, na niekorzyść Polski - dodała pracująca w Paryżu adwokat Hanna Stypułkowska-Goutierre, prezes stowarzyszenia koordynującego sieć polskich izb handlowych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty