Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie rozpoczyna realizację projektu zatytułowanego ”Bezpieczni obywatele Świata Ciszy”. Głównym jego celem jest usprawnienie pracy policji w regionie na rzecz Głuchych, a także upowszechnienie wiedzy na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez pokrzywdzone, niesłyszące osoby.
Zaplanowano w projekcie wiele ciekawych i pożytecznych działań. Na przykład policjanci wezmą udział w warsztatach podczas, których zapoznają się z najważniejszymi aspektami funkcjonowania tej społeczności, medycznym i społecznym modelem głuchoty, mitami i faktami dotyczącymi języka migowego i Głuchych, savoir vivre -u wobec Głuchych, sposobów nawiązywania kontaktu z Głuchymi, przeszkodami w komunikacji. Warsztaty będą miały również na celu walkę ze stereotypami na temat Głuchych, które przejawiają się w postrzeganiu ich jako agresywnych osób (mylenie języka migowego i towarzyszącej znakom migowym mimiki i gestów z agresją), mylnej interpretacji mowy Głuchych i słabo słyszących jako bełkotliwej, mylnym przekonaniem, że z osobą Głuchą zawsze można porozumieć się na piśmie.
Z kolei poprzez przeprowadzenie cyklu prelekcji niesłyszący i niedosłyszący zdobędą informację na temat działań policji: ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych, przestrzegania prawa i ścigania przestępstw, walki z przemocą.
Zaproponowane przez OZ PZG i KW Policji tematy prelekcji to m.in. informacje na temat struktur policji, przemoc w rodzinie, uzależnienia i ich prawne konsekwencje, bezpieczeństwo w Internecie (w tym m.in. transakcje internetowe, fałszywe strony internetowe, zawieranie znajomości, przemoc w Internecie, przestępstwa wobec małoletnich internautów) oraz oszustwa i wyłudzenia, elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, opieka nad małoletnimi i jej konsekwencje oraz odpowiedzialność prawna nieletnich.
Spotkania odbędą się w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu, gdzie mieszczą się oddziały Związku. Dodatkowo najważniejsze informacje dla Głuchych zostaną zamieszczone na stronach internetowych partnerów, natomiast policjanci
otrzymają multimedialny, bezpłatny słownik języka migowego zawierający podstawowe znaki języka migowego oraz słownictwo specjalistyczne (tematyka: prawo i policja) ułatwiające pracę policjantów (będzie uwzględniał również wulgaryzmy w j. migowym).
Ale Głusi i policjanci nie tylko będą zdobywać ważne dla siebie informacje. Opracują scenariusz gry miejskiej uwzględniającej informacje nt. bezpiecznych zachowań. Zorganizowany zostanie także konkurs plastyczny i fotograficzny dla dzieci, młodzieży i dorosłych z wadą słuchu. Poprzez to działanie promowane będą treści projektu, a więc w jaki sposób korzystać z pomocy policji i w jakich sytuacjach. Tytuł konkursu plastycznego dla najmłodszych: „ Policjant moim przyjacielem”. Konkurs fotograficzny dla młodzieży i dorosłych będzie zatytułowany: „Kiedy potrzebujesz pomocy policji”.
Pomysłodawcy projektu chcą dotrzeć z ważnymi informacjami na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez osoby pokrzywdzone przestępstwem do niesłyszących mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, członków ich rodzin, pracowników – tłumaczy j. migowego oraz wolontariuszy pracujących na rzecz środowiska niesłyszących
Ważne jest zbudowanie poczucia zaufania i sprawiedliwości, a także tego, że Głusi są pełnoprawnymi obywatelami, na problemy których reszta społeczeństwa nie pozostaje obojętna. Przedsięwzięcie to będzie miało na celu budowanie zaufania środowiska Głuchych do służb policyjnych, rozwijanie wzajemnych, pozytywnych relacji i integrację.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
 

Zobacz także

2022-09-09, godz. 09:00 [9.09.2022] Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc” - 9 września - Światowy Dzień FAS Alkohol spożywany przez kobiety w ciąży niesie ze sobą poważne i nieodwracalne konsekwencje. Jego cząsteczki z łatwością przenikają przez łożysko i… » więcej 2022-07-14, godz. 11:40 [14.07.2022] Powracają "Wieczory Filmowe z OFFicyną". Co środa o 18-tej w kinie INKU. Wstęp jest wolny. "Wieczory Filmowe z OFFicyną” to projekcje światowego kina, często już zapomnianych wybitnych dzieł uznanych reżyserów, jak i współczesne, porywające… » więcej 2022-07-10, godz. 23:30 [10.07.2022] Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Miejsce w którym obecnie znajduje się siedziba Fundacji, czyli Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych nie pozwala poszerzać działań i rozwijać… » więcej 2022-06-24, godz. 12:00 [24.06.2022] Bieg Charytatywny we współpracy z Fundacją Mam Marzenie organizuje Ruchowa Akademia Zdrowia - RAZ 25h … Kolejny RAZ zapraszamy na bieg, który odbędzie się przy kąpielisku Arkonka (START/META obok Baru SZYSZKA) i trwał będzie nieustannie przez 25 godzin. Bieg… » więcej 2022-06-14, godz. 07:30 [14.06.2022] Szczeciński Niewielki Festiwal Wolontariatu 2022 i Od podwórka do Bałtyku - Zielone akcje z grupą TOM Od podwórka do Bałtyku – zielone akcje z grupą TOM powstały z troski o naszą zielono-niebieską planetę. Stowarzyszenie Polites i wolontariusze chcą zrobić… » więcej 2022-06-13, godz. 09:00 [13.06.2022] 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego 9 czerwca 2022 roku w Polsce zakończyła się trwająca od 2003 roku historia „odpisu” 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego. Od teraz odpis ten… » więcej 2022-05-22, godz. 15:23 [20.05.2022] Marsz z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz… 20 maja w Międzyzdrojach odbył się Marsz z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej 2022-05-08, godz. 05:00 [8.05.2022] Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca - Bądźmy życzliwi! – w dniu Czerwonego… Każdego roku 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża - Henriego Dunanta, obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca… » więcej 2022-04-05, godz. 14:36 [5.04.2022] Szczeciński Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu otrzyma „mały grant” z Urzędu Marszałkowskiego Przyznane środki w wysokości 10 tys. zł Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Szczecinie przeznaczy na kontynuację wsparcia terapeutycznego dla ukraińskich dzieci… » więcej 2022-03-30, godz. 06:58 [30.03.2022] Fundacja Świętego Mikołaja uruchamia ogólnopolski program dotacyjny “Przystań Świętego Mikołaja… Fundacja Świętego Mikołaja chce pomóc polskim społecznościom lokalnym obejmować pomocą edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą dzieci z Ukrainy przebywające… » więcej
12345