Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie rozpoczyna realizację projektu zatytułowanego ”Bezpieczni obywatele Świata Ciszy”. Głównym jego celem jest usprawnienie pracy policji w regionie na rzecz Głuchych, a także upowszechnienie wiedzy na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez pokrzywdzone, niesłyszące osoby.
Zaplanowano w projekcie wiele ciekawych i pożytecznych działań. Na przykład policjanci wezmą udział w warsztatach podczas, których zapoznają się z najważniejszymi aspektami funkcjonowania tej społeczności, medycznym i społecznym modelem głuchoty, mitami i faktami dotyczącymi języka migowego i Głuchych, savoir vivre -u wobec Głuchych, sposobów nawiązywania kontaktu z Głuchymi, przeszkodami w komunikacji. Warsztaty będą miały również na celu walkę ze stereotypami na temat Głuchych, które przejawiają się w postrzeganiu ich jako agresywnych osób (mylenie języka migowego i towarzyszącej znakom migowym mimiki i gestów z agresją), mylnej interpretacji mowy Głuchych i słabo słyszących jako bełkotliwej, mylnym przekonaniem, że z osobą Głuchą zawsze można porozumieć się na piśmie.
Z kolei poprzez przeprowadzenie cyklu prelekcji niesłyszący i niedosłyszący zdobędą informację na temat działań policji: ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych, przestrzegania prawa i ścigania przestępstw, walki z przemocą.
Zaproponowane przez OZ PZG i KW Policji tematy prelekcji to m.in. informacje na temat struktur policji, przemoc w rodzinie, uzależnienia i ich prawne konsekwencje, bezpieczeństwo w Internecie (w tym m.in. transakcje internetowe, fałszywe strony internetowe, zawieranie znajomości, przemoc w Internecie, przestępstwa wobec małoletnich internautów) oraz oszustwa i wyłudzenia, elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, opieka nad małoletnimi i jej konsekwencje oraz odpowiedzialność prawna nieletnich.
Spotkania odbędą się w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu, gdzie mieszczą się oddziały Związku. Dodatkowo najważniejsze informacje dla Głuchych zostaną zamieszczone na stronach internetowych partnerów, natomiast policjanci
otrzymają multimedialny, bezpłatny słownik języka migowego zawierający podstawowe znaki języka migowego oraz słownictwo specjalistyczne (tematyka: prawo i policja) ułatwiające pracę policjantów (będzie uwzględniał również wulgaryzmy w j. migowym).
Ale Głusi i policjanci nie tylko będą zdobywać ważne dla siebie informacje. Opracują scenariusz gry miejskiej uwzględniającej informacje nt. bezpiecznych zachowań. Zorganizowany zostanie także konkurs plastyczny i fotograficzny dla dzieci, młodzieży i dorosłych z wadą słuchu. Poprzez to działanie promowane będą treści projektu, a więc w jaki sposób korzystać z pomocy policji i w jakich sytuacjach. Tytuł konkursu plastycznego dla najmłodszych: „ Policjant moim przyjacielem”. Konkurs fotograficzny dla młodzieży i dorosłych będzie zatytułowany: „Kiedy potrzebujesz pomocy policji”.
Pomysłodawcy projektu chcą dotrzeć z ważnymi informacjami na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez osoby pokrzywdzone przestępstwem do niesłyszących mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, członków ich rodzin, pracowników – tłumaczy j. migowego oraz wolontariuszy pracujących na rzecz środowiska niesłyszących
Ważne jest zbudowanie poczucia zaufania i sprawiedliwości, a także tego, że Głusi są pełnoprawnymi obywatelami, na problemy których reszta społeczeństwa nie pozostaje obojętna. Przedsięwzięcie to będzie miało na celu budowanie zaufania środowiska Głuchych do służb policyjnych, rozwijanie wzajemnych, pozytywnych relacji i integrację.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
 

Zobacz także

2023-10-09, godz. 06:00 [9.10.2023] Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin - Pobiegli, by Pogonić Raka! W sobotę, 7 października prawie 300 miłośników zdrowego stylu życia przebiegło 5-kilometrowy dystans prowadzący przez ścieżki Puszczy Wkrzańskiej w… » więcej 2023-10-03, godz. 11:00 [3.10.2023] XI Szczeciński Paprykarz Modelarski TPD: Święto Modelarstwa już w październiku! XI Szczeciński Paprykarz Modelarski Zachodniopomorskiego Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Szczecinie odbędzie się w weekend 7-8 października w Technoparku… » więcej 2023-09-18, godz. 08:46 [18.09.2023] Zostało już tylko kilka dni, aby dołączyć do Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin i… Już 7 października o godzinie 12:00 miłośnicy sportu i zdrowego trybu życia wystartują w pięciokilometrowym biegu przełajowym prowadzącym przez ścieżki… » więcej 2023-09-17, godz. 18:24 [16.09.2023] Stadiony bez barier - Szczecińskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Kibiców "Sektor 24" i Stowarzyszenie… 16 września, odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Stadiony bez barier, które realizuje w Szczecinie Szczecińskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych… » więcej 2023-08-07, godz. 09:00 [7.08.2023] PCK - Każdy może pomóc - Powódź w Słowenii W związku z katastrofą spowodowaną przez powódź w Słowenii, po rozmowach m.in z Sekretarz Generalną Słoweńskiego Czerwonego Krzyża i poznaniu najpilniejszych… » więcej 2023-05-02, godz. 12:00 [2.05.2023] „Niektóre marzenia są do spełnienia” – rusza zbiórka Polskiego Czerwonego Krzyża na rzecz wykluczonych… Czy wiesz, że niektóre marzenia są łatwe do spełnienia? Nowy zestaw kredek, ciepły posiłek, dobre buty – dla nas to codzienność, a dla wielu tysięcy… » więcej 2023-03-29, godz. 11:30 [29.03.23] Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc" i Dział Pieczy Zastępczej MOPR w Szczecinie za… Dział Pieczy Zastępczej MOPR w Szczecinie wraz z Zachodniopomorską Fundacją Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc" zapraszają wspólnie na nowy cykl spotkań dotyczących… » więcej 2023-03-21, godz. 06:00 [21.03.2023]Wystawa zdjęć „Szczecin to TEŻ! moje/nasze miasto” - zaprasza Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół… Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka przy współpracy z fotografem Krzysztofem… » więcej 2023-03-21, godz. 06:00 [21.03.2023] Czy kupilibyście skarpetki od osoby z zespołem Downa? -Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem… Z okazji 21 marca podopieczni Stowarzyszenia „Iskierka” podejmą praktykę jako sprzedawcy na stoisku z kolorowymi skarpetkami. 21 marca to nie tylko pierwszy… » więcej 2023-03-18, godz. 18:00 [18.03.2023] Szczecińskie Iskierki zapraszają na zjawiskowe wystawy fotograficzne - Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół… Od 21 marca br. w CH Galaxy będzie można podziwiać niecodzienną wystawę fotograficzną. Zeszłego lata podopieczni szczecińskiego Stowarzyszenia Rodzin… » więcej
12345